bugün

ülkemizde çiftliklerde üretilen iki deniz balığının versusu... çuprayı önce yazdım.
zevk meselesi olmakla birlikte, tezgahta yanyana incelemeden pek karar vermemekte yarar olan vs. duruma göre ikisinin de öne çıktığı seferler olabilir.
levrek köy tavuğu ise çupra mıdır çipura mıdır ne karın ağrısıdır o da seri üretim tavuk gibi kalıyor.
levrek alır.
yalnız neden çiftliklerde yetiştirilir denmiş. parayı bastırdın mı deniz olanı da buluyorsun. kilosu 110 tl falan.
geçen yidim, ayıptır söylemesi. sarıkanat alacaktım. balıkçı deniz levrek var, bak dedi. 1.5 kilo falan gelir. vir didim.
öncelikle kılçıkları kemik gibi olan bi balık ve o kemiklerin arasında tıpkı kalkanda olduğu gibi bir sıvı var. iyice yalamak gerekiyor. faydalı olduğunu söylerler ki hakkaten değişik bir yağ.
eti normalin biraz üstünde bir lezzette. lüferden az aşağıda.
yani fena değil, bir balık cinsi ama lüfere değişmem.
çipura mı, deniz olanı yemedim. yaz aylarında 1 kere falan ciftlik olanını alırım, balık özlediğim de o da lüferin 2 altında bir lezzet. yoklukta idare eder.
Çipuradır çupra olsa duramazsın.

insan yediği şeyin adını bilecek.
Çipura bir adim onde.
Çipura'yı levrek'ten daha çok severim. Gerek kılçık yönünden gerekse lezzet yönünden çipura kazanır.