bugün

entry'ler (138)

safranbolu

Karabük belediyesi "güle güle" - safranbolu belediyesi "hoşgeldiniz" tabelaları yanyana olan karabük ilçesi.
bazıları karabük ile kıyaslamış daha güzel falan demiş, bazıları ise en büyük ve en gelişmiş ilçesi demiş. il merkezi ile bitişik bir yer. karabük şehrinin kenar semti gibi. farklı bir şehir değil yani.

orta asyada herkesin rusça konuşması

20 küsur yıl evvel daha bu ülkeler birkaç yıllık bağımsızken üniversitede arkadaşlarım vardı. karabağlı azerbaycanlılılar rusca bilmiyorlardı. hemde hiç bilmiyorlardı. bakü ve çevresinden gelen öğrenciler biliyor ama günlük hayatta kullanmıyorlardı.

türkmenistanlı öğrenciler rusca biliyor ama kesinlikle aralarında konuşmuyorlardı. isimlerinin çoğu önüne ek almış tuhaf murad isimleriydi.

kazak öğrenciler ise aralarında ve diğer türki öğrencilerle rusca konuşuyorlardı. kazakça ne de türkçe konuşmuyorlardı. bir türkle ancak türkçe konuşuyorlardı. isimleri bile rusca idi. gözler çekik ama..

kırgız ve kazakların kültürel olarak kısmen ruslaştı doğru ancak şu an iki devletinde idaresi kazak ve kırgız milliyetçisi yönetim.

20 lik diş ameliyatı

ilk önce bir diş çıkıntısı çıktı sol alt çenemde. belli belirsiz bu çıktının ucu belirdikten sonra çürüdü. kürdanla temizlemek sorunda kalıyordum. bir gün kürdan battı ve apse yaptı. verdiği acıyı ve zonglamaları tarif etmek istemiyorum. uykudan şiddetli ağrılarla uyanıyordum. bilinen diş ağrı kesicileri işe yaramıyordu.

neyse bu apse geçtiğinde. gidip ne diye baktırdım.başı aşağıya bakan tam yatık ve diğer dişin altına girmiş kocaman bir diş.

özel hastane doktoru çekmedi. devlet hastanelerini zaten geç. özel diş polikiniğindeki hekimlerde diğerleri gibi çapa tıpa git dediler.

neyse gittim. burada bana hoca iki kıdemli asistan verdim onlar çekecek dedi.

randevu günü küçük bir odaya girdik . doktorun biri önce filme baktı bu zor olacak dedi. parça parça alacağız. diğer dişin altına girmiş kanca atmış. iğnelerden sonra damağı neşterle yardılar. küçük küçük parçalarla kesmeye başladılar. kırarken dedim herhalde çenemi kırdı. bir saatten fazla süre kan tükürük motor sesi. canım çıktı. sonra dikiş attı bir sürü. yarılan damağı dikti. ağzın içinde bir sürü ip.

bitti. ama bende sopa yemiş gibi oldum. yüzüm bir kaç saat içinde şişti. yanağıma sanki bir iri yumurta koymuşlar gibi oldu.

şişten gözün kapanabilir korkma demişti. allahtan fazla şişmedi.

15 gün sonra dikişler alındı. hemen açıldı kocaman bir boşluk ortaya çıktı. diş yatık ve büyük olduğundan kocaman bir yarık. kanama az az devam ediyor.

aradan 6 ay geçti yara hala kapanmadı. hiçbir hastalığım yok. kanama çok az da olsa var.

aradan 15 yıl geçti. hala alt dudağım sol tarafında hafif his kaybı ve karıncalanma, uyuşukluk var. şu anki his kaybı önemsiz düzeyde ama ilk yıllar rahatsız ediyordu.

öyle kolay falan diye yazanlar olmuş. hastalık kişiye ve duruma göre görecelidir. tam yatık ve gömük diş, kökleri kanca atmış ve başı diğer dişin altına kaymış. 15 dakikada neyi çekiyorsun.

diş çekimi değil bildiğin ameliyat. kanlı neşterli dikişli.

osmangazi köprüsünün 225 milyon dolar zarar etmesi

ak parti çalışınca oluyor. ama paralı köprüyü savunan ak partililer neden bu köprüden geçmiyor . para ve menfaat ile söylemler farklı olabiliyor demek ki. koyunun önden gideni takip etmesi nasılsa ak parti seçmende duruma göre davranabiliyor. fikir, irade ve vicdan yer seviyesinde. Allah Kuran diye doğru bildiği herşeyi parti istedi diye 180 derece dönecek milyonların yaşadığı bir ülkedeyiz. menfaat dünyası. güce tapma. güçlüden olunca kendinin güçlü olduğu sanrısı.

aldığınız nefesin bile vergisi var farkında değilsiniz. genel sağlık sigortası budur işte.

milli kültür şurası

şura komisyon üyelerini gösteren kitapcığa baktım. Ak parti kültür şurası gibi olmuş.

zonguldakspor

Borçları nedeniyle önce ismini fenerspor olarak değiştirmiş sonra ise kapanmıştır.

iflas eden kulüpler kervanına katılmıştır. Tarihteki meşhur zonguldakspor şu an yoktur.

Dilaverspor olarak bilinen yerel zonguldak takımı ismini Zonguldak Kömürspor olarak değiştirmiştir.

Bu takım ile zonguldakspor aynı takım değildir.

Ama gerçek bir tuhaf durum olarak zonguldakspor taraftarlarının çoğu Hala Zonguldak Kömürspor ile Zonguldakspor farkını bilmemektedir.

Kulüpleri kapandı hala anlayamadılar.

