bugün

entry'ler (264)

tut ağacı

Sevdiğim iki insanın sinirliyken birbirlerine söylediği söz öbeğidir.
Bir azeri şarkısıdır, içinde şöyle bir dörtlük vardır ki; beni benden alır.

Gedirdim Yavaş Yavaş
Ayağıma Değdi Taş
Senden Mene Yar Olmaz
Gel Olah Bacı Gardaş

https://youtu.be/WXGugePalGQ

Bu dörtlüktendir ki kızınca “insafsız tut ağacı” derler. Birbirini seven iki insan anlaşamadıkça.

mesaj gönderilemedi

Sözlük içi arkadaşlık kavramını öğrenip şaşırmama sebep olmuştur.

dünyanın en kötü hissi

Çaresizlik.

gecenin şarkısı

Birce Akalay -manidar.

mesleki yetenekleriniz

Uyuyan bebeğe damar yolu açıyorum ve uyanmıyor. Evet. Mesleki yeteneğim “elim çok hafif”.

29 yaşında 2 üniversite olarak hukuk okumak

Yıllar önce tanıştığım, çok sevdiğim, bir sözlük yazarının yaptığı eylem. Kendisi balıkesir üniversitesinde elektrik elektronik okuyordu tanıştığımızda. Şu sıralar hukuk öğrencisi olduğunu düşünüyorum.

gerçekten neden hiç sevilmediğini merak etmek

Sonucunda “istediği tarafından sevilmeyince, sevgisiz kaldığını sanıyor insan” fikrini benimseten eylem.

yarına tek bilet

yol filmi, trende geçiyor, aşk acılarının bir araya getirdiği iki insan, tesadüfler... tutar hocam bu film deyip çekilmiş. Hikayeye dahil olamadan boş gözlerle izlediğim, anlamsız bir yavanlığa sahip film.

yarına tek bilet

yol filmi, trende geçiyor, aşk acılarının bir araya getirdiği iki insan, tesadüfler... tutar hocam bu film deyip çekilmiş. Hikayeye dahil olamadan boş gözlerle izlediğim, anlamsız bir yavanlığa sahip film.

erkeklerin ne istediğini bilmemesi

Her şeyi bir arada istemelerinden kaynaklanan tutarsızlık.

üstteki yazar hakkındaki fikrini söyle

Menekşe pırıltılı gözleri olduğunu iddia eden kızıl saçlı yazar.

Edit: araya girmiş gariban yazar.

dostoyusev

7. Nesil yazardı sanırım. (Bak unuttum şimdi.)
Tizlerde geziniyorum iddiası var anladığım kadarıyla. Dinlemek dileğiyle, koştursun efenim sözlükte.

mehmet erdem

Ahmet kaya şarkılarını mükemmel yorumlayışı ile yok yere kendine aşık eden sanatçı.

25 yaşında olmak

Rahatsızlık verici bir yetişkinliğe sürükleniyor hissini beraberinde getiren yaştır.

gece sözlüğe giren kızdan ev hanımı olmaz

Doğru önerme. ilk ciddi ve uzun ilişkimin evlilik düşünme dönemindeyken bir gün annem nasıl olduysa çamaşır makinesini çalıştırmayı unutmuş, bir anne ne kadar rica ederse, aradı rica etti. Makineyi yine bir hevesle aldık anneme, dokunmatik 15152626 programlı falan. Başına geçtim, ne yapacağıma dair en ufak bir fikrim dahi yok. Oturdum başladım ağlamaya. Neden evlenmemeliyim sorusunun cevabını o gün ilahi bir mesajla aldığıma inanarak ilişkiyi bir süre sonra bitirdim. Şu an eskisi(bizim sülalenin yalnız ve mutsuz kızlarının ex manitler için kullandığı tabir) evli ve çocuğu var. Ben de bir süre kendi evimde yaşamış olmama rağmen anneme geldiğimde çamaşırlarımı yıkıyor, nadiren mutfağa giriyorum ve her yerin her yerde olması beni zerre rahatsız etmiyor.
Dikkat, bir miktar mübalağa içerir.

gurbette yılbaşı kutlamak

2010 yılından beri ailece vazgeçilmezimizdir. 3. Şehrimizde yine sevdiklerimizden uzaktayız. Genetik kodla bir talihsizlik aktarılıyorsa şayet, bizim aileninki “dikiş tutturamamak”tır.

korkarım güzelim korkarım

“insanın içini cız ettiren şarkılar” tabirine birebir örnek şarkıdır.

Bazı günler var, insan bir şarkı sözüne açıyor gözlerini. Yakın zamanda hiç uyumadığım bir sabah korkarım kısmındaki melodiye açıldı gözlerim. Sabah 7idi. Şarkıyı arkadaşımın shazam hafızasına mırıldandım buldu sağolsun.
Sonra mehmet erdemin son dönemde bir çok işinden sıkılmış olmama rağmen ud çalıp söylediği bir kaydına denk geldim. Caplin misali bir yarışması düzenlense ahmet kaya’nın, mehmet erdem birinci olur diye düşündüm.

kitap okumanın zararları

Türüne göre değişir. Günümüz insanı gerçekten ayırt edilemeyecek ütopyalara inanıp, düşünmeyi teşvik etmek yerine ezbere dayalı kurallar listesi tadında kitaplar okumayı tercih ediyor. Hal böyleyken yazmaya elim gitmese de, kitap okumak zararlıdır.
https://m.uludagsozluk.com/e/42644687/

kişisel gelişim kitapları

Bir entry ile özetleme girişiminde bulunacağım kitap türüdür.
Ana başlıklar halinde maddeleyecek olursak;
-pozitif olun, negatifleri hayatınızdan çıkarın.
-kendinizi sevin, siz değerlisiniz.
-kendinizle barışık olun, her insan mükemmeldir.
-kendinizi tanıyın, sizi nelerin mutlu edebileceğini görün.
-hedef listesi belirleyin ve asla mütevazi olmayın. Çünkü siz harikasınız ve x başardıysa siz de yapabilirsiniz.
Son olarak iNANIN.

Günümüz insanının bu kadar mutsuz olmasının sebebi sizce farkındalık mı, yoksa kendisine mutlu olmak için hedefler belirleyip mutluluğu şartlandırması mı?
Sizce herkes mükemmel ve değerli mi? Yahut olmak zorunda mı?(!) Neden insanların mutlu olmak ve iyi hissetmek için mükemmeliyete ihtiyaç duyduğunu düşündünüz mü?
Sıradan insanların mutluluğunu sığ’laştırarak kocaman mutsuz bir dünya yarattık. Daha fazlasını isteyen doyumsuzlarken, sırf negatif görünmemek ve sevilebilmek için çiçek dallarından, kuşlardan, kelebeklerden sahte mutluluklar duyup sosyal medyada paylaşan o insanlar geceleri yalnız başına yatarken cidden mutlu uyuyorlar mı büyük merak konusu. Kimsenin kimseye tahammülü yok, dert dinleyemez olumsuzlukları konuşamayız zira pembe gözlüklerimiz var, olmayanları hayatımızdan çıkarmamız gerektiğini buyuran baş ucu kitaplarımıza yürekten inanıyoruz.
Söyleyeceklerim bu kadar POZiTiF GECELER DiLiYORUM UNUTMAYIN HEPiMiZ MÜKEMMELiZ.

bir gün tek başına

(bkz: küçük-burjuva duyarlılığımız)