bugün

entry'ler (15)

sözlük yazarlarının güncel sağlık sorunları

safra kesesi problemim var ve ameliyat olmadan son ana kadar kaçıyorum. bakalım ne zaman olacak o gün...

sterlin in 10 tl olması

Umurumuzda olmalı çünkü bu durum bizim paramızın değersizleştiğini gösteriyor. Umarım ekonomik olarak düzeliriz...

takıntılar

Benim bir yakınımın temizlik takıntısı vardı. Kocası yıllardır yatak yerine yerde yattı yatak kirlenecek diye, halı saçakları her gün çamaşır suyuyla yıkanıyordu. Ama hasta değil de titiz diyorlardı. Keşke tedavi olsaymış da hayatları zindan olmasaymış... Allah şifa versin zor iş.

kelle paça

Haftada bir mutlaka yemeye çalışıyorum sağlık için ama terbiyeli yapılanı tercih etmiyorum. Un eklenince tadı bozuluyor bana göre. Bol sarımsak, bol sirke, ve kırmızı biber ekleyip bayılarak içiyorum. Limon karakterini bozuyor bence sirke en yakışanı...

masumlar apartmanı

Şu anda en çok izlenen TV Dizisi Masumlar Apartmanı’nda başroldeki Safiye Karakteri bir Temizlik Hastası… sebzeleri bile beyaz sabunla yıkıyor, ıspanak yıkamak ise saatlerce süren bir işkence, mümkünse yapraklı şeyler tercih edilmiyor bu yüzden… Eve gelenlerin üstü başı çıkarılıp duşa sokuluyor. Ayrıca Safiye kimsenin hiç bir şeyini ellemiyor pislik bulaşır diye…

Ezgi Mola’nın canlandırdığı karakter çok başarılı ama konu sadece dizilerde ya da filmlerle sınırlı değil. Çok fazla bu tip problemi olan kişi olsa da konu hastalık olarak kabul görmediği için tedavi görmeden zaman geçiyor, hem o kişi hem de yakınları ıstırap çekiyor…

Belki siz de böyle belirtiler gösteriyorsunuzdur bir yakınınız vardır ama ne diyoruz onlar için genellikle: Titiz, çok temiz… Oysa uzmanlar, bu belirtilerin aşırısını gösterenlerin hasta olduğunu ve tedavi gerektiğini belirtiyor… Devamı için (bkz: )https://renklikadinlar.co...tasi-misiniz-yoksa-okbmi/

hiçbir şey olamazsam bari şu olurum denilen meslek

Eskiden limon satarım derlerdi ama artık limon satan da yok. Şu anda en çok aranan meslek kargo elemanı ya da marketlerin eve servis elemanıymış. Pandemiden sonra eve hizmet götürülen iş kolları para kazanıyor.

yarın iş var

Saat bu saat hala uyuyamadım. Yarın da gün boyu zombi gibi olurum herhalde. Of ya, öğlene kadar yatsaydım keşke, sonra da keyif yapsaydım. Neyse arzular şelale. iyi geceler

fi dizisindeki eti

Fi dizisindeki bence en iyi oyunculuğuna hayran olduğum tek oyuncu odur. Diğerleri abartıydı, eğretiydi...

bir türk genci evden kaç yaşında ayrılmalı

20 yasında maksimum çıkmalı. Bizde gençler 35 yaşında hala anne babasının dizi dibinde oturuyor. Sonra da evlenince ya iş hayatında nite bu adam/kadın böyle çekingen kompleksli deniyor. Kendini geliştirmiyor, birey olamıyor aile evinde. Kendi ayakları üzerinde durmaya korkan kişiler oluyor...

ilk defa doğuya gideceklere tavsiyeler

Bütün duyduklarınızı bildiklerinizi unutun. Olumsuz fikirleriniz evde kalsın. Gördüklerinizle şaşıracaksınız...

korona olsanız söyler misiniz

Söylemeyip evde oturmayanlar artık bunu yapamayacak. Sağlık Bakanı elektronik bilezik takılacağını söyledi. Ben olsam söylerim çünkü bunun kendime ve diğerlerine karşı sorumluluk olduğunu düşünüyorum.

peynir ekmek çay

Hayat kurtaran takım. Yanında bir de karpuz olsa daha da harika oluyor...

denizi olan sehirler

Kime sorsam Adana'da deniz yok diyor ama Yumurtalık sahilini unutmayalım...

kastamonu

Ünlü sarımsağını yemeğin içine koyduğumda yemek bir başka oluyor, herkese tavsiye ederim.

enver paşa

Balkan Savaşlaıında Edine'nin kaybedilmesinden sonra geri almaya yemin eden ve 2. Balkan Savasında geri alınmasında çok çaba gösterdiği için kendisine Edirne Fatihi denen paşa...