25 ocak 2017 fenerbahçe amedspor maçı

7-8 atılır normalde ama fenerbahçe yapamaz.

mehmet ali şahin

siyasi geçmişi, erdoğana çocukluğundan beri yakınlığı, konumu gereği başbakan olması gerekiyor. ilginç ses soluk yok.

telsizi kapatan bordo bereliler

keşke.

"400 milletveki versediniz bunlar olmazdı"nın unutulması için yapılmış

hdp li kadınların aslında güzel olması

abazalık krizinde söylenmiş sözdür. tek suçlu testosterondur.

irlandalı turistten dayak yiyen aksaray esnafı

la sözlük ahalisi bu boksör ve arkadaşlarının saçları kömür karası ve dalgalı. bu adam irlandalı mı iranlı mı.

adam 2.kez kavgaya çıkınca ortada eli sopalı kırmançi görünmüyor. korkudan dağılmışlar. adam dayaktan ziyade iyi racon kesti. birde nara sesi olsaydı tam olurdu.
devlet bize bahmiyir. korimiyir.

superonline fiber internet

6.gün oldu hala arıza giderilmedi. tüm site internetsiz. kendi alt yapıları.

yukarıda iyi diyenlerin kıstası nedir acaba..

superonline fiber internet

yıkılmaz inşaat, helal et kasap, yolda kalmaz turizm, ak parti, güvenli otel gibi isimler sadece isimde kalıp içeriği ise tam tersi olabilir.

bizim sitede kendi alt yapıları ve cihazları var. fibernet diye. zamanında nasıl olduysa buraya yatırım yapmışlar.

çağrı merkezini arıyorum 4-5 kez kere oldu. sitede bir çok kişide arıyor. her aramam 10 dk sürüyor. netice sıfır. genel kalıplaşmış cevap veriyorlar. genel arıza var. binada interneti olanlar var. hem de sizin fiber internet. nasıl oluyor.
santrallar farklı. ya bütün site tek bir fiber modemden alıyor. bu modem ve fiber hat telekom santrallarinin alt yapısını kullanmıyor.

netekim işin özüne gelelim. muhatap da bulamıyoruz çare de bulamıyoruz.
4.güne girdik. internetimiz hala yok.

sözde ermeni soykırımı

1915 in üzerinden 100 yıl geçince ermeniler ve içimizdeki el"meniler coştular.

hani anlarım yurtdışındaki gavur ermeniyi, cibiliyetsiz hayasıztan'lıları da bizim türklere ve ermenilere ne oluyor.

yurtdışı ermeniler türk nefreti ile yetişmiş olabilir.

ama

bizde rum ve ermeni nefreti ile yetiştik.

aklımız ve vicdanımız bu nefreti söndürdü sönmüş küle çevirdi.

ettiniz bu kibirli coşkun rüzgar bizi sönmeyecek kor haline ateş haline getiriyor.

24 nisanın sonrasında da günler aylar yıllar var. 24 nisan geçer ama biz unutmayız. türkün ateşinden uzak durun.

100 önce çanakkalede varolmak için can çekişirken yaptınız ihaneti ve katliamları unutmadık.

elif sultan kalsen

ölen karının burnu ile bunun burnu aynı. ten rengi farklı ama yaz kış farkı da olabilir.

şişli etfal de ayaküstü sıçan teyze

bu sıçarcanı savunan pollyana tipitiplere sesleniyorum.

bu kadın hastaneye değilde gelip sizin evin içine, yattığın yatağa sıçtığında aynı tevazuyu gösterebilirsen. eyvallah.

ondan sonra senin ağzına bile sıçsa yorun yapmam, gülmem.

mesele sıçması değil.

ayakta, karaçarşafının içinde, işemeden, don çıkarmadan, kol gibi boku tek parça halde , insanların içinde, yüzü insanlara sırtı duvara dönük sıçmasıdır.

isteyen kimse böyle sıçamaz. büyük bir başarıdır ayakta sıçmak.

arkasına bakmadan normal bir iş gibi gitmesidir.

benim türbanlı bacıma hastanenin ortasına ayaküstü sıçtı gitti diyemezsiniz.

haşa günahtır, yalandır, iftiradır.

türbanlı birisi böyle bir şey yapmaz.

o şey çikolata. fakir fukara alsın diye kenara bırakmış.

sizi gidi geziciler işiniz gücünüz yalan.

kabataşta da türbanlı bacıma yalan söylüyor diye iftira attınız.

bu görüntüler şantaj montaj. yurtdışı karanlık güçlerin teyzeye kumpası.

sgfyushysghbfusgjugfysjs9p

renkleri anlaşılmayan elbise fotoğrafı

4 yaşında kızıma gösterdim. bebeklikten çıkmış çocuk yalan dolan bilmez. renkleri çok iyi ayırt eder. ben kirli beyaz ve koyu hardal sarısı görürken o beyaz renkleri mavi, hardal sarısı rengide siyah olarak gördüğünü söyledi.

4 yaşında ve renkleri net olarak biliyor.

paintte bu resmin renklerini kontrol ettim. griye çalan açık mavi ve koyu hardal rengi var.

yani mavi siyah görenlerde beyaz altın rengi görenlerde yanlış görüyor

renkler griye çalan açık mavi ve koyu hardal sarısı.

renkleri anlaşılmayan elbise fotoğrafı

ulan nasıl bakarsam bakayım ne kadar bakarsam bakayım. kopyala yapıştır farketmez ben mavi ve siyah rengi göremedim.

renk körüyüm demek ki.

sarıya çalan açık kahverengi. yani hardal rengini görüyorum. sürekli bak ne yaparsam yapayım siyah renk yok.
gözümü kıstığımda beyaz çok çok açık mavi flusu olan beyaz. beyaz yani. mavi kesinlikle yok.