ham sofulara ayar üstüne ayar veren ve adeta şaklabana çeviren.

Benim hayatım benim yaşamım kardeşim kime ne ? Dercesine şiirler yazan. Keyif adamıdır. Divan edebiyatımızdaki nedime bu yönünü benzetebiliriz gibi.
görsel
bugün doğum günü olan şair. evet.
Rivayete göre hassan sabbah ve nizamülmülk'ün sınıf arkadaşıdır.

(bkz: hasan sabbah nizamülmülk ve ömer hayyam üçlüsü)
"ey kör!bu yer, bu gök, bu yıldızlar,boştur boş!
bırak onu bunu da gönlünü hoş tut hoş!
şu durmadan kurulup dağılan evrende
bir nefestir alacağın, o da boştur boş!"
rubaileriyle ünlü bir sanatçı.
Irmaklarindan saraplar akacak diyorsun
Cennet-i ala meyhane midir
Her mumine 2 huri diyorsun
Cennet-i ala kerhane midir?

Ömer hayyam.
için temiz olmadıksan sonra
Hacı hoca olmuşsun, kaç para!
Hırka, tespih, post, seccade güzel;
Ama Tanrı kanar mı bunlara?

ensar vakfi vardi degil mi? bir de ayakkabi kutulari felan...
hadi halki kandirdiniz bakalim tanri kanacak mi ali cengiz oyunlariniza.
Adamın dibi.
Ben olmayınca bu güller, bu serviler yok.
Kızıl dudaklar, mis kokulu şaraplar yok.
Sabahlar, akşamlar, sevinçler tasalar yok.
Ben düşündükçe var dünya, ben yok o da yok.

hedonizmi, rasyonalizmi ve varoluşçuluğu tek rubaisinde kelimelere döken şair, filozof, matematikçi ve astronomdur.
(bkz: hedonizm)
(bkz: rasyonalizm)
(bkz: varoluşçuluk)
Cenneti âlâ meyhane mi ?
Sevgili, seninle ben pergel gibiyiz:
iki başımız var, bir tek bedenimiz.
Ne kadar dönersem döneyim çevrende:
Er geç baş başa verecek değil miyiz?
11. Yüzyılda iran'da Cihangir türkçesiyle rubailer yazan adaşım. Günümüz tercümesinin koftiliğini siktir edelim de adam hem iranlı hem ömer lan? Afyonlu katolik gay taşfırın ustası gibi! Eşyanın tebe'atına aykırı mk!
11. yüzyılda yaşamış, iranlı şair, filozof. Yaşadığı yıllara ilişkin kaynaklar farklılıklar gösterir. Kimi kaynaklar dönemin ünlü devlet adamı Nizam- ı Mülk ve bilinen ilk terörist lider olarak adlandırılan Hasan Sabbah’ la aynı yıllarda aynı dönemde aynı medresede eğitim gördüğünü söylerken, kimi kaynaklar ise Nizam- ı Mülk’ ün yaşça diğerlerinden büyük olduğu ve aynı medresede eğitim görmelerinin mümkün olmadığını söyler.

Yaşadığı dönemde sultanlara, devlet yöneticilerine, softalara, din bezirganlarına güzel laflar hazırladığını da Rubailer’ inden öğreniyoruz. Yüzyıllar önce yaşamış olan Ömer’ in taşlamalarda bulunduğu din bezirganlarının, günümüzde hala yaşam şekillerimize müdahale eden, dinle sömürüp kana doymayan vampirler misali insanları uyuşturan güruhun hala varlığını sürdürmesi ne acı.

Günümüze kadar ulaşan rubailerinin ( dörtlükler) çoğunun kendisine mal edilerek başkaları tarafından da yazıldığı bilinir. Fakat bunlar Ömer Hayyam’ ın taşlamalarına gölge düşürmemiş daha çok anonimleştirmiştir. Türkiye iş Bankası Kültür Yayınları tarafından yayımlanan 21. baskının ön sözünde yer alan Sabahattin Eyüboğlu’ nun sözleri bu konu hakkında şöyledir:

