bugün

bugün facebook da poker oynarken gördüğüm bir kişinin avatarında yazan ifade.
(bkz: git duvarlara sürtün)
kurtum diye yaziyorsa vay haline. ses uyumunu ogrenememis ilkokulda ama poker oynuyordur. yazik.
şükürlük bi durum yok. acınası bi durum.
çok şükür topum, ne idüğü belirsizim vs. desede aynı anlama gelebilecek ifade.
(bkz: genç ırkçılar rahatsız)
çok daha doğrusu ve kısaltılmışı "kıroyum" olan ifade.
(bkz: 6 mart 2010 diyarbakırspor bursaspor maçı)
edit: lan yine dayanamadım. bu sözüm kendini türk olmaktan soyutlamış, kendini kürt olarak gören türk düşmanı beyinsizlere.
her insan mensubu olduğu milliyetin iyi yönleriyle gurur duyma hakkına sahiptir. Said nursi gibi değerli bir insandan, kürtlerin müslüman oluşlarından, osmanlı dönemindeki uyumlu tutumlarından (osmanlı döneminde bir tek isyan olmuştur, bunu yapanlar da gayri müslim kürtlerdi) dolayı gurur duyabilir tabi. Ama apo gibi alnı secde görmemiş bir herifin peşinden giden onca kürt'ü görünce insan kürt olduğuna şükredilmesini yadırgıyor.
cevap olarak: '' madalyamı takalım yani? ''
kişi kavmini sevmekler suçlanamaz... <hadis-i şerif>
çok şükür kürdüm. 1000 yıldır aynı topraklarda beraber yaşadığım kardeşlerimle mutlu mesut bir hayatım var. ayrıksı davranışlar içine girmeye çalışanlar olsa da devletim, milletim beni asla dışlamadı. ben kürdüm diye bana ek vergi koymadı, bankada sıra beklerken beni arkaya atmadı, okumak istediğim zaman herkesle aynı şartlardaki okullara gidebildim. mezun olduktan sonra o kadar işsizin arasından sıyrılıp kamuda olsun, özel sektörde olsun yapabildiğimin en iyisini yaptım ve kimse önümü kesmedi. yolda sokakta giderken kimse ayıplamadı. çünkü; hepimiz eşittik, hepimiz aynıydık. hepimizin cebinde aynı hüviyet vardı. özümüzde farklı olsak da bizi birleştiren tek bir şey vardı. türklük! kürdü, abhazası, lazı, zazası, süryanisi hepsi üzüm tanesi ise türklük salkımdı. bizi bir arada tutandı.

benimle aynı etnisiteden olan bazı soysuzlar, devletimi arkadan vursa da, askerine silah sıksa da, karakollara/köylere baskın düzenlese de asla devletim bana arkasını dönmedi. çok şükür kürdüm ve çok şükür bahsettiğim gibi kardeşlerim var. * * *
bunu türk dese ırkçı olur, kürt dese birşey olmaz, buna tepki gösteren türk de faşist olur, kürde yine birşey olmaz, o hep mazlumdur hep ezilendir, hep masumdur. şimdi bir cümleyle bitirmek isterdim ama yine çaylak olmak istemiyorum ve susuyorum.
hiç sorun olmayacak sözdür.

Ey benim ülkemin tarihten haberi olmayan saf insanı; safsın, temizsin, iyisin ama kolay kandırılan, kolay gaza gelensin. Bakınız, osmanlı zamanın 2. Mahmut dönemine kadar bir tane kürt isyanı yoktur, olan isyansa hristiyan olan nasurilerce yapılmış ve destek bulmamış, hattan yine kürt olan bedirhanlarca bastırılmış ancak zaten bu isyandan sorumlu olan avrupa'nın baskıları neticesinde 2. mahmut bedirhan bey ve bu isyanı bastıran kürt beylerini istanbul'a çağırtıyor. Bedirhan beyi bu durumdan üzüntü duymuştur muhakkak ancak şikayetçi olmuyor ama istanbul'da öldükten sonra oğlu olan şamil bu durumdan ve yine avrupa fitnesiyle kürtçülük olayını başlatıyor. Aslında cumhuriyet döneminde de kürtler pek sıkıntı çıkarmıyor, bu kürt meselesi son 30 yılın meselesidir ve şu an hissettiğiniz tüm düşmanlık bu dönemin fitnesinin eseridir. Türkler cahil kalmıştır ancak biliyoruz ki kürtler daha cahil kalmış halde, batılıların ve ermenilerin kışkırtmasına kanmışlar.

Akıllı olun, fitneye kanmayın. Osmanlı zamanında sorun yokken sonra ne oldu? O zaman sadık milletler sonra nasıl oldu da can düşmanlarımız haline geldiler?

Hem ermeni hem kürt meselesinde milletimiz uyanık olmalı, okuyup öğrenmeli, kardeşliğin yollarını araştırmalı. Aksi halde düşmanı sevindirir, kendimizi de boşuna yıpratırız.
söz'de türkler milliyetci tey tey tey diye düşündüren cümle. (bkz: tey tey tey diye düsünmek)*
kürt olmak, türk olmak, alevi olmak, sünni olmak vs. kesinlikle övünülecek yahut utanılacak bir durum değildir. kendi çabalarınla elde ettiğin bir statü için kendinle gurur duyabilirsin. eyvallah. ama verilmiş bir statüden dolayı övünmek veya utanmak aptallıktır, gerzekliktir.
ne mutlu türk'üm demekten tek farkı, sözü sarfedenin sahip olduğu ideolojinin devlet erkince koruma altına alınmamış olmasıdır. ne kürt olmak ne de türk olmak şeref duymaya yeteri kadar vesile olmaz. şerefli olmak çok farklı bir olgudur. sabır gerektirir, ahlak gerektirir, mücadele gerektirir. öyle kuru kuruya doğuştan şerefli olduğunu sanmak ırkçı bir tutum sergilemiş olmaktan öteye götürmez. bu minvaldeki bir sözü ister türk ister kürt kullanmış olsun, olmaklığıyla gurur duyduğu millete ihanet etmiştir ancak. kürt'üm, bundan dolayı ne şerefli ne de şerefsiz addedebilirim kendimi.