bugün

hata olduğu bilindiği halde ne hikmetse tekrar tekrar yapılan, modern insanın bugu.
genelde kime verildiğinin unutulduğu eylemdir. bazen alan da unutur. sonra hiçbir zaman okunmaz o.
genellikle kitabi geri alamamakla sonuçlanan eylemdir. yapmamakta fayda var.
artık nefret ettiğim eylemdir. yeter lan niye benim kitaplarıma çörekleniyorsunuz hep?! ve niye beni 4-5 defa kitabın akıbetini sormak zorunda bırakıyorsunuz? bir iyilik yapalım diyoruz zararlı çıkıyoruz amk öfkeliyim.
Hiçbirini kendi rızasıyla getirmedikleri yüz elli kere aradığım için bıraktığım eylem.
Bir daha o kitabın kapağını bile görememek demektir. Siz siz olun hiçbir kitabınızı ödünç olarak birine vermeyin.
Girilen entryleri az okudum da kitabin uzerinde yesil fasulye sulusu yiyen insan burdan sana sesleniyorum amii essekker sike.
Kütüphaneyi görünce heves eden eşe dosta eskiden çok veriyodum. Okuyacak ya.

Sonra işin rengi değişti. iki arkadaşıma tek seferde yaklaşık yirmi kitabımı ödünç verdim. Gidiş o gidiş. Mesele ne? O kitaplıkta durmasın bu kitaplıkta dursun.

Ha sıçtım ha yüreğim geçti.
Etmeyin eylemeyin kimse sizin eşyanıza veya değer verdiğiniz bir şeye sizin gibi değer vermiyor,burdan kitaplarımı geri getirmeyen şahıslara sesleniyor ve ödün-ç-aldıkları kitapları rulo yapmalarını tavsiye ediyorum.
En son kitap ödünç verdiğim kişi kaybettiğini söyledi ve ben her gördüğüm yerde kufrettim. Bir ay sonra yeaaa evdeymis diyip geri getirdi. Kenarları kırışık. Serefsiz hala kinliyim sana.
gidip geri gelmeyendir.

(bkz: gitti gelmez nazo gelin)
Yapılmaması tavsiye edilen eylemdir. Vermeyin zira geri gelmiyor. Hem de en değerli koleksiyon bozulabiliyor. Ara ki bulasın. Vermeyin.
bilgi kolay kazanılan bir şey değil çok hoşuna gittiyse al arada bakarsın emek ver para ver içindeki bilgiler daha çekici gelecektir okumayacağın kitabı isteme istediğin kitabı başkasına verme zira giden kitap geri gelmiyor tecrübeyle sabitlendi en güzeli açık olmak veremiyorum bitti.
Asla yapmayacağım davranıştır. Bir keresinde verdim kitabın am*na koymuş resmen, yıpratmış, altını çizmiş cümlelerin, hoyratça kullanmış resmen. Kitabı aldığın gibi geri verirsin!
Verdiğim kişi kitabı geri vermemiştir.
-başka kitap ver okuyup geri verim sana.
+kitaplar kömürlükte.
-eğer korkuyorsan gelim alim bir tane hem konuşurız sohnet muhhabbet.
+ ohaa tövbe estafurullah sen kızların evine git benim evimde napıcan.
-senin bacını silkerim yarın kitabımı getiriyosun. Nasıl arkadaşsın lan sen ayıp sana. Ben yakınlık gösteriuorum her konuda geri çeviriyorsun beni.
+ öyle deme, tamam geitirim kitabını

-kes a* ına kafa attığımının çocuğu sen getirme hele bakim totişin yiyosa .

Diye geçen muhabet sonra kitabımı geri aldım ve kitabımla mutluyum böyle puştlarla arkadaş olmayacaksın.
O kitabı unutmak.
güvendiğiniz insanlarla böyle bir alışveriş içerisine girmelisiniz. çocuğunu başkasına emanet eder mi insan, ben etmem.

benim gibi bakacağından emin olduğum bir insana bazen zorla bile veririm, 'al oku şunu' diye. Kitabın beni götürdüğü yerlere o da gitsin isterim.
O kitabı bir daha görmeyeceğiniz anlamına gelir.
kitaplarım ve bana ait olan her şey değeridir ve önem taşır bunun için benim olan bir kitabı herkese veremem . o kitabı geçekten okumak istediğini gerçekten lazım olduğunu görürsem de ya hediye ederim ya da ona yenisini alırım.
Çoğunlukla geri gelmeyen, uzun zaman sonra gelse de gözünüz gibi baktığınız kitaplarınızı bir başkasının üstüne çizip sayfalarını katlayarak kullandığını gördüğünüzde muhtemelen yıkılıp pişman olacağınız bir eylemdir.
üzer.

beni bir çok kez üzdü. siz de üzülmeyin, kitaplarınızı vermeyin.
hayır, bencil değilim. ama emanete hıyanet eden çok fazla.
ayrıca, sensin cimri!
--tespit içerir--

"en son hangi kitabı okudun?" sorusuna düşünmeden: "şunu, şu an da şunu okuyorum", cevabını veren adamların kesinlikle hoşuna gitmeyen dolayısıyla yapmadığı şey.

--tespit içerir--
2 defa denedim. biri 4 yıl,diğeri 3 el değiştirerek 3 yıl sonra geldi. ödünç alırım ama ödünç vermem.
veririm arkadas. isterse ağzına sıçsın, isterse sobada yaksın. o kitabı okuduktan sonra isterse dürüp götüne soksun.

milletimizin okuma seviyesinin içler acısı olduğu şu günlerde; birisi senden kitap isteyecek de vermeyeceksin ha?

bencilsin. insan değilsin. popüler kültürün kölesi, büyük resmi göremeyen, ahmak bir lümpensin.
Gerçekten iyi bir okuyucuysa veririm. Anlar o benim halimden.