bugün

türkan saylan

tarih 12.06.2005, yer posta pide, ikinci kata çıktım. kalbimde ufak bir heyecan ama fazla değil abartmaya lüzum yok. köşedeki masada babamın karşısında kızıl saçları hafiften dökük bir bayan oturuyor, bu o mu inanmaz edalarda geliyorum ve bana uzanan bir el ve tanıştırılmamız... hayatımda gördüğüm en doğal insanlardan biri kendine has bilgin huzurlu bir sessizlik içinde oturuyor ve insanlarımızın çoğu zaman değil her zaman yapmayı unuttukları şeyi yapıyor, dinliyor... evet aslında ne kadar da çok ihtiyacımız var buna oysa ki bizim insanımız dinlemez sadece sıra bekler , karşısındaki sussunda sıra ona gelsin o konuşsun. oysaki bilmez ki anlaşabilmenin anahtarı dinlemekten geçiyor. o ki türkan saylan, cüzzam hastalığını türkiye'de 15000'den 2000'e düşürmştür ve 15 yıl sonra türkiye'de böyle bir hastalık kalmayacaktır onun sayesinde, kendisi cüzzam hastalığına karşı tüm tabuları yıkmıştır, mesela; cüzzam dokunmayla b-u-l-a-ş-m-a-z! şu anda onun başkanı olduğu çağdaş yaşamı destekleme derneğinin bir yurdunda kalmaktayım. kendisi benim tıp hayatımda ve insanlığımda idolümdür, iyiki vardır...