bugün

entry'ler (16)

erdogan nin kendinden fakir diye bahsetmesi

yalanı büyük atıcan ki inandırıcı olsun diye bir söz vardır.

osuruğun tadı

Tadı deeeğl kokusu olur der mişim...

kavurma

Arkadaşlar ben eskiden kavurmayı şöyle bilirdim: eti bol suda saatlerce haşla suyu bitince al ye.
Ama öyle değilmiş işte size kavurma yapmanın püf noktaları:
TARiF:
Öncelikle etler kuşbaşı doğranmalı
Uygun bir tencereyi ocağa alıp ısıtalım.
Ardından eti ilave edip bir iki kere karıştıralım ve etin kendi suyunu salıp çekmesini bekleyelim
Ara sıra karıştırdığımız etlerimiz kendi suyunu salıp çekmeye başlayınca üzerine bir çay bardağı sıcak su ilave ederek kısık ateşte ağır ağır pişmeye bırakalım
Pişmeye yakın tereyağ ve sıvıyağ eklediğimiz etimizi bir iki defa karıştıralım ve en son tuzunu ilave edelim
Lokum kıvamında muhteşem kavurmamız hazır. Afiyet olsun

PÜF NOKTALARI
Kısık ateşte ağır ağır pişirilmeli etlerimiz.
Tuz piştikten sonra ilave edilmeli.
Düdüklü tencerede haşlayıp sonra etleri tavada yağ ile de kavurabilirsiniz.
Resimli tarif aşağıda⤵️
(bkz: https://1001yemektarifi.com/nefis-kavurma-tarifi/)

kocası yemek yerken ayakta bekleyen kadın

gerçek olmayan hayal/fantezi ürünü bir durum.

alevilere müslüman demek

Alevilere müslüman demek kılıç zoruyla gt korkusundan müslüman olmuş ezik insanlarla bir araya sokmaktır... bence onların müslümanlıktan daha eski onurlu ve gururlu bir tarihi vardır... müslümanlıktan ve hristiyanlıktan çok çektiler... hala çekiyorlar... bkz. Erdoğan Çınar: Aleviliğin Kayıp Bin Yılı adlı kitabı

hoşlanılan kıza gel italya ya gidelim demek

kızın evet demesinden korkulan ama yine de "düşürmek" için kullanılan cümle...

maklube

Maklube Ortadoğu ve islam ülkelerinde çok fazla tüketilen bir etli pilav yemeğidir.
Kırmızı etli ve tavuklu olarak ikiye ayrılır. Fethullah gülen yurtlarındakiler bu yemeği çok yapıp yediği için adı fetöcü pilavına döndü ama takmayın böyle şeylere; yemeğin fetösü metösü olmaz yemeğe bakın siz *
Tipini veya tarifini merak edenlere bir de tavuklu maklube tarifi veriyorum açıkçası ben çok seviyorum. resimli tarif aşağıda⤵️
(bkz: )https://1001yemektarifi.c...lu-maklube-pilavi-tarifi/

şamanizm in gümbür gümbür geldiği gerçeği

gelir mi gelmez mi bilmem ama türklerin ve alevilerin atalarının şaman olduğunu biliyor musunuz... eminim ama kanıtlayamam

aleyna tilki

valla içimden bir ses bu kız çok can yakacak çok canı yanacak gibi geliyor hadi bakalım... Küçük ibo gibi olmasa bari... çocukluğunu yaşayamayan bir insan ileri yaşlarda içindeki çocuğu çıkarmaya çalışında fena oluyor...

mirkelam

şöhret koşusundan başarılı olamamış bir uzun mesafe koşucusudur...

ülke ekonomisini kurtaracak uygulama

çok basit; herkes sattığı ürünü sabah dükkanı açtığında %200 indirimle satsın bak memleket gül bahçesine nasıl dönüyor... düşünsene ekmek 1tl olmuş, sıfır araba 150bin, sıfır daire 100bin, pazarda domates 4tl (ulan inmiş hali bile pahalı geldi bana) ohhh misss

siz de biliyorsunuz ki

.... bu milletin eğitim seviyesi artmadıkça, okuyup bilinçlenmedikçe, doğruyu yanlışı kavrayacak zekaya gelmedikçe, aya 4 şeritli yol yapılamayacağını anlayabilecek zekaya sahip olmadıkça bu ülkeden hiçbir bk beklemeyin adam olmayız biz...

sahte samimiyet

en çok rahatsız olduğum ilişki biçimidir.
Yapmayınca da toplumdan büyük tepki aldığım durumdur. adeta "olm sen de yalandan gül insanlara, bu kadar gerçekçi dürüst olma" der gibiler.

julyet in poturgeli olmasi

Pütürge'de Jülyet vardı da biz mi Romeo olmadık,
"Jülyet ne arar la pütürge'de" .

akpli kafası

şükürler olsun, hülooooğ, inadına erdoğan inadına aq parti, başkası gelse daha mı iyi olacaq sanki gibi gibi sözleri sık kullanan kafa...

yüzsüz

yapıldığında da "yüzsüzlük" olarak bilindiği kişilere verilen addır. 20 yıldır çok örneğine şahit olduğumuz şeydir...