bugün

entry'ler (7)

dünya kadınlar günü

kadınlar için çok da bir şey ifade etmeyen gün. bu gibi günlerin bir merasim, kutlama gibi yapılması çok anlamsız geliyor bana. hatta bir kadın olarak olmamasının daha bile iyi olabileceğini düşünüyorum.

franz kafka

kimliğini taşıdığı hiçbir cemaat tarafından kabullenilmemiş yazar. dinine çok bağlı olmadığı için yahudiler tarafından, yahudi olduğu için almanlar tarafından dışlanmıştır. bu dışlanma ve yalnızlık duygusu kendisini zamanın en iyi yazarı yaptı.

izmir

yağmurun en güzel yağdığı, türkiye'nin en güzel ve en yaşanılası şehri. selanik ile çok benzer bir şehir olduğu söyleniyor, sırf bu yüzden selaniği görmek istiyorum.

bir zamanlar anadolu da

taşranın bütün detaylarını en güzel şekilde anlatan ve taşra atmosferini sonuna kadar hissettiren filmdir. bu filmin nuri bilge ceylan'ın eniyi filmi olduğunu düşünüyorum. durağan ve yavaş filmdir ama taşrada da hayat böyledir zaten ,o yüzden bu bir anlatım dili haline gelmiş resmen

bir delinin hatıra defteri

gogol'un dönemin sosyal ilişkilerini, siyasi meseleleri bir memurun hayatı üzerinden anlattığı şahane eser. erdal beşikçioğlu'nun efsane performansıyla izleyince daha da büyüyen bir eser haline geliyor bu oyun.

ankara üniversitesi siyasal bilgiler fakültesi

kapısında çevik kuvvet noktası olan okuldur. bir üniversitenin kapısında bu olması bana çok garip geliyor. hala alışamadığım her gün görmeme rağmen. onun haricinde severek tercih ederek söverek okuduğum okuldur. izmir'den ayrılmaya değmezmişsin siyasal.

fatsa

devrimci bir ilçedir. bir zamanlar fikri sönmez diye bir devrimciye ev sahipliği yapmış, zamanında iktidar tarafından komunistlerin bölgesi olarak görüldüğü için saldırıya uğramış ordunun bir ilçesi. kurtarılmış bölge de denebilir.