bugün

20 dakika

bana yeniden entryler yazdıran dizi ben ki tv. düşmanı biriyimdir lakin kendisinden makas almak istediğim çemberimde gül oyadaki halini annemin gençliğine benzettiğimden mi nedir ailemisin kızı gibi gördüğüm tuba ve bence türkiye'nin en iyi jönlerinden -evet jön diyorum oyunculuk konusunda biraz bilgisi olanlar bana katılacaktır diğerleri kıvaaaaaaaaaaaaaanç diye bağrınıp dursun ötede bayılsın bi zahmet- ilker aksum'un partnerliğini görmek için izleme şansı tanıdığım dizi ikinci bölümüne rastladım ilk bölümünü internetten izlerim artık... keşke ismi gibi 20 dk. e hadi sitcom değil olsun 40 dk. olsaydı da türk dizilerine gıcık bünyemi şaşırtsaydı ama maalesef o konuda bir yenilik göremedim.

tuba büyüküstün'ün oyunculuğunu eleştirenler cansu dere'nin mel donuk bakışlarını izleyip tuğçe kazaz'a oyuncu diyen güruhtan değil mi diye merak ediyorum en azından tuba'nın sempatisi var ve sadece güzelliğiyle yetinmeyip çingene kızından sonra -yani bilmiyorum arada başka dizisi oldu mu- böyle zorlayan bir projeye girmesi ilker Aksum gibi döktüren bir oyuncunun karşısına çıkma cesareti bile takdire şayandır bence...

ilker Aksum tek başına döktürüyor olsa o kadar uzun süre izlemeye dayanamazdım ama türk tiyatrosunun büyük oyuncularından Bülent Emin Yararla karşılıklı döktürdüklerinde diziyi izlemeye şartlandım. Pek tabii türk dizilerinin olmazsa olmaz handikapları var mesela hukuki tutarsızlıklar ve hollywood nevi polis diyalogları yaşanıyor o cinayet büro amiri nedir behzat amirimden sonra türk dizi tarihinde aklı olan oyuncu cinayet büro amiri rolü oynamamalı zaten... bir kere cinayet olmamış daha ha tamam arkadaki başkan efendi - ki memleketimin başkanları bitmez- hukuki sınırları zorlayıp zulüm ediyor diye anlayalım çok takılmayalım bu ayrıntıya...

zaten eğer bu dizi adalet sisteminin çarpıklığına değinecek, yargının basiretsizliğinin iyi insanları kendi adaletini arama yolunda kötüleştirmeye itişini gösterecekse küçük noktalara takılmayalım tutarsızlıkklar nedeniyle empati kurmak zor olsa da açıp gazeteleri bakmamız dahi yeterli olur bu ülkede katil olmak ya da cinayet zanlısı olmak işten değildir zor olan akıl ve beden sağlığını tam koruyarak hayatta kalmaktır ki bu da şans gerektirir misal bu entryi yazan kişi tinerci tarafından bıçaklanmış biridir öyle saçma genelleme yapmıyor direk kendimden örnek veriyorum efendim. bu çerçevede biraz hukuk danışılarak yazılır amir tipi biraz güçlendirilirse ve ali ve kedi diyaloglarına daha fazla yüklenilirse görselliğiyle oyuncu seçimleriyle vs. pek çok yapımdan iyi olacak dizidir ama lütfen uzatılmasın tek sezon da bitsin...

özetle; kişilik çatışmaları, kişilik bölünmesi, iyi karakterin kötüye dönüşme yolculuğu başarılı oyunculuklarla sunulursa tadından yenmez olur bu nedenle çöp dizileri izlemek yerine oyunculuklar hatrına şans verilmesi gereken dizi olduğunu düşünüyorum. Ancak türk tv. dizileriyle ilgili genelde ilişkim şöyle olmuştur ya kaliteli olduğu için beğendiğim dizi türk genel tv. izleyicisine hitap etmediğinden yayından apar topar kaldırılır ya yine aynı kitle yüzünden yönlendirmeyle ağırlığı ekseni değiştirilip saçmalar ya sürekli yayın saati daha geçe alınır bu nedenle bakalım bu dizi izleme sürecimin akıbeti ne olacak inşallah bunların hiçbirine uymaz istisnai bir durum olur ve çok sevdiğim behzat ç. dizisi gibi de of artık bitsin yeter artık dedirtmez tek sezon sürer...

edit: nasıl unuttum yahu siz hukuki tutarsızlıklara takılın bol bol, asıl tutarsızlık şudur ki gerçek hayatta öyle bir ali yoktur yok öyle bir sevgili adam dürüstlükle çalışıp öğretmen maaşıyla evini alıp çocuğunu özel okulda -özel okuldu öyle anladım- okutabilecek hayat standardı sağlayabiliyorsa etrafta 'ben adamın hasıyım' diye gezen erkek müsveddeleri olan bir ülkede daha silik sessiz sakin bir karakter olarak hayatını olumlu bakış açısıyla sürdürüyorsa belki dizinin sonunda melek rüya görüyor olabilir zira ben de rüyamda hayal ettiğim işi yapmamı sağlayarak bana destek olacak böyle mükemmel anlayışlı bir eş görüyorum çoğu geceler...