bugün

Soyadlardan ve kullandıkları dilden belli olan asimiledir. Ciddi ciddi kültür falan hiçbir şey kalmamış.
"Kazak Türküyüm, soyadım Kazak Türkçesi, Kazak Türkçesini bilir ve Kazakça konuşurum. Türkiye'ye iki sen önce geldim. Kültürümü gayet iyi biliyorum hatta kendi kültürümü bilmekle kalmayıp senin kültürünü de biliyorum pezevenk" dedirtmiştir bu asimile.
Var olan asimile. Bak ben de azerbaycanlıyım evet soyad falan haklısınız ama fikriyata bakın. Herkes konuşuyor kendi dilini ayrıca. Yavaş yavaş dirilecek bozkurtlar az sabredin siz kürtlerle uğraşırken turan odu biz "rus asimilesi" dediğiniz ülkelerde yanacak eminim ve hepiniz çok şaşıracaksınız.
asimile olmamışlardır fakat ruslardan etkilendikleri bir gerçektir. yüzyıllardır ruslara bağlı devlet oldukları için bu vatandaşlarda rus etkisini görebiliriz. fakat türkiye türklerinin ön yargıları yüzünden bu durum abartılır. "onlar tamamen rus olmuş" gibi saçma sapan cümleler kurabilirler. soyadlarını atmasına ve türkçe'yi hiç unutmamalarına rağmen bulgaristan göçmeni türklere bile "bulgar" diyenlerin sayısının ülkemizde hiç az olmadığını düşünürsek bu durumu milletçe abarttığımız sonucuna ulaşabiliriz.
kazakistan başkanı nazarbayev, "çocuklarımıza türk dilini öğretmeliyiz" (kazakistan Türkçesi'ni) demiş. attila adlı yerli araba yaptırmış, ders kitaplarında köktürkleri kadim atalarımız olarak öğretmiş, bozkurt heykelleri dikmiş soyumuz ondan gelir demiş,

kırgızistan başkanı almazbek "ulu türk kağanlığını kuramasak bile bir birlik içerisinde olmalıyız" demiş, türkiye bizim için rol model soydaşlarımızı takip ediyoruz diye eklemiş.

türkmenistan "türkmen büyükleri" parkına osman gazi'nin heykelini yaptırmış,

özbekistan ders kitaplarında timur-bayezid savaşını "kardeşlerin kanını döktüğü savaş" olarak yazmış,

ekonomi bakanımız mehmet şimşek ise "arap köklerimize dönmeliyiz" demiş...

kim asimile olmuş amk.
"kazak türküyüm, soyadım kazak türkçesi, kazak türkçesini bilir ve kazakça konuşurum. türkiye'ye iki sen önce geldim. kültürümü gayet iyi biliyorum hatta kendi kültürümü bilmekle kalmayıp senin kültürünü de biliyorum pezevenk" dedirtmiştir bu asimile.