bugün

sağlık bakanlığı hayat eve sığar adlı yeni uygulama çıkardı.
bu uygulama ücretsiz maske kodunu veriyor.
dün akşam bana, anneme, babama ve ablamla kodlar geldi. Eczane 20 tane maske verdi.
bir türlü gerçekleşmeyen koronavirüs tedbiridir.
14 martta eve girdim, yani korunarak yaşıyorum.
ilk zamanlarda eczaneden tanesi 3.5 tl ye maske alabiliyorduk.
sonra maske parasız olacak denildi,
bir çok yol değişti.
hala maske gelmedi...

beni düşündüren maske kadar ;
istanbulda yaşayan biri olarak, allah korusun, o büyük deprem olduğunda, bize nasıl yardım ulaşacak...
kim yardım edecek...
ekmeği nereden bulacağız, vs. hayal edin işte...
gerisi size kalmış.
Baklavadan daha ince şipşak üretilmiş medikal ürün.
ilk duyurulduğunda başurdum. ne bir sms var ne gelen maske. markete de çıkamıyoruz.
görsel
Devletimiz saolsun ayağıma kadar geldi.
3 haftadır gelmedi. Geldi diyene de rastlamadım.
Geçen hafta ptt kuryesi getirmişti fakat bu hafta getiren olmadı. Tüm türkiye de tc kimlik no ile eczanelerden alınabiliyor mu?
Eczanelerin kapısında Kocaman maske yok ne zaman geleceğini bilmiyoruz yazıyor. içeri bile sokmuyorlar. Bence pamuklu bandana, tülbent, havlu gibi kumaşlardan kendi maskeni yapmak daha mantıklı. Yoksa kod mod beklemeyin maske yok.
görsel
Kod gelmese dahi 5 günün sonunda eczaneye gidin. Biz ailecek başvuru yapmıştık. Herkese kod geldi bana gelmedi. Gittim maskeleri verdiler. Bunu da aldığım gün çekmiştim.

* ve evet eldiven elim için büyük.
eptt üzerinden maske talebi yapılacağı bildirildiği gün talep ettiğim maskeler bugün kapıma teslim edildi.
tebrik ediyorum valla, salgın bittikten sonra anca gelir demiştim ama beni utandırdılar.
ayıptır söylemesi 8 nisan 2020 tarihinde başvuru yapmıştık bugün sms gelmiş eczaneden maskenizi alabilirsiniz diyor. allah izin verirse yarın gidip alacağım.
Ücretsizi geçtik. Parayla bile alamıyoruz.
15 gündür maske gelecek.
görsel
Denk gelemediğim hizmet, insan tedirgin oluyor.
görsel
Tek dağıtılan o değildir.
Bir büyükşehirde yaşayan biri olarak ne ptt ile geldi ne de eczane için mesaj. Hala beklemekteyiz.

Ama buna rağmen üretimin durmaması için masa başı çalıştığım kurumsal firma, çalışanlarına dezenfektan, maske, eldiven, yarı zamanlı home office çalışma imkanı, şirket araçlarına en fazla 2 kişi kullanabilecek şekilde yeni düzenleme, çalışma alanlarının dezenfekte edilmesi, iş yerine çalışan harici girişlerin yasaklanması gibi hizmetleri sunuyor. Bu hizmetler ufak bir rahatlatma sunsa bile yine de dışarı çıkıyor olmak korkutucu
şimdi biz bunu çocuklarımıza torunlarımıza

- siz bilmezsiniz akp döneminde dandik maskelerden bile bulamıyorduk. sayılı dağıtıyorlardı herkese. en çok ihtiyaç olan zamanda maske satışını yasaklamışlardı.

şeklinde anlatsak???
Bu sabah sağlık bakanlığından gelen mesaja göre eczaneden alabilir mişim.

Gördüğüm kadarıyla insanlar eczanelere tek tek alınıyor. Önleminizi aldığınız sürece bir sıkıntı olacağını zannetmiyorum.
Elimde kalan son maskeyi takıp Parayla maske satın almak için dışarı çıktım az önce ;
Defalarca sipariş etmeme rağmen ne gelen bir mesaj ne de maske var.

Dolayısıyla maskeler başka bir ülkeye daha gönderilmeden ve hazır mesaj da gelmişken gidip alınmalı;
Çoğu insan bu konuda mağdur oldu Zira.
eczanelerin adam başı beş adet sms ile gelen koda göre yaptığı dağıtım.
Mesajlar yurt dışına gitmiş herhalde, bize maske kalmadı..
Türkiye'den ingiltere'ye 100 bin adet bağış daha dün yapıldı.

Siz Türkiye'de daha almadınız mı?
zincirlikuyu'ya rica ediim artık.
Siparis verdiginde Kapına kadar gelen kuryeler devlet kurumuna mi ait özel sektöre mi ? Internetteki alışveriş siteleri piyasa girişimi mi devlet girişimi mi ? Getir.com u devlet mi kurdu ? Kredi kartı sistemini devlet mi kurdu yoksa piyasa girişimi mi ?

Bugün türkiye memur ordusuysa, bütçe milyarlarca lira açık veriyorsa, vergi üstüne vergi alınıyorsa hepsi devletçi sistem yüzünden. Gelmiş bir de türkiye ayaktaysa devletçi sistem yüzünden diyor *

Devletçi sistemin ne kadar iyi işlediğini maske konusunda gördük. Basit bir maskeyi bile dağıtamadılar kaç gündür.

Abd de sağlık sigortan yoksa faturan yüksek gelir. Bu da gayet normal. Sağlık sigortan olunca yüksek fatura geldiğinde sigorta şirketin devreye girip pazarlık yapıyor ve düşük ücret ödüyorsun. Ayrıca abd de hastane kurmak çok zor. Bürokratik engeller var. Ve son yıllarda devlet sağlık sistemine el attı. Sağlık harcamalarının %60 ini abd hükümeti ödüyor. Bu daha da bok etti sağlık sistemini. Hastaneler devletin bu hamlesiyle fiyatlarını daha da yükseltti. Hem yeni hastane açmanın zorluğu hem devletin sağlık sistemine el atması ( obamacare gibi devlet sigortaları) hastane fiyatlarının artmasına yol açtı. Sen ücretsiz sağlık hizmeti vereceğim dersen, hastane de kaybettiği maliyeti diğer hastalardan çıkartıyor işte .

Ayrıca devlet sağlık kredisi isteyen herkese sağlık kredisi verdi. Bu da hastanelerin fiyat arttırmasına sebep oldu. Yanı abd sağlık sistemi tamamen piyasaya bırakılmış değil.

Yarım yamalak bilgilerle karşıma gelip piyasa eleştirmesi yapmayın. Biktim cehaletinizden.