bugün

ben hur

öncelikle söylemeliyim ki 1959 yapımı olan Ben-Hur filmi benim için çok ayrı bir yere sahiptir. daha beş altı yaşlarındayken dayım daha yeni vcd player aldığında pek bir seçeneğim olmadığı için sabah akşam bu filmi izlerdim. sıkılırdım diski takar izlemeye başlardım , bazen de direk 3.diski takar sonunu izlerdim, hatta kendimi kürek mahkumu gibi hayal edip kendi kendime kürek çekme oyunu bile oynardım... dediğim gibi ben-hur'u küçüklükten bu yana her sene izler her izleyişimde de geçmişe dönerim.zaten filmin inanılmaz güzel olduğundan bahsetmeme gerek yok o bana düşmez filmin değeri herkesçe biliniyor. bugün de 2016 yapımı olan versiyonuna gittim. gitmez olaydım... o değiştirilmiş sahneleri görmek içimi acıttı buram buram klişe kokan senaryo aşırı saçma oldu bittiye getirilen bir son daha niceleri, efsaneye ihanet edilmiş. Ha eski versiyonunu bu kadar sevmesem izlemesem belki beğenebilirdim çünkü güzel bir intikam hikayesi ancak 1959 yapımı o kadar kaliteli ki karşılaştırınca altında eziliyor remake.