jude

thomas hardy'nın jude the obscure kitabından sinemaya uyarlanmış; 1996 yapımı Michael Winterbottom filmi. Jude'un; dogmalara ve toplumun tüm dayatmalarına körü körüne inanmayıp, onları sorgulamayı, yaşamayı, aşkı, öğrendiği sue'nun aksine; sessiz, sakin, idealist jude'dan; tüm çektiklerine rağmen kendine ihanet etmeden, kendi olmayı haykıran anarşist jude'a ilham verici dönüşüm hikayesi. jude kendi olmayı her şeye rağmen başarırken; sue malesef din ve toplumun dayatmalarına büyük kaybının yol açtığı ruhsal kriz nedeniyle boyun eğmekte; kendine, aşkına ve jude'a en büyük ihaneti yaparak kendini cezalandırmakta...

roman yazıldığı dönemde sert eleştirilere maruz kalmış; çağının çok ötesinde bir anlayış ve duyarlılığa sahip olduğu aşikar. jude'un dediği gibi;
--spoiler--
dünya değişene kadar taşınacağız...
--spoiler--

dünya hala çok da değişmiş değil malesef...

filmin sonlarındaki kilise sahnesindeki ve veda bölümündeki diyaloglar çok vurucu:

--spoiler--
sue: ne istiyorsun benden?
jude: eve dönmeni.
sue: ne kadar kötü olduğumu bilmiyorsun.
jude: evet biliyorum. inancından nefret ettiriyorsun. tanrı ya da her neyse hiçbir şey seni bu kadar küçültemez.
sue:acı çekmeyi hak ettim.
jude:hak etmedin. bir kadın kendini böyle küçültmeyi hak edemez.
--spoiler--

--spoiler--
sue: gitsem iyi olacak.
jude: seni takip edicem.
sue: hayır.
jude: denemekten hiç vazgeçmiycem. sana söz verdim.
sue:jude.
jude:beni seviyor musun? beni hala seviyor musun? istediğin buysa bir daha gelmiycem ama bilmek zorundayım.
sue: bunu zaten biliyorsun.
--spoiler--

finalde; jude sue'nun kayıplarının acısı nedeniyle saplandığı, cezalandırılmayı hak ettiğini tüm hücreleriyle hisseden sefil ruh haline ve tüm dünya'ya asıl gerçeği haykırır;
--spoiler--
bu dünyada evli iki kişi varsa o da ikimiziz!..
--spoiler--

seyirci de jude'A ses verir;

''bu dünyada aşık biri varsa o da sensin jude!..''

http://www.youtube.com/watch?v=MSXRECXrV4Q