bugün

entry'ler (32)

en sevdiğiniz ingilizce cümle

Easy Come Easy go. En yalın çevirisiyle kolay gelen kolay gider anlamına gelse de bizce ''Hayy' dan gelen Huu'ya gider'' manasını taşımaktadır.

çocuk yaşta izlenmiş travmatik diziler ve filmler

Jamaika.

kitap alıntıları

Hayatımızı hayat eden, sahip olduklarımızın alternatif maliyetini ödeme mecburiyetimizdir. Bunu aldın mı adamın elinden, yaşamayı bile yasakladın demektir. Adama her şeyi o kadar bol, o kadar çok, o kadar fazla verirsin ki tercih yapamaz hale gelir. (Uzun Harmanlarda Bir Davetsiz Misafir, Sezgin Kaymaz)

kusursuz sevgili

Kusursuz sevgili yoktur, keza kusursuz insan yoktur, ideali vardır ki ideal kavramı da görecelidir; kişiden kişiye değişir.

sözlük yazarlarının itirafları

Ne zaman yerde mavi kapak görsem kenarına basıp sektirme isteği duyuyorum.

fark edildiğinde insanı yıkan şeyler

Bir restorantta gelin adayımızdan tuzu uzatmasını istediğimde bana tek delikli olanı vermesi, benim "bu karabiber canım çift delikli olan tuzdur, tuzu uzatır mısın?" dememle hiç bir şey demeden uzatması ve ondan karabiber dökülmesi insanın yıkıldığı andır sevgili sözlük.

sözlük yazarlarının itirafları

Bazen kafamı bir yerlere bırakıp kaçmak istiyorum.

insanı mutlu eden küçücük şeyler

Sabah sporuna çıkıp ıssız yolda bisiklet sürerken bir anda köpek çıkması ve kovalamasının ardından o adrenalinle eve sürüp demir kapıyı sürgülediğinde köpeği yenme hissi.

kalite kokan şeyler

Nezaket. Erkek/ Kadın farketmez insanın kalitesini belirleyen en önemli kıstaslardan biridir, nezaket.

özür dilerim

En basit anlamda üzgün olunduğunu dile getirmek iken derin anlamda bazen haklı tarafça da telaffuz edilirken; sana verdiğim değer egomdan daha yüksek mesajını yüklenen ve şayet bu değer hor kullanılırsa hayal kırıklığıyla doldurulup rafa kaldırılan cümledir.

gecenin şiiri

Bakışlarında kaç tane cennet duyduğumu
Bir bana soru ver hele
Sesinde ne baharlar görüyorum
Bir ben bilirim ben
Dokunuşunda hangi yaşımdayım,
hisseden benim Sen değil
Yanımda oluşun varoluşumdur,
bunu desem anlarsın sen
Beni ben yapansın desem
Seni sen yapmaktan alıkoyar mı?
Bir varsın bir yok
Bir vardım bir yok
Zaman oku yaydan çıkmış
Gücüm yok tükenmişim.

sizi anlatan şarkı

Candan Erçetin _ Narçiçeği.

günün sözü

Serçenin ölmesinde bir bildiği vardır kaderin. Şimdi olacaksa bir şey, yarına kalmaz; yarına kalacaksa şimdi olmaz. Bütün mesele hazır olmakta. Shakespeare

dinlenesi fransızca şarkılar

https://youtu.be/K5KAc5CoCuk Indila - Derniere Danse

sevgilisine şiir okuyan erkek

Romantiktir. Erkek ya da kadın farketmez çağımızda sevdiğini söyleyebilen, söylese bile arkasında durabilen, ne istediğini bilen insanlar ender bulunduğundan bu saydıklarımızın bir level üstü şiir okuyanıdır, bünyesine kültür katmış olandır.

bir enstrüman olsanız hangisi olurdunuz

Keman olurdum, arşesi kadar asil ve dik, sesi gibi naif. Her çalmak isteyenin sesi çıkaramadığı, yanlış ellerde gıcırtısına engel olunamadığı, gizli perdesinde notaların yerinin belli olmadığı ve sadece çalmayı bilenin elinde müziğe dönüştüğü bir keman olmak isterdim.

frida kahlo

Geçirdiği kaza sonrası tabuta benzettiği karyolasının üst tarafına ailesi tarafından ayna konmasına içerlemesiyle '' ya bu takıntı sizi yutar ya da siz onun karşısına dikilirsiniz. Ondan daha güçlü olmak, sizi tutmasını engellemek gerekir. Bu iş kuvvet ister, cesaret ister. '' diyerek resim yapmaya başlamış ve portre çiziminde bu kadar başarılı olmasının ilk adımlarını bu şekilde atmıştır. Ona göre yüz bir anahtardır, yüz her şeyi dile getirir. Ve : Bana eziyet edip her an beni sorgulayarak az kalsın kimliğimi elimden alacak olan aynadan görüntüyü çaldım, der. Geleneksel giyim tarzında, kaş ve bıyık almayışında milliyetçi oluşunun yanı sıra vazgeçemediği aşkı, hem ressam hem de siyasi bir adam olan Diego'nun da etkisi oldukça fazladır. Acının, aşkın ve devrimin kadını Frida'ya göre ''Acılar geçicidir. Ama her sevinç, sonsuzluğa ; derin, en derin sonsuzluğa uzanır."

unutulmayan film replikleri

Aşkın en güzeli ruhu uyandıran ve bizi daha fazlasına doğru uzandırandır, kalplerimize ateş ekip de akıllarımıza huzur verendir. The Notebook

gecenin şiiri

KELiMELER
Yarıda kalmış aşklarının hesapları içinde
Denizlere açıldı içimizden biri
Niçin gittiğini söylemeden.
Doyulmamış arzularla doluydu yelkenleri.
Yıpranmış kelimelerin verdiği güvenden.
Bulacak sanıyordu yenilikleri.
Her an bir yeni su vardı,
Her yeni suda bir yeni an.
Deniz, dalgalarıyla gösteriyordu dışından
Yaşananla düşünülenler arasındaki farkı.
Bitmiyordu köpüklerle renkler
Bir başka damlada, bir başka ışıkta başlamadan.
Gözlerinin önünde bir oyun, ardında bir oyun.
Dışında ne varsa yeni, ne varsa gerçek.
Yeni manzaralarla gelen yeni duygular
Hani, eski kelimelerle olmasa
insanın ömrünce devam edecek.
Gözlerinin önünde bir oyun, ardında bir oyun.
Anladı, ölmekle yaşamanın birleştiği noktada
Yeni rüzgarlarla esen yeni korkulara
Yeniliklerini bağışlamayan kelimelerin
Nasıl düşman sığınaklar halinde direndiğini.
Anladı, bütün olmuşlarla olanların
Ve bütün olacakların
O kelimelerin içinde
Kendisine varmadan eskidiğini. Özdemir ASAF

günün sözü

Hangi acıyla yaprak dökersek dökelim insan kendini seveceği bir dünya buluyor. Şükrü ERBAŞ