bugün

entry'ler (230)

12 monkeys

allah gibi dizi. house md ve person of interest ile ilk üçümdedir kendileri. yalnız izlerken kafa vermek gerekiyor. çok fazla bağlantı ve çok fazla detay var. atıyorum 1. sezonun 4. bölümünde gördüğünüz bir şeye 4. sezon 6. bölümdeki birşey sebep oluyor ve ona da 2. sezon 10. bölümdeki bir olay sebep olabiliyor. temelleri ise 1. sezon 8. bölümde atılabiliyor gibi çok karmaşık bir olay örgüsü var. bolca detay var.

izlemesi fazla keyifli bir dizi. toplam 47 bölüm. 47 de asal sayı.

aşı yaptırmak zorunda değilim

(bkz: doğal seleksiyon)

interstellar

mantık hatalarıyla bezeli 3 saatlik boş yapım. film kültürü olmayan insanlarımız tabi ağızlarından salyalar saça saça beğenecekler. hatta bu entry eksi yağmuruna tutulacak çok normal.

nolan filmi olduğundan, popüler kültür, yere göğe sığdırılamıyor. müziklerini hans zimmer'ın yaptığını gördüm, bilim-kurgu manyağıyım. dedim şu sinemaya bi gidelim bakalım. sonuç? 10 liramdan oldum, hay skeyim diyerek çıktım. şimdi filmi "çerezlik" kategorisine de sokamıyorum çünkü film 3 saat. bildiğin dümdüz 3 saat.

filmi "kurgu lan bu olur öyle" diye savunmak biraz eblehlik. çünkü film başından beri bilim-kurgu olarak değil "bilim-gerçek" olarak servis edildi. hep reklamları en gerçek, süper gerçek, o kadar gerçek ki biz bok yemişiz yanında tarzıydı. birçok bilim insanın katkısıyla oluşturuldu film diye poh pohlayıp durdular.

uzay bilimini topluma indirgeyen derken? ne yaptılar oturup planck sabiti, tanrı parçacığı falan mı anlattılar? herhalde açıp bi 2001, red planet vs izlemediniz ki böyle sikko görüşler bildiriyorsunuz.

bu filmden yana oturur onlarca mantık hatası sayarım. hani dünyada ekin bitmişti de boku yemiştik? e madem öyle niye bir drone için koca tarlanın anasını sktin cooper?

e hani nasa üssü çok çok gizliydi? tamam gelecekteki cooper verdi koordinatları amenna, da arkadaş bu hıyar ağası üssü bulamadı ki. koordinatlara rağmen hem de. bala göte kaybolmuşken kapısına gitti. bu nasıl çok gizli nasa üssü?

koskoca nasada adam mı bitti de eski çalışanlarına ihtiyaç duyuyorlar? koskoca nasa "qnq gel yarın başla ya :D " diyerekten niye cooper a balıklama atlıyorlar?

hele hele bu sahneyi sineye çekebilen zaten her filmi izler "abi süferdi yaaavğ" diye gezer. şu su dolu (su mu emin değilim, hatırlamıyorum) gezegende tıkılıp kalıyorlardı hani. motorlar havasızlıktan ateşlenmiyor muydu neydi. hatun kişisi hıyarlık yaptı diye cooper yarım saat araç içerisinde ahkam kesiyordu falan. hatırladınız değil mi? heh madem bir önceki sahnede götünüzü yırta yırta "bir saniye bile çok önemli, orda beş dk kalsanız bizim burda asır geçer" diyorsunuz, niye araç içerisinde cooper yarım saat nutuk atıyor? niye nutuk atacağına nutuk sahnesi sonrası yaptığı gibi en başta kabin içerisindeki havayı motorlara basıp gezegenden sktir olup gitmiyor?

hadi buna mantıklı bişi bulun. bakın bu sahne tüm filmin kırılma noktası. final minal değil gayet aradan 23 sene geçmesi olayının sebebi bu sahne. e peki neden en başta yapılmıyor bu işlem? niye sikko sikko nutuk atılıyor? hadi bunu bi mantık çerçevesine oturtun.

arkadaşlar, yoldaşlar, ey romalılar! popüler kültürün köpeği olmayın, hipnotize olmuş gibi film izlemeyin.

edit: bak eksiler başlamış :)

teardrop

en çok house'a yakışan

https://www.youtube.com/watch?v=a6zJ9dEwNek

gece ve gündüz sıcaklık farkı düz dünyayı kanıtlar

Adamlar aya gitti reflektörler yerleştirdi, araştırmalarda kullanılsın diye de koordinatları hiç bir karşılık beklemeden tüm dünyaya açtı.

