bugün

görsel

istanbul Büyükşehir Belediyesi Sözcüsü Murat Ongun yaptığı açıklamada, istanbul'da yarın 100 bin maskenin ücretsiz dağıtılacağını duyurdu.

https://www.google.com/am...aske-ucretsiz-dagitilacak
annemler için sipariş etmek adına epttavm sitesine girdim fakat siteyi çökmüş halde buldum. edevlet üzerinden dağıtım yapılacakmış. aklımda şöyle bir düşünce var: ya bizim çakallar bu maskeleri fazla fazla alıp dükkanlarında satarsa?
artık e devlet üzerinden dağıtım olacağını bildirdi epttavm.
bildiğim kadarıyla herkes bir adet alabiliyor. kutu yani.
başlamadan bitti ulan.

eptt'ye girdim sipariş edeyim diye e-devlete geçti dedi. yarın e-devlete girerim, saglik.gov.tr'de der. ertesi gün aile ve sosyal politikalar bakanlığı sitesi. bir bakmışın corona bitmiş...

Edit: yok lan e-devletten verebildim siparişi kazasız belasız tek seferde. Hadi bakalım hayırlısı.
25 dakika önce muhtar eve gelip 10 tane verdi bize.
olmasi gerekendir. onca ibandan ve bagistan sonra parayla satilmasi sadece sorgulamaya neden olurdu. simdi ise yapilmasi geren yapiliyor.
Henüz tarafımıza ulaşan herhangi bir maske bulunmamaktadır.
görsel
Hollanda’da sağlık çalışanları Bile bulamıyor. bize hiç yok zaten.
Yuh ulan
Hadi her konuda eleştiriyorsunuz
Bu konuda da mı?

Katiyyen egitilmezsiniz.
Başvuru yapalı kaç gün oldu hala maske yok. Topu Ezcaneye attılar ama ordan da bir şey çıkmadı.

Devlet tekeli işte ne bekliyorsunuz. Fahiş fiyattan da olsa piyasadan temin edebiliyorduk. Yasaklanınca resmen kıtlık oluştu.

Devlet ekonomiye, piyasaya müdahale etsin diyen sosyal devletçi tipler utanır mısınız bilmem.

Korona çıktığından beri piyasa başarısız oldu diyorsunuz lakin başarısız olan piyasa değil. Devletçi sistemler çöktü. Piyasa işĺemeye devam ediyor. Siparisleriniz Bir telefonla veya internetten alışverişle ayağınıza kadar kuryelerle geliyorsa, piyasa başarısız falan olmamıştır.
son alınan bilgiye göre müraacat edenlerin cep telefonlarına bir kod gönderilecek ve o kod ile eczanelere gidip temin edebilecekler. bakalım meşaz gelecek mi bekliyoruz.
Devletçi sistem çökmedi özelleştirilmiş devlet çöktü hey yavrum hey. Sen bugün hala ayakta durabiliyorsan hala daha o Özal ve rte ye rağmen bir miktar kalmış olan devletin genetiğinde mevcut olan devletçilik ve halkçılık sayesinde. .
Herhalde senin serbest piyasayı usa dan daha iyi işlettiğimize dair bir iddian yoktur değil mi. Senin istediğin tam serbest piyasaya geçişte daha kapıda seni almaya gelen ambulans 3000 dolar para yazar. .istersen devret tamamen serbest piyasaya işleri. .
Siparis verdiginde Kapına kadar gelen kuryeler devlet kurumuna mi ait özel sektöre mi ? Internetteki alışveriş siteleri piyasa girişimi mi devlet girişimi mi ? Getir.com u devlet mi kurdu ? Kredi kartı sistemini devlet mi kurdu yoksa piyasa girişimi mi ?

Bugün türkiye memur ordusuysa, bütçe milyarlarca lira açık veriyorsa, vergi üstüne vergi alınıyorsa hepsi devletçi sistem yüzünden. Gelmiş bir de türkiye ayaktaysa devletçi sistem yüzünden diyor *

Devletçi sistemin ne kadar iyi işlediğini maske konusunda gördük. Basit bir maskeyi bile dağıtamadılar kaç gündür.

Abd de sağlık sigortan yoksa faturan yüksek gelir. Bu da gayet normal. Sağlık sigortan olunca yüksek fatura geldiğinde sigorta şirketin devreye girip pazarlık yapıyor ve düşük ücret ödüyorsun. Ayrıca abd de hastane kurmak çok zor. Bürokratik engeller var. Ve son yıllarda devlet sağlık sistemine el attı. Sağlık harcamalarının %60 ini abd hükümeti ödüyor. Bu daha da bok etti sağlık sistemini. Hastaneler devletin bu hamlesiyle fiyatlarını daha da yükseltti. Hem yeni hastane açmanın zorluğu hem devletin sağlık sistemine el atması ( obamacare gibi devlet sigortaları) hastane fiyatlarının artmasına yol açtı. Sen ücretsiz sağlık hizmeti vereceğim dersen, hastane de kaybettiği maliyeti diğer hastalardan çıkartıyor işte .

Ayrıca devlet sağlık kredisi isteyen herkese sağlık kredisi verdi. Bu da hastanelerin fiyat arttırmasına sebep oldu. Yanı abd sağlık sistemi tamamen piyasaya bırakılmış değil.

Yarım yamalak bilgilerle karşıma gelip piyasa eleştirmesi yapmayın. Biktim cehaletinizden.
zincirlikuyu'ya rica ediim artık.
Türkiye'den ingiltere'ye 100 bin adet bağış daha dün yapıldı.

Siz Türkiye'de daha almadınız mı?
Mesajlar yurt dışına gitmiş herhalde, bize maske kalmadı..
eczanelerin adam başı beş adet sms ile gelen koda göre yaptığı dağıtım.
Elimde kalan son maskeyi takıp Parayla maske satın almak için dışarı çıktım az önce ;
Defalarca sipariş etmeme rağmen ne gelen bir mesaj ne de maske var.

Dolayısıyla maskeler başka bir ülkeye daha gönderilmeden ve hazır mesaj da gelmişken gidip alınmalı;
Çoğu insan bu konuda mağdur oldu Zira.
Bu sabah sağlık bakanlığından gelen mesaja göre eczaneden alabilir mişim.

Gördüğüm kadarıyla insanlar eczanelere tek tek alınıyor. Önleminizi aldığınız sürece bir sıkıntı olacağını zannetmiyorum.
şimdi biz bunu çocuklarımıza torunlarımıza

- siz bilmezsiniz akp döneminde dandik maskelerden bile bulamıyorduk. sayılı dağıtıyorlardı herkese. en çok ihtiyaç olan zamanda maske satışını yasaklamışlardı.

şeklinde anlatsak???
Bir büyükşehirde yaşayan biri olarak ne ptt ile geldi ne de eczane için mesaj. Hala beklemekteyiz.

Ama buna rağmen üretimin durmaması için masa başı çalıştığım kurumsal firma, çalışanlarına dezenfektan, maske, eldiven, yarı zamanlı home office çalışma imkanı, şirket araçlarına en fazla 2 kişi kullanabilecek şekilde yeni düzenleme, çalışma alanlarının dezenfekte edilmesi, iş yerine çalışan harici girişlerin yasaklanması gibi hizmetleri sunuyor. Bu hizmetler ufak bir rahatlatma sunsa bile yine de dışarı çıkıyor olmak korkutucu
görsel
Tek dağıtılan o değildir.
Denk gelemediğim hizmet, insan tedirgin oluyor.
görsel