bugün

anne babaların dışarda ızdıham yaratması dua okuması,tüm sene boyunca bütün arkadaşlarının dostlarının aynı saatte bu sınavda olduğunu bilme hissi,hayatı 3 saatlik bir sınavla yaşayacağını, bundan sonrasını kendi ellerinle belirleyeceğin gibi düşüncelerde muhtemeldir...
aç karnına sınava girdinmi, karnın gurul gurul ötmesi ve yanındakinin sesin nerden geldiğini sana bakıp bakıp araması.
'hanımların dikkatine! halı kenarına, paspas kenarına, yolluk kenarına, halıflex kenarına aracımızda itinayla overlok yapılır. 5 dk'da yapılır hemen teslim edilir. hanımların dikkatine! halı kenarına...'
megafondan gelen iç gıcıklayıcı ses sokağı aheste aheste dolaşırken gözler kaybolur bitmeyen cümleleriyle paragraf sorularının satırlarında...
sınava ailece gelip büyüklerin "bak oğlum ucunda ölüm yok " denilerek gaza teşvik edici konuşmaların yapıldığı sınavlardan bir tanesidir.
burnundan bir tomar sümük çıkarıp masanın altına silen dallamayı görüp midenin kalkması.
kanırtma, anüste hissedilen farklı duygular ve çıkınca içilen sigaranın yaşattığı dayanılmaz hafiflik.
gerginlikten dolayı yüzdeki anlamsız sırıtma. hayır bi şey değil kopya mı çekiyosun lan ne gülüyon dese gözetmen hiç bir şey diyemezsin de. ben çok gerginim stresliyim de ondan sırıtıyorum. hadi ordan ver kağıdı çık dışarı derler adama.
3 saat boyunca çişimi tuttuğum için şöyle bir konuşma geçmiştir ablamla aramda.

+abla bi tuvalete gidelim çok şıkıştım..
-hadi gidelim..
+yapamıyorum yaaa
-1 2 3 çişşşş de
+1 2 3 çişşşş.. olmuyooooooooo böhühğühhğüğhhüü
-hadi yapabilirsin..
+bidaa çişimi yapamicaaaaaaaaaam böhühhğhüğü
sınavın getirmiş olduğu stres ve dikkatsizlik nedeniyle kişinin başına gelmiş acı tatlı olaylardır.

2003 öss

sınav başlamış, salon görevlisi zat-ı muhterem kimlik kontrolü yapmaktır, sıra şahsıma gelir;
sg: "hmm..demek sen burda doğdun, ben orda beş sene görev yaptım."

ben: "hmm evet.."
sg: "bilmemne ilköğretim okulunu bilir misin? "
ben: "yok bilmem..."
sg: " işte ben orda çalıştım..."
ben "hmmmm peki..."
(bkz: bi siktir git) (bkz: bana ne)
sınavınız sırasısında toto kağıdına su dökülmesi suyu kurutmak içn uğraşırken toto kağıdının yırtılması o yetmiyomuş gibi bir de görevililerin sana ''naptın be olum gitti kağıdın sınavında iptal olur şimdi'' diyip bi güzel ağzına sı.maları kısacası tahlihsiz serüvenler dizisi..
On siradaki citirin dusuk bel pantolon ve badi giymesi .
yıllardır hazırlanılan sınavın daha başında kişinin burnunun kanaması ve sınavı bırakıp gitmesi. bir yıl gibi uzun bir süresini kaybetmesi.
çişinin gelmesi.
koca bir hiçliktir o anda yaşananlar yada yaşadıklarınız.
biliyoruzda konusuyoruz
sınav esnasında yanınızdan geçen birinin * masanıza dört katlı bir kağıt düşürmesi, kağıdı tırsak bir şekilde açınca içinde birsürü matematik cevabı bulmanız.

(bkz: öss de kopya çekilmez)
bir arkadaş öss gününden bahsetmektedir * :

nihayet sınav başlamıştır kitapçık açılıp sorular çözülmeye başlanacaktır. ama o da ne gözünüze bir şey çarpar, öndeki kızın yarıkları belli olmaktadır. hayır hayır belli olmamaktadır kız özellikle açmıştır ve resmen görünüyordur.

bir türlü sınava konsantre olamamaktasınızdır çünkü gözünüz sürekli o tarafa kayar. fakat en sonunda çareyi bulursunuz. sınav esnasında oluşan silgi kırıntılarını kızın yarıklarına doğru atarsınız ve böylece kızın rahatsız olup toparlanmasını sağlarsınız. olay çözüme kavuşmuştur. yaşasın türk zekası..
salak gibi 15 dakikasını tofita yemeye ayırmak cilekli cok güzeldi hemde.
birilerinin sürekli burnunun akması ve foşk foşk diye toplu sümük çekme seanslarnın yaşanması.*
zihin açar diye yanınıza alınan çikolatayı açmak, sonrasında erimiş olan çikolatanın elinize elinizdende kağıda bulaşması. kağıdı temizlemeye çalışırken iyicene mına koymak. sonrasında çikolatanın susatması sonucunda suya abanmak, suyun bitmesi. sınav sonlarına doğru boğazınızın kuruması, stresinizin artması.
ceplerden pirinç dökülmesi.
1 yıldır süren kronik sinüzite bağlı öksürüğün sınavda yakanızı bırakmaması devasa bir anfide sınava girmekde cabası *
boy uzun olduğundan en öndeki sıraya oturup ayakları neredeyse tahtaya kadar uzatıp sınavı beklemek.
sınav başlayınca evet evet çabuk olmalıyım dedikten sonra bir soruda 5-6 dk düşünmek.
fen bilgisi kötüyse kişinin fen bilgisine gelince soruların aslında azıcık çalışıldığında çok kolay olduğunu görmek, tabi yapamamak.
2. bölüm çıktı artık, kısaca 2. bölümde sıçmak.

yukarıda belirtildiği üzere kusmak vs. yaşanmayan, eller ayaklar titremeyen, girilip çıkılan fakat çıkıldığında yerini ' oh be rahatladım artık gezip tozabilirim bu stres bitti ' nidalarını, 2-3 yıl planladığınız şekilde attırmayan, etrafınızda gördüğünüz herkesin sınavdan bahsettiğinden ve asıl önemli olan sonuçların açıklandığını öğreneceğiniz güne kadar.. ( cümleye baktım da ben bunun sonunu getiremem )
sınava kendi okulunda kendi sınıfında ve de kendi sıranda girmek, ayrıca sınav gözetmenlerinin okuldaki sizi en seven hocalar olması sonucu sıfır stres ve maksimum yardımlaşmayla sınavı geçirmek..
1 sonraki sene hangi dershaneye gidileceğine karar vermeye calismak
bir türlü gitmeyen kusmuk kokusunun verdiği müthiş rahatsızlık. (bkz: sınavdan önce kusmak)