bugün

mardin

dtp destekli 2 bağımsızın ardından kalan 4 vekilliği akp nin aldığı memleketim.
oy vermek için bir kaç gün önceden geldim, gelir gelmez ayağımın tozuyla bağımsız aday ahmet türkün konvoyunun üzerime attığı tozlar karıştı, yüzlerce arabalık konvoydan yükselen tek slogan "oy namustur, namus satılmaz" dı,
atılan sloganın sebebini öğrenmek için çok beklememe gerek kalmadı, chp nin 1. sıra adayı cinsel taciz suçlamalarıyla il gündemine oturan aşiret ağası 40-50 dolar karşılığında oy satın alıyormuş, bu hadiseyi kameraya filan çekmedim ama gözlerimin önünde cereyan ettiğini belirtmek isterim.
heaa bu arada partiyi suçlamıyor ve lokal bi olay olduğunu düşünüyor olmakla beraber epeydir üzerinde şaibe bulunan bu adamın neden tekrar aday gösterildiğini de merak etmiyor değilim... zaten sosyal demokrat olduğunu iddia eden bir partinin güneydoğu ve doğu anadoludaki listelerini aşiret ağalarına peşkeş çekmesi ne kadar demokrat bir tavır onu da sorgulamadan edemiyorum. ayrıca chp yönetimi güneydoğuda yerel yöneticilerini ve adaylarını yalnız bıraktı, miting düzenleyemediler ve merkez örgütlere neredeyse hiç destek sağlamadı, zaten chp nin son dönem kürt sorunuyla ilgili açıklamaları yerel temsilcilerini zor durumda bırakıyordu, yüz yüze ve sıcak temas sağlanamayınca sandık başına üç beş oy ancak alabildiler.
bağımsızlar kendi aralarında önemli bir sorun yaşamışlar, ahmet türkün isminin ysk tarafından onaylanmaması halinde yedek olsun diye başvurusu yapılan kişi ahmet türk onay alınca çekilmedi ve epey ciddi tartışmalar yaşandı.
bağımsızların diğer vekil adayı emine ayna da rahat bir şekilde kazandı, ancak güneydoğuda esen akp rüzgarı burda da kendini belli etti ve akp bağımsızları geçerek birinci parti oldu,
ilk günlerde moil benzin istasyonlarının sahibi, mardinspor başkanı ve geçen dönemin bağımsız milletvekili süleyman bölünmez akp listelerinden 2. sıradayken hakkındaki yığınla suçlama nedeniyle parti tarafından çekilmeye zorlandı, çok geniş bir tabanı olan bu zat uzun süre akp aleyhine çalıştı ve kendi bir yandaşını bağımsız olarak meclise sokmaya çalıştı ancak başarılı olamadı, akp nin mardinde bağımsızlar ve süleyman bölünmeze rağmen birinci parti gelip 4 milletvekili çıkarması kendileri açısından etkileyici bir performanstı,
haaa akp listelerinden kayda değer ve yakında mecliste ismini sıkça duyacağımızı tahmin ettiğim harvard masterli stanford doktorali boğaziçi üniversitesi hocalarından hukukçu cüneyt yüksel çok isabetli bir adaydı. aşiretlere göre liste yapıp birikimsiz, hatta konuşmayı bile beceremeyen adamlar yerine böyle isimlerin meclise girmesi tabi ki çok daha sağlıklı bir temsiliyet sağlayacaktır.
benim oyumu merak edenlere kötülenme riskini göze alarak söyliyim, ahmet türk.