bugün

insanın yanağının elma kadar şişebilecek potansiyele sahip olduğunu kanıtlayan işkence ameliyat.
en basit ameliyatlarda bile komplikasyonlarin olustugunu unutmadan girilmesi gereken ameliyattir. ben yirmilik disimi cektirdim sonuc: 1 hafta icinde yaralar kapandi, ne bir siskinlik, ne agri. bunye meselesi efendim. zaten "disci" korkusu olan insanimizi daha cok korkutmayalim. 6 ayda bir "disci"nize kontrole gidin diyerek sosyal mesajimi verir, burada entryme son veririm.
eğer yirmi yaş dişleriniz damağı henüz delmemişse, dişlerin alınmasının daha da bir zor olduğu operasyondur. 20'lik dişleriniz bir de eğikse operasyon iyice zorlaşır. öncelikle damak neşter ya da bir şeyle kesilerek açılır. sprey taşı'na benzer * bir aletle diş, itina ile ikiye bölünür. daha sonra bölünen parçalardan önce biri, daha sonra biri çekilir.

diş çekildikten sonra ağız içinin nemli olmasından da dolayı, yaranın kuruması biraz vakit alır. dişler çekildikten sonra ağız temizliğine çok dikkat edilmelidir. aksi durumda enfeksiyon kapma ihtimali belirir.
yaptırmaya çok korkyuğum ama gerekli olan operasyondur.
komple kafayı aldırmak daha iyidir. bilen bilir.
Gayet basit bir operasyondur eğer 20'likleriniz çenenize 180 derecelik açıyla durmuyorlarsa.
lanet olasıca bir ameliyattır. gömülü olan dişiniz bir de öteki dişe takılırsa doktorun çenenize yaptığı baskıya katlanamaz hale gelirsiniz. ameliyat sonrası şişmiş yanak da cabası. bir hafta ağzınızı açamazsınız, yemek bile yiyemezsiniz. püreyle beslenmeye çalışırsınız. bir de daha sonra gidip dikişleri aldırmak var. o ameliyattan öyle çok korkulur ki basit olan dikişlerinizi aldırmakta bile tereddüt edersiniz.
Diş gömülüyse daha zor olan ameliyat. On gün önce ktü diş hekimliği Fakültesinde başarılı bir ameliyatla sol alt gömülü ve yatay yirmilik dişten kurtuldum. Ameliyat sırasında bol bol kan yuttum. Diş parçalanırken gelen o ses ve dişin alınırken çenem koptu ulan iç sesleri eşliğinde yaklaşık yirmi dakika süren ameliyat sonrası on dakika uzanılır, kolonya koklanılır, yüzünüze hava vurulur serin serin, tampon ağızda yaklaşık 40 dakika ısırılır. Kloroben gargara, apranax fort ve augmentin eczaneden alınır. Sigara ilk 24 saat kesinlikle yasaktır ama Ece girilir girilmez sigara yakılır. Kan yutmaya halen devam edilir. Kanlı çorba içilir ve ilaçlar zorda olsa içilir. O arada yorgunluk, ağrı ve ilaç etkisiyle 3 saat uyunulur. ilaçlar düzenli kullanılır bu arada sigara az içilmeli yoksa iltihap riski artar ilk dört gün ufak ufak kanama olur. Diş temizliğine dikkat etmek gerek. Ve 1 hafta sonra bir kaç saniyelik işlemler dikişler aldırılarak sağlıklı ve rahat yaşama devam edilir. Ağzınız çok açmayın. Sert yiyecek yemeyin , sigarayı en aza indirin, dişlerinizi günde 3 defa fırçalayın. ilaçları düzenli kullanın. Tükürmeyin kanamayı artırır. Ameliyatta çekilen acı bu dişin yarattığı ağrıdan daha hafif. Asla korkmayın çünkü diş her an ağrıyabilir ve hayatı size zehir eder aldırın kurtulun.
Asla normal diş çekimine benzemeyen diş ameliyatı. Çıkana kadar dert, çıksa dert, çekilse dert... sadece dert olacak bir diş.
Bu 20'lik dişlerin atalarımızın primat döneminden kaldığını kimsenin bilmediğine eminim.Evrim teorisinin ufacık bir yan kanıtı olma özelliği gösterir.Gereksiz uzuvlardan biridir.Çenemizin büyük olduğu dönemlerden kalmıştır.
hacıvatlar ben de korku dolu entryler okuyarak batık dişimi aldırmaya gitmiştim geçen sene.

