bugün

yumurtasını atarak zayıf kalmış uskumru balığından esinlenerek çok zayıf kişilere söylenen kelime.
lisede bir edebiyat parçasında çiroz ahmet diye bi karakter vardı..hatırlayan beri gelsin
yaz aylarında yağsız olan uskumru balığının, güneşte kurutularak saklanma yöntemidir.

o şekilde tüketilebildiği gibi, kızartılarakta yenebilir.
(bkz: ciroz hali saha)
betonarme yapılarda kolonlarda kullanılan iki ucu S şeklinde bükülmüş bir etriye çeşitidir. bombelenme boyunu azaltmak için kullanılır. 1997 deprem yönetmeliğince metrekareye en az 4 adet konulması şarttır.
kolon yada perde donatılarının yatay deplasman(esneme) yapmasını engellemek için, kolon yada perde içindeki bir donatıyı tam karşısındaki diğer donatıya sabitleyecek şekilde yerleştirmek suretiyle etriyeye bindirilen donatı.
betonarme kolon ve perdelerde olmazsa olmazlardan biri olmasına rağmen genelde kontroller tarafından ihmal edilen donatı.
yeşilköy'ün otobüs son durakları ile florya arasında bulunan mevkisine verilen isim. bu bölgede yeşilköy pazarı ,karavan parkı, halı sahalar ve belediye tesisleri bulunmaktadır.
kolon yapımında kullanılan, kolon demirlerini birbilerine bağlayan ve aradaki mesafeyi sabit tutmaya yarayan elemandır.
2 etriye atlanarak her kolon ve perdeye koyulması gereken donatı.
yeşilköy/çiroz.

dünyanın en fazla kolibasili olduğunu düşündüğüm sahillerinden biri, bir kaç defa yüzmeye gittiğimde dalış bile yapmaya tiksindiren yerdir oralar ve yakınlar şnorkeli takıp denizin dibindeki bira şişeler donlar boşetler ve sıfırı tüketmiş bioçeşitliliği izlemekle yetindim sadece lan akvaryumcudan alıp yengeç atar 1-2 tane insan bari diyesi geliyor adamın.

yine yalnız yüzüyorum o günlerden biri tabi o kadar güzel ve her aradığım varki dalmaya bile yeltenmiyorum kalpten giderim diye o mercanlar o resifler aman aman..

görsel