Adam hala diyor ki dünya düz.

Bak canım kardeşim. ilk paylaştığın görselin saçmalığını skeyim bak. iyi bak buraya.

Senin deyiminle tabak gibi olan dünyada gece gündüz çizgisi o şekilde ayrılmaz. A be andavalım benim. Hiç mi fizik görmedin, hadi fiziği geçtim. Görmüş olsan zaten dünya düz diye zırvalamazsın, hiç mi sokak lambası altında top oynamadın?

Adam dümdüz çizgiyle gece gündüzü ayırmış.

Daha girişten falso.

gok kubbeye kadar yolu var

Modern tıptan neden nefret ediyorum un bir başka cevabı.

(bkz: doğal seleksiyon)

ışık hızı aşılabilir mi

Kütlesi olan cisimler için hızına yaklaştıkça gereken enerji miktarı sonsuza yaklaşmaktadır.

Kütleniz varsa ışık hızına dahi ulaşamazsınız, bırakın geçmeyi.

breaking bad den akılda kalanlar

(bkz: bitch)

düz dünya teorisi

Her şey tamam, newton un da anasını siktik, o da kabul.

Yer çekimi için uydurulan saçmalığa göre dünyanın bir süre sonra ışık hızına ulaşması lazım. Hiç mi oturup "yav biz ne saçmalıyoruz amk?" demiyorsunuz?

Hani nasa yalancı, jaxa orospu çocuğu, sovyetler desen tam dümbük, hele hindistanlılar kim köpekki marsa sonda yolluyorlar?

Daha esa, cnsa falan saymadım. Amatör astronomlar falan herkes mal. Bi siz akıllısınız.

Ne fizik bilir ne bi skim bilirsiniz ama fikir sahibi olursunuz.

Büyük oyunu gören akp seçmeni mübarek.

ayak mantarına kalıcı çözüm

Ayakları kesip atmaktır. Ayak olmayacağı için mantar oluşumunun da önüne geçilmiş olur.

neden iyi erkeklerle tanışamıyoruz

Götü arşa değen, herkese bi kulp takıp burun kıvıran hatun söylemi.

chemtrails

Dangalak turnusolü. He dünya da düz zaten.

windows 7

Windows 10 gibi bir sıçmıkla karşılaştırılması abes olan işletim sistemi.

kürt halkı hakkını söke söke alır

Alır alır. Açıyı ayarlarsa neden olmasın?

cocker

ispanyol türü olmayan köpek ırkı. Götünüzden element uydurmayın.

Spaniel demek kuşçu demektir. Av köpeği bu arkadaşlar.

sözlük kızlarının fotoğrafları

Yüzünü kapatıp fotoğraf atan andavalların fink attığı başlık.

Sonra kadın sex objesi değil diye bağırıp çapırıp suratını kapatıp vücudunu fotoğraflamak komik.

pilli bebek in en sevilen şarkısı

(bkz: fotoğraf)
(bkz: haram geceler)

Haram geceler dertsiz adamı dert sahibi yapar.

sıcak havadan kapanan laptop

Termal macun ve güzel bir fan temizliği isteyen makinedir.

tecavüze davetiye çıkaracak şekilde giyinen kız

Çomar turnusolü başlık.

zamanın sürekli akması

Zaman her zaman akmaz. Akar da.

Şöyle ki,

Vakti zamanında manyak bi patent memuru abimiz çıkmış demiş ki

"zaman görecelidir"

-Nası aq?

Zaman 4. Boyuttur ve diğer 3 boyut ile iç içe geçmiştir. Kuantum mekaniiine göre aslında zaman bir çizgi halinde değildir, o an var olmaktadır. Yani zaman aslında akıp giden bi düzlem değil sadece o an olan ve daha sonrası yok olan bir boyuttur.

Hatta bir tık ötesi, büyük çökme teorisine göre evrenin sonu geldiğinde tekrardan big bang deki o küçücük noktaya döneceğiz. Ortaya çıkan kütle çekim kuvveti o kadar yüksek olacak ki karadelikler bok yemiş.

O noktada zaman duracak, hatta durmaktan da öte, adeta yok olacak. Taaki bir sonraki big bang e kadar.