bugün

entry'ler (20)

deniz gezmiş

can dündar deniz gezmiş için yeni belgesel hazırladı. belgeselin adı deniz gezmiş/ delikanlım iyi bak yıldızlara

zonguldak karaelmas üniversitesi

bu yıl bülent ecevit üniversitesi olmuştur.

pilli bebek

iki albümü olan behzat ç dizisi ile daha çok kişiye ulaşan ankaralı grup. tarzları güzeldir ve dinle dinle bıkılmaz o derece yani.

behzat ç

67. bölüm çok duygusaldı. Son zamanlarda işlenen kadın cinayetlerine atıfta bulunuyordu ve dizide savcıdan hariç neredeyse kadın rolü kalmamıştır. bu son bölüm anlayacağınız bir felaketti.

2 arada 1 derede

iki sinema eleştirmeninin videolarına buradan ulaşabilirsiniz : http://www.facebook.com/groups/ikiaradabirderede/
bir başka alternatif :http://www.facebook.com/p...-1-Derede/248198845286848

bu hoş tadı kaçırmayın zira tv' ya transfer olabilir, malum tv bir zaman sonra sıkıyor

2 arada 1 derede

Haftanın öne çıkan filmlerini konu alan sosyal medyada izleyicileriyle buluşan programın adı. alper turgut ve serdar akbıyık tarafından film eleştirisi yapılıyor. hoş sohbetli. buradan da ulaşabilirsiniz
http://eskicininyer.blogs...elen-bir-ses-2-arada.html

meyman

erzincan, tunceli, sivas üçgeninde yer alan alevilerin konuştuğu zazaca'da misafir anlamı gelir.

alevilik

felsefesi olan bir inanctir. bu felsefeyi anlamak uzun caba ister

müjdat gezen

mızah isi kolay degildir ve cok bas ağirtir, gerekirse bedelde ödetir. ödemis birisi olan mujdat gezen, arena programinda dile getirdiği cümlelerle bügünlerde gündeme gelsede tiyatroya yaptığı katkılardan dolayı eli öpülesidir. birçok ilde tiyatro okulu açmış ve bu okulları ucretsizdir. cogu kişi sever, çoğu kişi nefret eder. kendisininde ifade ettiği gibi coğu kisi espriye gülsün diye mizah yapmaz. bambaşka birşeydir yaptığı.

yaşar kurt

kuklayım ben kuklayım,
annem giydirdi beni
babam boyadı yüzümü
öğretmenler doldurdu içimi
kuklayım ben kukla
.
.
.

ipimi çekersiniz
oynamaya başlarım
düğmeme basarsınız
ağlatmayıbecerirsiniz

kuklayım ben kuklayım
yalnız birşeyi unuttu bunlar
ipler kimin elinde

adnan binyazar

Masalını Yitiren Dev adlı romanıyla tanıdığım yazar. cumhuriyet gazetesinde yazar ve herhangi bir konuya dair yolladığınız iletiyi cevapsız bırakmaz.halen iletilerini saklarım çünkü bana dair çok içten yazdığı satırlar vardır...

cumhuriyet gazetesi

fazla bir trajı olmayan, kurtlar sofrasında her zaman yerini ve konumunu koruyan ve har daim manşetleriyle, yazarlarıyla gündemi gelen gazetedir. reklam filmleri kanallarda yayınlanamamış, reklamlarında "tehlikenin farkında mısınız?" sloganı yer almıştır.
kısacası; "bu ülkenin aydınlık insanları size cumhuriyet yakışır."

ilhan selçuk

hacı bektaş'taki çilhane'de perşebe günü yerini alacak olan cumhuriyet'in abisi

refik erduran

oyunlarında toplumsal bozuklukları işlemiş,ahlaki değerlere önemli bir yer ayırmıştır. çeşitli dergilerde mizah yazıları yazmıştır. bazı eserleri:
yağmur duası, bir kilo namus,canavar cafer ve nicesi

esin afşar

nazım hikmet'in "tahir zühre meselesi" şiirini ve "alagöz"ü esin afşardan dinlemek bir başkadır.

selçuk altun

genelde kitapları ismini şairlerin dizelerinden alır ve en çok sevdiği şair oktay rifat'tır.
cumhuriyet gazetesi'nin kitap ekinde ayın ilk haftası yazar.
semih poroy'un çizdiği karikatürdeki "fırsat buldukça okumam" cümlesi tam anlamıyla onu anlatır.
okumaktan zevk alır ve kitaplarını okuyanlarada mutluluk verir.

fazıl hüsnü dağlarca

Beklesem
Seni değil görsem de tek,
Hayalini çiçeklesem.
Hem güneş, hem ay bilerek,
Seni beklesem, beklesem.
.......

fazıl hüsnü dağlarca

yüzyıla yakın bir ömrü olan şairin, şiir anlayışını bir tek evrede incelemek olanak dışıdır. ben duygusuyla yola çıkan Dağlarca, düşüncede evrensele ulaşabilmiştir. ilk şiirlerinde kapalı söylemi yeğlemiş, daha sonraları ulusalcılığı öne çıkarmıştır.
evren ve ötesini konu aldığı şiirlerinde evreni ve dünyayı anlamlandırmaya çalışır. bu konuyu işlediği şiirler pek güzeldir.

behçet aysan

BEYAZ BiR GEMiDiR

sen bu şiiri okurken
ben belki başka bir şehirde olurum

kötü geçen bir güzü
ve umutsuz bir aşkı anlatan

rüzgarla savrulan
kağıt parçalarına
yazılmış

dağıtılmamış
bildiriler gibi

uzun bir yolculuğa hazırlanan
yalnız bir yolculuğa.

çünkü beyaz bir gemidir ölüm

siyah denizlerin hep
çağırdığı

batık bir gemi

sönmüş yıldızlar gibidir

yitik adreslere benzer
ölüm

yanık otlar gibi.

Sen bu şiiri okurken
ben belki başka bir şehirde
ölürüm.

cahit külebi

tekerleği şiire kattığını söyleyen tokatlı şair..