anton çehov'un
küçük bir taşra kentinde yaşayan
üç general kızının yaşamını anlatan
dört perdelik oyunu..
şehir tiyatroları'nın 2006-2007 sezonu sonunda sahnelemeye başladığı yapım. oyunu rusçadan dilimize ataol behramoğlu çevirmiştir. reji ünlü sırp yönetmen nikita milivojeviç'e ait. aslı içözü, bennu yıldırımlar, yeliz gerçek, ayşegül devrim, hüseyin köroğlu, cengiz tangör, özge özder gibi isimler oyunda rol almakta.
Kostüm seçimlerinde bu kadarı da olmaz
dedirtecek kadar özensizliğin dibe vurduğu oyun.
Andrey'in gömleği ben Eminönü tezgahından alındım diye bas bas bağırıyor.
Keza pantolon ve ceketi ütüsüz buruş buruş ve 8:30 5:00
mesaisindeki devlet memuru stilinde.
Rus askeri kıyafetleri ise yok artık büyük otellerdeki kapı görevlisi
kıyafetlerinden seçilmiş.
Oyuncuların birçoğu Ahmet,Cemal,Ferdi tiplemelerine uygunken
Vasileviç Sergey gibi isimler almış.
Akılda kalan tek güzel şey Bennu Yıldırımlar'ın sesi ve oyunculuğu.

Anton Çehov'a saygılarımızla
çocuklarının dayıları olmayacak kızlardır.
(bkz: pertev bey in üç kızı)
ankarada oynanmasını siddetle istediğim oyun.
Üç Kızkardeş Rus yazar Anton Çehov'un 1900 yılında yazdığı tiyatro oyunu. ilk olarak 1901 yılında Moskova Sanat Tiyatrosu’nda sahnelenmiştir.

Oyun, Rusya'da ayrıcalıklı sınıfa ait bir ailenin değişen koşullar ve yeni değerler karşısında yaşadığı çelişkiler ve bireysel çöküşler üzerine kuruludur. Aile üyelerinin geçmişleri ve özlemleri ön plandadır; Olga, Masha ve Irina ile abileri Andrei, Prozorov'ların temsilcileridir.

Karakterler ise;

Prozorovlar
Olga - Ailenin en büyüğü
Maşa - Kuligin ile evli
irina - En küçük kardeş
Andrey Sergeyeviç Prozorov - Olga, Maşa ve irina'nın ağabeyi
Natalya ivanovna (Nataşa) - Andrey'in eşi

Askerler
chanan andre nikolas - Yarbay. Ailenin eski bir tanıdığı. Maşa ile bir ilişkiye başlar ancak kısa süre sonra bölüğüyle birlikte ayrılmak zorunda kalır.
Baron Nikolay Lvoviç Tuzenbah - Üstteğmen. irina'ya aşık.
Vasili Vasiliç Solyoniy - Yüzbaşı. irina'ya aşık. Sosyal anlamda uyumsuz bir karaktere sahiptir.
ivan Romaniç Çebutıkin - Orduda doktor. 60 yaşında.
Aleksey Petroviç Fedotik - Teğmen. Eve sıkça gelmekte ve irina'ya hediyeler getirmektedir.
Vladimir Karloviç Rode - Teğmen. Fedotik'in arkadaşı.

Diğerleri
Fiyodor ilyiç Kuligin - Maşa'nın kocası. Lise öğretmeni.
Ferapont - işitme kaybı olan yaşlı bir kapıcı.
Anfisa - Ailenin bakıcısı. 80 yaşında.
benimdir. bir abim olsaydı çok iyi olurdu.
insanın hali kalmaz.
Güzel oyundur, bir sürü oyuna gittim en beğendiğim budur, bandonun sesi rusça şarkılar falan, üç kız kardeş erkek kardeşleride var ama konu bu üçünün arasında geçiyor.
Dün akşam Üsküdar Tekel Sahnesi' nde prömiyerini izlediğim sözüm ona festival oyunu. En edepli ve kısa haliyle söyleyeceğim. Sizin festivalde yer işgal etmeye ve insanların 2 saatini çalmaya ne hakkınız var? Böyle bir oyuna festivalde yer veren kişiyi kınıyorum. Bir çift laf da dramaturg, yönetmen ve oyunculara... Bir yıl festivali bekleyen seyirci karşısına böyle bir oyunla çıkmak büyük saygısızlık...
ortadaki. *
görsel
öncelikle böyle kardeş olmaz...
bir halk türküsüdür. " üç kız bir ana "

https://www.youtube.com/watch?v=XiZB9mzqrk8
En küçük olmak en güzeli.