bugün

entry'ler (10)

11 11

Dolar 3 lira civarındayken Aliexpress'e girip alışveriş yapmak için heyecanla beklediğim gündü. Artık değil.

telefondan video seyretmek

Diziyi ya da filmi sürekli ileri sararak izleyenler için işkence gibidir.

ordu mk prefabrik ev

Ordu'da anahtar teslim prefabrik ev kurulumu hizmeti veren bir firma. Firma adında geçen mk; firmanın iki ortağının da isminin mustafa kuştepe olması nedeniyle isimlerin kısaltılmasından oluşuyor.
https://ordumkprefabrikyapi.com sitesi firmaya aittir.

vida loca

Klibin uçakta çekilmiş olması akıllara meşhur uçak ifşasını getirir.

elkızı dizisi

Başlangıcı vurucu yapmış olsa da ömrü çok uzun olmayacak olan klasik Türk dizisi.

evi ateşe verdi balkona çıkıp yangını seyretti

Yeni çıkan dizinin esinlendiği olay olabilir.

(bkz: elkızı dizisi)

okulda arkadaş bulamayıp mal gibi kalmak

Ailesinin tayini çıkması sebebiyle sürekli il değiştiren insanların yaşadığı durumdur. Herkes çoktan kaynaşmıştır, aralarına girmeniz çok zor olur. Genelde tek takılırsınız ve kendinizi cool olduğunuza ikna edersiniz ama bir yandan da üzücüdür.

evlenilecek kadında aranan özellikler

Kendi kendine zaman geçirip mutlu olabilen biri olsun.

Hobisi olsun, illa yanına birini aramasın. Kendi kendine mutlu olamayan insan, ikili ilişkilerinde de ne mutlu olabiliyor ne de mutlu edebiliyor.

rust

görselleri ve mekanikleriyle saran oyundur. pvp oynarsanız saatlerce çıkamayacağınız kesindir.

sürekli talihsizlik ya da makro kullanan oyuncular nedeniyle öldüğüm için oyunu bıraktım. şimdilerde sadece rust oynayan twitch yayıncılarını izliyorum, daha huzurluyum.

katlanır bisiklet

toplu taşıma kullanacak ya da büyük bisikletini koyacak çok yeri olmayan bisiklet severler için en uygun bisiklet türüdür.

uzun yol yapayım, dere tepe dolaşayım diyenler için çok mantıklı değildir. özellikle çok dik yokuşların olduğu yerde kullanmayı düşünüyorsanız muhtemelen bisikleti ittirmek zorunda kalacaksınız.

eğer sahilde ya da düzlük şehir içinde binecekseniz, arabanın bagajına atıp çıktığınız tatillerde kullanacaksanız, toplu taşımaya yakın yerlere gidip gelecekseniz katlanır bisiklet gerçekten sizi memnun edebilir. keyfi çok başkadır, çok hızlı gitmez sağa sola bakarak sürersiniz. neredeyse dik pozisyonda sürdüğünüz için ağrınız sızınız da olmayacaktır.

ilk defa katlanır bisiklet alacak arkadaşlar için bazı tüyolarım olacak:

*ilk bisikletinizi ikinci el tercih edebilirsiniz.
*toplu taşıma çok kullanırım diyorsanız tern, dahon gibi hafif ve katlanınca gidonu içeride duran bisikletleri tavsiye ederim.
*yokuş var ama kondisyonum iyi derseniz carraro flexi 121 gibi vites sayısı fazla olan bir şey alabilirsiniz. yokuş yoksa önermem, katlanınca diğerlerine göre daha çok yer kaplıyor.
* yokuş olmasa bile vitessiz katlanır önermem.
* ilk katlanır bisikletim decathlon'daki btwin tilt 120 modeliydi ve sıfırı 600 liraydı. o da fazla gelmişti, gidip ikinci elini 400 liraya almıştım. genel olarak beğendiğim, sağlam bisiklet olsa da şu an ki fiyatı (2000 lira civarı) hak ediyor mu bilemiyorum. yine de ikinci el satmaya kalkarsanız btwin en bilindik markalardan biri.
* corelli, peugeot, kron, mosso gibi markaları kullanan çok fazla insan görmedim.
* bir ara çok fazla ümit marka katlanır alan olmuştu ama o da şu an fiyatı bayağı bir abartmış.
* şimdi bir bisiklet alacak olsam tern ya da dahon o da olmadı btwin markalarının ikinci elini düşürmeye çalışırım.

kalite sıralaması yaparsam brompton > tern > dahon > btwin > carraro > geotech > salcano > bianchi > bisan - kron - ümit vb. diye sıralarım.