bugün

gelmiyor sakın yapmayın öyle bir şey.
sadece kitap değil, hiç düşünmüyor musunuz, bu kitap benim değil ayıp olur ne derim? diye. ben kitabı paçavra olarak gönderecek olsam utanır yenisiyle beraber verirdim en azından

ince düşünen insanlar yenilmeye üzülmeye mahkûm.
Off geri gelmeyeceği düşüncesi insanı öldürür kitap geri gelene kadar içindeki kurt seni yer bitirir.

Yapılmaması gereken şeylerden biri. Canımı al kitabımı alma bilader.
kitabıma zarar gelmesini istemediğim için kimseye ödünç vermiyorum. emanetin değerini bilen yok.
görsel
görsel
Birde sorarlar "en beğendiğin kitabın hangisi?" Söyleyince hangileri olduğunu "o zaman onları alayım" kürekle son hız ağzına vurasım gelir.
Kitaplar çok iyi dostlardır, ama ödünç verildiklerinde cok acı çekerler, öylesine kırılırlar ki bir daha asla geri dönmezler. -Robert Flers
kitabın yanında iade pulu ile vermek gerekiyor sanırım.
2010 da teyzeme verdim ve pişmanım. Reşat Nuri Güntekin in 400 sayfalık romaniydi.
Dün arkadaşıma 3 kitap verdim. Durumun vehametini düşünebiliyor musunuz? 3 kitap,3...
(bkz: sarhoştum hatırlamıyorum)
ödünç olmuyor o, geri gelmediği için hediye olmuş oluyor.

ödünç kitap diye bir şey yok arkadaşlar.
Gerçekten iyi bir okuyucuysa veririm. Anlar o benim halimden.
veririm arkadas. isterse ağzına sıçsın, isterse sobada yaksın. o kitabı okuduktan sonra isterse dürüp götüne soksun.

milletimizin okuma seviyesinin içler acısı olduğu şu günlerde; birisi senden kitap isteyecek de vermeyeceksin ha?

bencilsin. insan değilsin. popüler kültürün kölesi, büyük resmi göremeyen, ahmak bir lümpensin.
2 defa denedim. biri 4 yıl,diğeri 3 el değiştirerek 3 yıl sonra geldi. ödünç alırım ama ödünç vermem.
--tespit içerir--

"en son hangi kitabı okudun?" sorusuna düşünmeden: "şunu, şu an da şunu okuyorum", cevabını veren adamların kesinlikle hoşuna gitmeyen dolayısıyla yapmadığı şey.

--tespit içerir--
üzer.

beni bir çok kez üzdü. siz de üzülmeyin, kitaplarınızı vermeyin.
hayır, bencil değilim. ama emanete hıyanet eden çok fazla.
ayrıca, sensin cimri!
Çoğunlukla geri gelmeyen, uzun zaman sonra gelse de gözünüz gibi baktığınız kitaplarınızı bir başkasının üstüne çizip sayfalarını katlayarak kullandığını gördüğünüzde muhtemelen yıkılıp pişman olacağınız bir eylemdir.
kitaplarım ve bana ait olan her şey değeridir ve önem taşır bunun için benim olan bir kitabı herkese veremem . o kitabı geçekten okumak istediğini gerçekten lazım olduğunu görürsem de ya hediye ederim ya da ona yenisini alırım.
O kitabı bir daha görmeyeceğiniz anlamına gelir.
güvendiğiniz insanlarla böyle bir alışveriş içerisine girmelisiniz. çocuğunu başkasına emanet eder mi insan, ben etmem.

benim gibi bakacağından emin olduğum bir insana bazen zorla bile veririm, 'al oku şunu' diye. Kitabın beni götürdüğü yerlere o da gitsin isterim.
O kitabı unutmak.
Verdiğim kişi kitabı geri vermemiştir.
-başka kitap ver okuyup geri verim sana.
+kitaplar kömürlükte.
-eğer korkuyorsan gelim alim bir tane hem konuşurız sohnet muhhabbet.
+ ohaa tövbe estafurullah sen kızların evine git benim evimde napıcan.
-senin bacını silkerim yarın kitabımı getiriyosun. Nasıl arkadaşsın lan sen ayıp sana. Ben yakınlık gösteriuorum her konuda geri çeviriyorsun beni.
+ öyle deme, tamam geitirim kitabını

-kes a* ına kafa attığımının çocuğu sen getirme hele bakim totişin yiyosa .

Diye geçen muhabet sonra kitabımı geri aldım ve kitabımla mutluyum böyle puştlarla arkadaş olmayacaksın.
Asla yapmayacağım davranıştır. Bir keresinde verdim kitabın am*na koymuş resmen, yıpratmış, altını çizmiş cümlelerin, hoyratça kullanmış resmen. Kitabı aldığın gibi geri verirsin!
bilgi kolay kazanılan bir şey değil çok hoşuna gittiyse al arada bakarsın emek ver para ver içindeki bilgiler daha çekici gelecektir okumayacağın kitabı isteme istediğin kitabı başkasına verme zira giden kitap geri gelmiyor tecrübeyle sabitlendi en güzeli açık olmak veremiyorum bitti.
Yapılmaması tavsiye edilen eylemdir. Vermeyin zira geri gelmiyor. Hem de en değerli koleksiyon bozulabiliyor. Ara ki bulasın. Vermeyin.