hatta bu operasyon öncesi başka bir diş hekimi diş röntgenine bakıp bu çok zor olur seni çene cerrahını sevk edeyim falan deyince iyicene tırsar olmuştum. neyse işte o doktorun korkutmasına rağmen bu diş hekimi 2-3 dakika içerisinde pıt diye acıtmadan çekti dişi. bir de 2-3 saat sonra uyuşmanı etkisi geçince çenen ağrır bir ağrı kesici alırsın dedi. aynen de öyle oldu 2-3 saat sonra biraz çene ağrısı oldu ağrı kesici alınca çat diye kesildi ağrı o gün boyunca çorba ile beslendim akşam da erken yattım sabah kalktığımda inan ki çekildiğine dair hiç bir acı ve rahatsızlık kalmamıştı, normal beslendim hatta.

özet: o kadar ürkütücü değil.
adam akıllı bir diş hekimliği fakültesi hastanesinde yaptırılınca aslında o kadar da korkulmayacak ameliyat. ben 3 tane gömülü 20'lik aldırdım ameliyatla, hiç de acı çekmedim, halbuki dişler devasa boyutlardaydı. velhasıl, gidin çektirin kurtulun sonradan çok sıkıntılara sebep oluyormuş.
hayatımın en büyük fiziksel acılarını yaşadığım ameliyattır. operasyonu ağzımdan değil de götümden girerek yapsalar bu kadar acımazdı amk.
biraz sonra yapilacak olandir.agzim uyusuk anezteziyi yedim bekliyorum sozluk.
Yıllar sonra gelen edit:Evet aradan uzun zaman geçmiş.2014 yılındaki ameliyatta sadece sag alt 20lik disim alinmisti.aci hissedilmiyor operasyon sirasinda ama feci baski hissetmistim.Aksama dogru yuzum sismeye baslamis ve agrilarim artmisti.2.gunden sonra agrilarim azaldi yuzumdeki sislik indi.7.gunde dikisleri aldirdim biraz aci cektim o islemde.yine girip yazilan entrylere bakmamin sebebi yine 20lik dis aldiracak olmamdir.en son disciye bu ameliyatta gittim ve hissediyorum yakin bir zamanda tekrar gidecegim kendime zaman taniyorum cesaretlenmek icin.sunu belirtmek istiyorum dislerimin hepsi gomulu ama 180°degil 45°.Lakin hicbirinin ucu gozukmuyor yani yine dis etimin yarilip baski uygulanip disler cikartilacak.cikartmak istememin temel nedeni ust dislerimin yamulmaya baslamasi.sanirim arkadan baski yapiyor bu adi batasicalar.herhangi bir agrim yok 2 yil once de yoktu.ilerde diger dislerimi de kaybetmek istemiyorum.kalan 3 disim icin soyle bir plan yaptim. Birisini 3 hafta sonra diger ikisini yaza birakacagim.sans dile sozluk bana hemen bitsin bu is.cekimlerimin devami geldikce buraya yazmaya devam edecegim.
bundan 7 ay kadar önce çeneye gömülü bir 20 lik dişimi çektirdim. öncesinde araştırmalarım yüzünden epey bir ürkmüştüm. lakin böyle yalan yanlış bilgileri okuyup gereksiz korkulara kapılmanın manası olmadığını gördüm. acısız bir şekilde yaklaşık 15 dakika sürdü. iğnenin etkisi geçince ilk gün çene ağrısı oldu ama hiç önemsenecek bir ağrı değildi. ne bir morluk ne de bir şişlikle karşılaştım. iyileşme sürecide yaklaşık 12 günde tamamen geçti. 14. gün dikiş iplerini aldırmaya gittim.
tam bir hafta sonra başıma gelecek olan ve beni fazlasıyla korkutan cerrahi operasyon.
Eğer gömülü diş operasyonu yapılmışsa uyuşukluk geçmeden ağrı kesici (apranax forte gibi) alınması gerekir.
dişin durumuna ve pozisyonuna göre ağrısı, acısı, sancısı, sıkıntısı değişen ameliyattır. diş ağzınızda sıkışık olmayan bir pozisyonda marul gibi yarısı çürümeye yüz tutmuş duruyorsa şıp diye alınır zaten. "yha çok kolay yha, hiç bişey hissetmedim" diye bıdı bıdı etmeye lüzum yoktur...
diş çekimi olarak düşünenlerin hayal kırıklığına uğrayacağı cerrahi operasyon.

