bugün

entry'ler (14)

hayy

dirilten, canlandıran anlamındadır.
arapça kökenli bir fiildir.
Allah'ın sıfatlarından biridir.

carl gustav jung

Ölümsüzlük ve Pilgrim adlı kitapta Pilgrim'in doktorudur.
okuduğumda bayağı etkilenmiştim.

ayrıca Sigmund Freud ile toplumsal bilinçaltı diye bir çalışmaları vardır.

"Anılar, Düşler, Düşünceler" adlı kitabında da freud ile ilgili bir anıları ve düşünceleri bulunmaktadır.

kan yüzüğü

hikayesi güzel, hikayeyi şarkıya dönüştürülmüş hali de güzel.
her haliyle güzel olan hikaye, şarkı
http://www.youtube.com/watch?v=bkDkYTgxOVU

(bkz:saian sakulta salkım
)

(bkz: aziz nesin)

alt j

yeni keşfettiğim gruplardan biri daha.
çok başarılı buldum.

ve biraz araştırma yapınca an awesome wave adlı albümleriyle mercury prize'a aday olduklarını öğrendim.

üçgen ile sembol edilen grup.

uplifting trance

progressive trance ile aralarında derin uçurum olduğunu keşfettiğim trans müzik türü.

obscurum per obscurius ignotum per ignotus

karanlığı daha karanlıkla, bilinmeyeni daha bilinmeyenle aramak anlamına gelen, latince bir söz.

per aspera ad astra

mücadele sonunda zafere ulaşmak veya umutla yıldızlara doğruanlamında geliyor, latincedir. nefis bir haggard parçası.

profan

evren içerisindeki her şey için kutsal olan ve kutsal olmayan şeklinde yapılan bi ayırımda kutsal olmayan, gündelik gerçek ve simgeleştirecek bir anlamı olmayan anlamına gelir. kutsal olana saygısızlık eden bilgi.

baba

mario puzo'nun önce kitabını sonra senayosunu yazdığı eser.
okunmalı ve izlenmeli.

jorge luis borges

jorge luis borges'in elif noktalarını bulduğu söylenir. kendisini islamiyet'e öylesine vermiştir ki bu onun haklı bir başarısı olarak görülür.
elif noktalarını bularak insanlara mutlak sonsuzu ispat etmiştir denilmektedir.

merhale

Kur'an merhale merhale inmiştir.
merhale aşama, safha, etap anlamlarına gelmektedir.

üçüncü göz

Üçüncü göz iki gözün arasında alnın ortasındadır. Görünmezdir. 6. çakramızdır. Durugörü ve astral seyahat konusunda bize yardımcı olan çakradır. Tek başına açık olması tehlikeli ve olumsuzlukları beraberinde getirir. Mavi renkle temsil edilir.

ezoterizm

insanın keşfetmekten korkacağı, her insanın taşıyamayacağı bilgilerdir. aynı zamanda bizi özel kılacak daha doğrusu farklı kılacak bilgi ve deneyimler kazandıran, felsefi öğretileri aktarım geleneğidir. gizemdir. daha çok doğu felsefesine aitmiş düşüncesinde olsak da aslı batı felsefesinde de yer ettiğidir. içseldir. bilgiler aktarılırken inisiyasyon yolu tercih edilir.

fehim

Fehm anlayıştır. Anlayışımız, algılayabildiğimiz, ilimin yakalayabildiğimiz kadarıdır. arapça kökenlidir.