Abdülbaki Gölpınarlı’ nın yayımladığı rubailer en eski ve en inanılır kaynaklardan alınmadır. Bununla beraber bunlardan hangileri Hayyam’ ın, hangileri Hayyamca başkalarınındır, kesin olarak söylenemez. Ne var ki Hayyam, o kadar herkesten başka, o kadar kendi olmuş ki onun adına ancak onun söyleyebileceği sözler söylenmiş. Bu arada birçok şairler kendilerinin söylemekten çekindikleri, yahut kendi adlarıyla inandırıcı olmaz sandıkları şeyleri Hayyam’ a söyletmiş, Hayyam’ ın ağzıyla kendi içlerini dökmüş olabilirler. Böylece Hayyam birçok dereleri içip büyüyen, pembe üstüne pembe gele gele kızıllaşmış bir ırmak olmuş. Hemen bütün peygamberlerin başına gelen de bu değil mi? Sözlerini kendi yazmamış, hangi peygamberlerin sözlerine kimsenin bir şey katmadığı ileri sürülebilir? Biz daha dün ölen Atatürk’ e bile neler söyletiyoruz bugün. Bizim edebiyatımızda Yunus, Pir Sultan Abdal, Köroğlu gibi kendi ellerinden çıkma hiçbir şey kalmamış, ama yüzyıllarca adlarına, onların ağızları güçlü kişiliklerinin yordamıyla söylemiş nice şairler vardır. Hatta bazıları belki hiç söylememiş de söyletmişler: Sözlerini halk söylemiş. Pir Sultan ve Köroğlu böylesi olabilir. Ama bu oluş, şiirlerinin değerini hiç de azaltmaz, bir bakıma çoğaltır bile. Homeros destanlarını kendi söylediği için mi, bir sürü şaire söylettiği için mi büyük şairdir? ”

https://olayufku.net/2017...yyam-rubailer-dortlukler/
Gönlünü hoş tut, sonu gelmez kaygıların
Gök kubbede çatışması bitmez yıldızların
Senin toprağa karışacak bedenlerinse
Tuğla olacak sarayına başkalarının.

"Tanrı gönlünce yaratır da her şeyi
Neden ölüme mahkum eder hepsini
Yaptığı güzelse neden kırar atar
Çirkinse suçu kim kime yüklemeli?."
çok değerli biridir. *
mekanı cennet olsun. *
"insan son nefesine hazır gerekmiş
Nasıl ölürse öyle dirilecekmiş
Biz her an şarap ve sevgiliyleyiz;
Böyle dirilsek işimiz iş."
özellikle rubaileri ve şaraba olan düşkünlüğüyle bilinen hayranlık uyandıracak cinsten eşsiz bir zat.

"Yeryüzünü gül bahçesine çevirmekten
Daha güzeldir bir insanı sevindirmen
Bin kulu azat edenden daha büyüktür
Bir hür insanı iyilikle kul edebilen"

"Sen nesin, varlık nedir, nerden bileceksin?
Dünyan esen yel üstüne kurulmuş senin.
iki yokluk arasında bir varlık seninki:
Hiçlik ne varsa çevrende, sen de bir hiçsin."
" biz gerçekten bir kukla sahnesindeyiz
Kuklacı felek usta, kuklalar da biz
Oyuna çıkıyoruz birer ikişer
Bitti mi oyun, sandıktayız hepimiz"
--spoiler--
Bu yıldızlı gökler ne zaman başladı dönmeye?
Ne zaman yıkılıp gidecek bu güzelim kubbe?
Aklın yollarıyla ölçüp biçemezsin bunu sen
Mantıkların, kıyasların sökmez senin bu işde.
--spoiler--

gönül adamıdır.
gönlümün derinliklerinden saygı beslediğim nadir insanlardan. atatürk, tolstoy vs. bu kategoride.

Senden benden önce kadın erkek niceleri
Şenlendirip süslediler dünya denen yeri
Senin tenin de toprağa karışacak yarın
Senden beslenecek nice insan bedenleri.
Isfahan da altın çağını yaşamış eski geleneksel doğunun en parlak adamı. Şark ın mistik tarih ve tasavvuf kokan şehirleri buhara ,ısfahan ve semerkand hayyam ve niceleri için memleket olmuştur.
Parayı bulursam Beyrut ve iranı dolaşacağım...
Senle içilen şarap helaldir
sensiz içilen su bile haram

sözlerine sahip dj yimizdir.
cebir ve astronomi ile uğraşan, celali takvimini hazırlan kişidir. ayrıca ''hayyam ve türk üçgeni''ni buldu.
Genelde rubailerinde hayatı boslama, alkole teşvik etme gibi mesajlar verdiğinden bir kısım insanlar tarafından kotulenmistir ve kotulenmektedir. Ancak şöyle bir şey vardır ki, o rubailerin çoğunun aslında Ömer Hayyam'a ait olup olunmadığı bilinmemektedir, yani çoğu aslında sahipsizdir. Tarzları ve içeriği itibariyle Ömer Hayyam'ın yazdığı rubailere benzediğinden dolaylı ortaya Ömer Hayyam tarzı rubai yapısı diye bir yapı çıkmış ve bu sahipsiz rubailer Ömer Hayyam'a atfedilmistir.

Ayrıca Ömer Hayyam'ın rubailerinde şarap kelimesiyle bildiğimiz alkollü olan içeceği degil de hayattan zevk almayı, bu dünyayı tamamen boslamayip eglenmek gerektiğini söylemek istediğini savunanlarda vardır.