çene cerrahisi uzmanının yapabileceği kapasitede, cerrah için de hasta için de zor bir süreçtir. çene yapısına bağlı olarak zorluk derecesi değişir.

önlemenin en basit ve acısız yolu, gelişme çağında, detaylı bir diş taraması ve basit bir müdahale ile gelişmemiş diş kökünü alarak gerçekleştirilir. ileri zamanlarda diş yapısı bozukluklarının ve çene yapısında doğacak sıkıntıların önüne geçilmiş olur.
oğlum bak korkutmayın beni 8 senedir çıkamayıp etin içinde çürüyen 20'lik dişim bana yeterince kabus oldu birde ameliyat öyleyse, çürük 20'liğimle yaşarım ben. :(
16 yaşındayken olduğum, 'çıkmasına rağmen gecikerek çıkmayan ve gömülü kalan zarar veren 20lik diş' olarak diş hekimi camiasına şok yarattığım ameliyat. acı sızı ağlama falan yoktur, yalnız gömülüyken inşaat malzemesi tadında bir şeyle alta sokup çıkarıyorlar falan, 'bana böyle birşeyler yapıyorlar' hissi hala dişlerimi kenetler birbirine.
ağrısı çok fazla olan ve özellerde yapıldığında çok pahalıya gelen ameliyat. diş çektirip estetik olmuş gibi para ödetir.
3 ay önce olduğum ameliyat.

ameliyat denir mi bilmiyorum ama çıkmayan 20'lik dişten dolayı o kısım kesilip diş öyle çekilmişti.

o an pek ağrı hissetmesem de sonradan yani uyuşturucunun etkisinin geçmesi ile inanılmaz bir ağrı başlamıştı.

art arda ağrı kesici almama rağmen gece uykumdan uyandıracak bir ağrı yaratmıştı.

insanı uykusundan edecek kadar ağrı veren bir ameliyattır.

gel gelelim diğer üçünüde çektirmem gerekiyormuş. tabi 3 aydır kaçıyorum doktordan. biri ağırmaya başlarsa mecbur çektireceğiz.

fiyatı da normal diş çekiminin 4 katı civarı tutuyor.

ameliyat olacaklara esenlikler dilerim
yaklasik bir yil evvel gecirmis oldugum ameliyattir. Iki adet gomulu disimi aldirdim ve aldirmadan once o kadar yorum okudum ki muayene icin film cekilip bunlar alinmali dedikleri zaman cok korktum. Disci koltuguna oturdum ve ac karnina iki uyusturucu igne yedim. Dis hekimi toksun degil mi deyince isin rengi ortaya cikti. Tansiyonum dustu bayilmanin esiginden dondum. Alkol koklattilar koltugu yatirdilar falan derken ben neredeyse korkudan vefat edicem. Velhasil ilk disim rahat cikti bir baski hissettim sadece. ikinci disim yandaki diger disime tutunmus doktor epey zorlayip cikardi. Ki o disimin oldugu taraf uyusmuyordu uc igne yedim o tarafa. Sonuc olarak disler gitti ilk iki saat aci hissetmedim. Sonrasinda agri kesici vermeyen doktor yuzunden dort saatlik yolda bas agrisindan oluyordum. Islem sonrasinda tedbir amacli antibiyotige baslayin iltihaplanma riski buyuk. Onun haricinde kimsenin uber hikayelerini dinleyip de kendinizi bos yere kasmayin. Herkesin vucut yapisi farkli sonucta.
iki saat önce sol alttaki gömülü olan 20' lik dişimi aldırdım. Operasyon sırasında doktor ile hemşire hep geyik yaptı. Gözlerimi kapayıp onları dinledim. Baya iyiydi muhabbetleri. Sonra arada bakıyorum tabi ene dikiş geldi. Doktor dikiyor kesiyor , dikiyor kesiyor... baya dikiş oldu yani. Ama hiç acı hissetmedim. Annem buz gibi bir su aldı dönene kadar yanağıma bastırdım. Gelince de poşetle yarım saat buz koydum. Kanım biraz fazla suludur . Kan hiç azalmadı tabi. Bir daha tampon yaptım mecburen. recete edilen antibiyotiği ve bir adet Apranax ımı içtim. Geçmiş olsun bana bu kadar.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar