bugün

entry'ler (19)

inception

10 üzerineden 8.9 puan alarak imdb top 250 listesinde ilk 10'a giren ve başyapıt sayılabilecek özelliklere sahip özgün bir filmdir.
(bkz: ilk seferde anlaşılması güç filmler)

ilk seferde anlaşılması güç filmler

örnek olarak gösterebileceklerim; the matrix, fight club, watchmen, inception, sucker punch...

porşe mi porş mu sorunu

ingilizce'de ''porş'', Almanca'da ''porşe'' diye okunur. Ve Porsche Alman markası olduğu için doğrusu ''porşe''dir.
Dr. Ing. h.c. F. Porsche AG, kısaca Porsche AG veya sadece Porsche (okunuşu;Porşe, Porsche yetkilileri "Porş" denilmesinden büyük rahatsızlık duymaktadırlar.), 1947 yılında; Ferdinand Porsche'nın oğlu Ferry Porsche tarafından Stuttgart'da kurulmuş olan spor araba firmasıdır.
Not: Son cümle, Vikipedi'den alıntıdır.

akp ye oy veren yüzde 50 nin mutlu olma ihtimali

''9 yılın ardından ne fark ettim biliyor musun? Cehalet mutluluktur.'' 1999 yapımı ''The Matrix'' filminden bir replik.

real steel

Türkçe'si ''Çelik Yumruklar'' olan güzel bir filmdir. Ve size bir reklam filmini anımsatabilir. (bkz: Robotlarla oyun oynayan çocuklar)

şifresini 123456 yapan insan

Tam olarak güvenemeyeceği ve tek sefer kullanacağı siteye, bütün üyeliklerinde kullandığı asıl şifresini vermek istemeyen insandır.

telefonla arayip reklam yapmak

En az ''reklamı göze sokmak'' kadar etkili bir yöntem. (bkz: 3 boyutlu filmlerde 3 boyutlu reklamlar)

en iyi dizi müzikleri

Hatırla Sevgili müzikleri en güzellerinden biridir.

fotoğraf çekerken fotoğraf çektirmek

Fotoğraf makinesinin amacını kavrayamamışlıktır.

facebook

herkesin ''herkes'' kullandığı için kullandığı bir sitedir. Ama bu nasıl oluyor? Facebook çıkar çıkmaz herkesin aynı anda kullanmaya başlamış olması lazım o zaman. Neyse sözlüğün amacından çıkmayalım. Nerede kalmıştık? He, facebook. Facebook bağımlılık yapma isteği olan bir sitedir. Mark istiyor ki; 24 saat face'te kalalım, reklam tavan yapsın, manyak para kazansın. Ama bağımlılık da yapıyor şimdi hakkını yemeyelim.

kilo almak isteyenlere tavsiyeler

Mümkün olduğu kadar hareketsiz kalın. Bol yemek yeyin. Biraz da kondisyon çalışın, vücudu geliştirin.

facebook taki ne çıkarsa beğenme hastalığı

Beğenilerle para kazananların sevdiği hastalıktır.

pirates of the caribbean 5

Zombi Maymun'un olmasını istediğim film.

