bugün

ak yargı

"süper yetkili ak hakimlerle" çağ atlamıştır!

fatih altaylı yazmış özeti aşağıda!
http://www.haberturk.com/...syon-kararnameyle-basladi

2 gündür başlayan rte deyimiyle emniyet ve yargıdaki paralelleri temizleme operasyonunun alt yapısı 6 gün önceki sulh ceza hakimleri kararnamesi ile atılmış!

daha önce adana tır'larını durduranların ve başbakanlıktaki böcek soruşturmasından içeri alınanların göz altıları mahkemelerce "serbest" bırakma ile sonuçlanınca hükumetin façası çizilmişti!

bu kararname ile serbest bırakma kararını 112 adet süper yetkili sulh ceza hakimi tarafından verilecek!

böylece aylardır "inlerine gireceğiz" deyip de girememe engeli ortadan kaldırılmış olmuş!

"suçu ispatlanana kadar herkes masumdur" şeklindeki evrensel ilke ak hukukta
"suçsuzluğu ispatlanana kadar herkes mahkumdur"a dönüşmüştür!

hey maşallah be.
bi kararname "masumiyet karinesi" gibi uluslararası kabul görmüş kuralın / kanunun önüne geçebiliyor.

abd filmlerinde klasik sahnedir. kahraman polis kötü mafyayı içeri alır ama elinde somut delil yoktur.
mafyayı konuşturmak için baskı yapınca mafya ukala ukala "elinde delil olmadığını ikimizde biliyoruz. beni 24 (ya da 48 idi) saatten fazla tutamayacağını ikimiz de biliyoruz" der. ve dayı serbest kalır.

bir diğer klasik sahne de "ben vergimi veren bir vatandaşım bana kötü davranamazsın"dır.

abd'den kanun/sistem ithal edenler / etmeye niyetlenenler birazda adamlardaki bireyin haklarını / kişisel özgürlüklere bakış açısını ithal etseler ya!

yarın bir gün sırf bu entry'i girdim diye hapse atılıp, sahte delillerle (ya da yaratılmış gizli tanıklarla) aylarımı/yıllarımı hapiste geçirmem karşılığında hiç bir güvencem yok! bireyin devlet karşısında hiç bir hükmü yok!
bugün akp'yi alkışlayanların geçirilen bu yasalar yüzünden yarın bir gün iktidarın değişmesi durumunda keyfi sebeplerle hapsi boylamayacağının da garantisi yok!

el birliği ile yazı ediyoruz ülkemize!