bugün

özenti beslemek, onun gibi olmak istemek, hafif bir kıskançlık hissetmek.
(bkz: yasli turistlere ozenmek)
itina etmek, dikkatle ve hevesle yapmak.
özünü unutup kendinden vazgeçmek,başarısızlıgı ilk andan kabullenmek
hayatlarında hiç zirve görmemiş, hiç ortamda takılmamış, hiç 'can'larla tanışmamış yazarların bu gece derinden hissettiği duygu...

yazarın aslında demek istediği : evet efendim, ne güzel, yutkunarak okuyorum zirve entrylerinizi. kıskandığımdan değil vallahi, ne şanslı size, ben kendi talihsizliğime yanıyorum.***
bir şeyi elden geldiğince iyi yapmaya çalışmak, ilgi göstermek.
en tiksindirici kavramdır özenmek. özenmek... biri çıkıyor karşına, sana isteklerini ve hayallerini sıralıyor. bu sıralamayı yaparken suratında tam bir mal olduğunu kanıtlayan ifade var. tuvalete gidip çömelip sıçan bir varlık olduğunu unutmuşçasına o şiirsel hayallerini, özendiği şeyleri anlatıyor o mide bulandırıcı tebessümüyle. istediklerine erince gerçek bir huzura ve anlama erecekmiş gibi kendinden emin. her hayalinin, bir özentilikten ileri geldiğinin farkında bile olmadan. deniz kenarında bir evim olsun kitaplarım olsun diyor. büyük ihtimal ya bir filmde görmüştür ya da bir kitapta okumuştur... ömrü boyunca ibretle baktığı ve çoğu zaman içten içe küfürler yağdırdığı insanlar gibi olmak istiyor. öyle olununca her şeyin güzel olacağına inanıyor. özeniyor gariban. şans eseri hayatında bir kez olsun özendiği yere ulaşınca bile ne denli manasız bir çabanın içinde olduğunu anlayamıyor. zafer sarhoşu oluyor özenti yolunda heba olmuş hayatını görmeden, bilmeden.
allah'ın salağı.
bahsedeceğim yapılan işe ilgi göstermek eylemi üzerine olacak. genelde başkalarının etkisiyle kişide vücud bulur. takıntı halinde değilse herkes genelde tembelliğe eğilimlidir.
başkalarının hayatlarına özenip, başkalarının yaptıklarını, çevresine kendi yapmış gibi anlatmak.
Hayatımda sadece bir şeye özeniyorum; patlıcana. Evet evet patlıcana. bir patlıcanı tuzlu suda bir süre bekletince acısından arınıyormuş. muhteşem özenilesi özellik. Bunun bize evrilmiş bir tekniği yok mu? bu acılarımızdan biz de arınalım. Patlıcanlar bile bizden daha mutlu.
size benzeyen bütün özelliklerine rağmen yaşamdaki ışığını kaybetmemiş olan sevgiliye duyulandır. yapamamış olduğunuz herşeyi yapmış olandır. belki tam da aynı duyguları kendisi size besliyordur, zira bunun için bir çok sebep vardır, ancak ben hemen birçok kadının ayrıcalıklı erkek çocuklarına baktığında kendi yarım kalan gülüşlerini, sabote edilmiş duygularını, düşüncelerini, hayallerini aklına ister istemez getire durduğu bir tür özlemden, içinde kalmışlık, tuhaf bir sonbahar hüznü renginde hasret duygusunu kastediyorum. selam olsun gülüşlerinize. yüzdürdükleri gemilerde bizim de kağıttan gemilerimiz vardı.
aynı sizin gibi evet, yalnızca sizin yaşadıklarınız gereksizlikleri yaşamamıştır.
o halde ne kadar muhteşem birini seviyorsunuzdur, selamlar olsun.

(bkz: duygunun fiil hali)
Bazı insanlarin hayatina özenirsin. Aslında bunun sebebi hayatının bombok oluşudur. Gerçekten bok. Aile ici kavga vardır, bu yuzden kisisel hayatın hic duzene girememiştir, derslerin desen umrunda bile değildir. Sevgiyi baskalarinda aramis bu yuzden de hep hayal kırıklığına uğramışsındır. Sonra bi arkadasini göz önüne alırsın yada sadece uzaktan gördüğün birini. Onun ailesi düzenlidir, hayati düzenlidir, mutludur, hobileri vardir, hayatta bir amaci vardir. ister istemez özenirsin onun hayatina. Degisicek bi seyler diyerek harekete geçersin. Ugrasirsin didinirsin. Sonra farkedersin ki sadece bok cukurunda çırpınıyorsun. Çıkmak yerine daha çok batıyorsun. Cunku o aile sende olduktan sonra hic bi zaman ozenilecek bi hayatin olmayacak. Bunu kabulleniyorsun.
meme şişiren.
kıskanmaktan farklı bir durum halidir ama genelde gelip geçici bir özenmek durum hali olur. özenmek, sürekli olanına örnek aldığım x kişi, bana örnek oldu vs diye tanımlanır. aslında birinden veya birinde gördüğün bir şeyi kıskanmak kötü bir şey değildir. ama kötü fikirler o anda aklınızı çelebilir ve o kıskandığınız kişinin bozulan işini sizin nazarınız değdi diye yorumlanabilir. çok derin konular yani. şu da var. aslında sizin özenerek yaptığınız, yani kötü niyetle değil ona özenerek yaptığınız işi, o özendiğiniz kişi bunu kıskançlık olarak da algılayabiliyor. özetle, burada önemli olan niyet.