unutulmaz film replikleri

The Dark Knight [2008]
Joker:
''... Bu küçük grup terapisini neden gündüzleri yaptığınızı biliyorum...''
''... Bu işi şimdi halletmezsek, yakında minik Gambol büyükannesine bozuk para bile götüremez.''
Gambol: Bizden para çalıp paçanı sıyırabileceğini mi sandın?
Joker: Evet.
Gambol (Masada hareketsiz yatan Joker hakkında): Yani, ölü. Beş yüz eder.
Joker aniden yattığı yerden kalkar, bıçağını Gambol'un ağzına sokar ve konuşur: Peki dirisine ne dersin? ... Bu yaralar nasıl oldu, anlatayım mı? Babam ayyaşın ve itin tekiydi. Bir gece her zamankinden daha fazla tırlattı. Annem kendini korumak için mutfak bıçağına davrandı. Babam bundan hiç hoşlanmadı. Sonra, ben seyrederken annemi bıçakladı. Bu sırada gülüyordu. Bana dönüp dedi ki: ''Neden bu kadar ciddisin evlat?'' Bıçakla peşime düştü. ''Neden bu kadar ciddisin?'' Bıçağı ağzıma soktu. ''Yüzüne bir gülücük konduralım.'' Ve...'' Joker diğer adama bakar ve konuşur: ''Neden bu kadar ciddisin?''
''Biliyor musun? Bana babamı hatırlattın. Ondan nefret ederdim.''
''...Gergin görünüyorsun. Yaralar yüzünden mi? Nasıl olduklarını öğrenmek ister misin? Gel buraya, bana bak. Bir zamanlar karım vardı. Çok güzeldi, senin gibi. Benim çok endişelendiğimi, daha fazla gülmem gerektiğini söylerdi. Kumar oynadı, tefecilere çok borçlandı. Bir gün yüzünü çizdiler. Ameliyat için paramız yoktu. Buna dayanamıyordu. Onu tekrar gülerken görmek istiyordum. Yaraları umursamadığımı bilmesini istiyordum. Sonra, ben de ağzıma bir jilet soktum ve bunu yaptım kendime. Ne oldu biliyor musun? Beni görmeye dayanamadı. Beni terk etti. işin komik tarafını gördüm. Artık hep gülümsüyorum...''
''... Tek önemsediğin şey para. Bu şehire daha klas suçlular lazım. Bunu onlara vereceğim...''
''Plan yapan birine benziyor muyum? Ne olduğumu biliyor musun? Arabaları kovalayan bir köpeğim. Arabayı yakalasam ne yapacağımı bilemem. Anladın mı? Sadece yaparım. Mafyanın planları olur. Polisin planları olur. Gordon'ın planı olur. Hepsi de komplocudur. Küçük dünyalarını kontrole çalışırlar. Ben komplocu değilim. Komploculara bir şeyleri kontrol etmeye çalışmanın zavallılığını gösteriyorum...''

Watchmen [2009]
Rorschach:
''... Sokaklar genişlemiş kanalizasyon gibi ve kanalizasyon da kan dolu. Ve kanalizasyon taştığında tüm fareler boğulacak. Seks ve cinayetlerinin biriken pisliği, bel hizalarında köpürecek ve tüm fahişeler ve siyasetçiler ''Bizi kurtarın.'' diye bağıracak. Ve ben ''Hayır'' diye fısıldayacağım...''
''... Rorschach'i mi öğrenmek istiyorsun? Sana Rorschach'i anlatayım. Bir adam kaçırma olayını soruşturuyordum. Blaire Roche. Altı yaşında bir kız. O zamanlar gençtim. Suçlulara karşı çok yumuşaktım. Yaşamalarına izin verirdim...''
''Hiç biriniz anlamıyorsunuz. Ben burada sizlerle kilit altında değilim. Siz benimle kilit altındasınız.''
- Öldün sen Rorschach. Burada katil dolu bir hapishane var. Sende ne var?
- Senin ellerin. Benim için bir zevk.
''... Bu kayıttan sonra ölü ya da diri olmam fark etmez. Dilerim dünya, bu günlüğün elinize geçmesini sağlayacak kadar var olur. Ödün vermeden yaşadım ve şikayet etmeden, pişman olmadan gölgelere adım attım.
Rorschach, 1 Kasım''

Not: Yazı ''Kopyala - Yapıştır'' değildir. ''Zombi Maymun'' tarafından düzenlenmiştir.

just pide

--spoiler--
''Mc Doğa - Yaralı şişman'' esprisiyle ve ''rüya içinde rüya, sanki inception'' sözleriyle girdiği şarkısıyla beğenilen, Michael Jackson'ın ''Beat it'' şarkısını tiye alan komik ve güzel video.
--spoiler--

çocuk sahibi olmak isteyenlere tavsiyeler

Çocuğunuza baskı yapmayın. Biraz özgür ve serbest büyümesine izin verin. Bu onun kişilik gelişiminde olumlu etki sağlayacaktır.

ateizm

Ateizm dinsizliğin tam karşılığı değildir. Ama tabii ki ateistler dinlere inanmazlar. Ateizm dinlerin doğru olmadığını ve tanrının varlığından emin olunamayacağını savunan düşünce biçimidir.

türk dizilerinin ortak özellikleri

Birinci sezonu güzel olan ve artık uzatılmayıp güzel bir finalle bitirilmesi gereken bütün dizilerin, reyting uğruna ite kaka devam ettirilmesi.

doğum gününde facebook duvarını kapatmak

Zaten gerçekten kutlamak isteyen insan ya yanındadır ya da yanında olamıyor olsa bile özel bir mesaj atar. Sonuç: Doğru bir harekettir (gibi geliyor).