bugün

üçüncü tekil şahısa göre derse girmekmiş. Yalancıyı zenci dilenci kovalasın mına koyum. Universiteye giden kız gelmez bunu da buraya yazarım.
üniversiteye giden erkeğin asıl amacından daha masumane bir amacı vardır.

çünkü güzel ülkemin ergen erkekleri kendi aralarında "üniversiteye gidince kızlar teklif ediyormuş olumm?" söz öbeğine birbirlerini inandırdıkları için kızın asıl amacının okumak erkeğin asıl amacının uçkurumsu bir faaliyet olduğunu anlayabiliriz.
sevismektir.*
üniversiteye giden kızın "asıl" amacı (tanım) : sadece okumak, meslek sahibi olmak... okumak, meslek sahibi olmak...

yani "koca bulmak değil". (sözkonusu başlıkta ima edilen amaç değil yani)
EĞiTiM bilimleri okumuş biri varsa bilirki eğitimin gizli işlevlerinden biri de 'eş bulma işlevi' dir. kızın amacı eş bulmak olmasa da dolaylı yoldan bir çok kişi bu işlevi gerçekleştirir.

kızın asıl amacı eğitim görmektir.
erkeklerin amacından farklı olarak eğitim görmek, yetkinlik sahibi olup hayata atılmaktır.
ha bir de, yazarlara skmsonik başlıklar açtırmaktır.
her üniversiteye giden kızın yoldan çıktığını sanan yazar düşüncesi.
üniversite okumak için gidiyor olmasın!
(bkz: #4002851)
üniversite öğrencilerinin yiyip içip seks yapması
üniversite diploması sahibi olmak. nede olsa askerden kaçmaları gerekmiyor. onun dışında seks yapmak için üniversiteye gidenler niye bana denk gelmedi? (bkz: üniversitede kızların teklif etmesi)
bizim köyde okumak için gidiliyor.
okumak için giderler siz de her üniversiteli kızı kaşar yapıyonuz nedir bu ya.
okumaktır.

(daha ne bekliyordunuz, düzgün, temiz süt emmiş, ahlaklı, görgülü birisi ise tek amacı okumaktır, zaten öteki türlüsü okumaz, mezun olsa bile tın tın olur...)
eğer küçük şehirlerden büyük şehirlerdeki üniversiteye gelmişse genellikle kendisini kanıtlama amacı güder. arkasından bir baltaya sap olup iyi bir iş, eş, aş seçimi gelir kendisi için. burada okuduğu üniversite ve bölümü birinci dereceden etkili rol oynar. derslerine çalışır, mezun olur, biraz hayalkırıklığına uğrar, pek de sevmediği bir işe girer, yine aynı şekilde pek de sevmediği bir eş ile evlenerek sisteme tam olarak entegre olmuş olur.

sonra da ölür.

bu hep böyledir. zavallı. keşke hayata geliş amacını daha fazla sorgulasa, satanizm, islamiyet ya da neye mensupsa biraz arkasından gitseydi, kazandığı paranın bir kısmıyla en az iki yabancı ülkeye gitseydi, onlarca yeni ve ilginç arkadaşlar edinseydi, yaşamdan zevk alsaydı.

ama olmadı. olmaz hiç.
zavallı, oysa üniversiteye gitmeden kurduğu hayalleri ne güzeldi.
üniversiteye giden kızların, orospulaştığını, kötü yola düştüğünü düşünen muhafazakar ibneler ne diye türbanlı kardeşlerini, eşlerini, çocuklarını üniversiteye sokmaya çalışırlar anlamadım gitti.

edit; türbanın 'kılık kıyafet özgürlüğü' kapsamında üniversitelerde serbest olması gerektiğini düşünen birisiyim. yani üniversiteler bilim yuvalarıdır, özgürdür. türbana siyasi bir anlam yüklemekten bağımsız kılık kıyafet dahilinde serbest olmalıdır.
bu kadar çok kişi okumak dediğine göre bir bildikleri vardır.
amaç okumak için gitmesi olabilir ama sonunda kaçı amacına ulaşıyor merak edilen soru bu olmalıdır.
çünkü okuyan insan öğrenir, gelişir ve ülkesine katkıda bulunur.

yani en azından ben öyle düşünüyorum. erkekler için de durum çok farklı değil.
üniversiteye giden aklı başından erkeklerin asıl amacı neyse üniversiteye giden aklı başında kızlarında asıl amacı odur.
sözde okumak. Kimse yediği haltları yazmaz, yoğurdum ekşi demez. Herkes dürüst, çatır çatır okuyor, ben yalancıyım! Okumak, sadece araçtır amaçlar başkadır, iyi bilirim. Ne kadar okuma meraklısı varmış vay anasını, yalandan kim ölmüş.
Kesin değildir. kızdan kıza değişir.
(bkz: diploma)
'okumak' siz başka ne amaç arıyosunuz geri kafalılar.
okumak olmalıdır ki çoğunluk için de öyledir. istisnalar kaideyi bozmaz.
okul çıkışlarında saatlerce çalışıp dershane ye giden, hafta sonları evinde oturmak yerine avm lerde çalışıp harçlığını çıkaran, yazın 3 ay çalışıp harç parasını ödeyen kızın amacı ileride sadece rahat bir hayat yaşamak, başkalarına muhtaç olmamaktır.
saygı duyulmalıdır.

(bkz: genelleme yaparken sıçmak)
okumak, akademik kariyer yapmak, diploma almak ve benzeri şeyler.

insan herkesi kendi gibi sanmamalı.
kaderine boyun eğmeyen kızdır bu. okumak, makam mevki sahibi olmak, kendi ihtiyaçlarını karşılamak ve erkeğin eline bakmamak ister. özgüveni tavan yapar. lakin bazıları bir müddet sonra küçük dağları ben yarattım nidasıyla dolaşan içten yanmalı bir modele dönüşür. para ve mevki sahibi olup ta kendini kaybeden kızlarımızın hali içler acısıdır.
okumaktır herhalde. yoksa türbanlı kızlar ne diye bir tarafını yırtsın üniversiteye girmek için. değil mi yani?