bugün

bizim yendiğimiz ülkedir öyle ki gör korkusundan çin seddini yapmıştır
ne diyelim;
''hahahhaa'' diye gülelim...
oyuncaklarıyla ünlü ülke.
2020 den önce hayalet uçak yapmasının batılılar tarafından imkansız diye tabir etmesine inat 2011 de yine abd ve avrupayı morartmış devlet.helal olsundur.
spor kanalında sadece çin takımlarının galip geldiği müsabakaları gösteren, halkını kandırma şampiyonu ülke.
ayrıca haber bültenlerinin ilk 10 dakikası çin devlet büyüklerinin açıklamaları, ikinci 10 dakikası diğer ülkelerin ne kadar kötü durumda olduğu, üçüncü 10 dakikası ise çinlilerin ne kadar mutlu olduğu yalanlarıyla geçmektedir.
hergün aynı şeyleri izleyip de "ulen bu işte bir gariplik var" demeyen başka bir ülkeyi hatırlatıyor bana.
orospu çocukluğunun prim yaptığı ülke.
son zamanlarda "made in china" yerine "made in prc" etiketini kullanmayı tercih eden uyanıklar ülkesi.
(bkz: prc)
kime baksam biraz sensin... falan şeklindeki romantik ifadelerin tıraş olduğu ülkedir. nitekim herkes birbirinin aynıdır zaten.
böcek yemekten gözleri böceklerin gözlerine benzeyen ülke.
üretim maliyetinin gitgide arttığı işçilerin örgütlenip sendiklaşıp maaşları arttırdığı ülke.
peki bunun ne gibi bir etkisi olacak ? dünyanın fabrikası çin'de üretim maliyeti artarsa burada üretim yapan şirketler etkilenebilir ve bir domino etkisi içten bile değil.
o yüzden kapitalist amcalarımız uslu bir çocuk olsun çin'i kızdırmasın zira parayla dönen dünyayı şuan çinli işçiler taşımaktadır. aman diyorum kapitalizmin sonu bile gelebilir.**
orta doğuya ihraç edilen ürünlerimizi taklit edip birde yetmezmiş gibi ürünlere -made in Turkey- damgasını vuruyorlarmış.
bünyesinde ki ( tibet, doğu türkistan ve iç moğalistan ) özerk devletlere soykırım yapan komunizmden emperyalist komunizme dönen ve her yerde gördüğümüz '' made in china '' yazısıyla ekonomisi güçlü nüfüsu güçlü zorba ülke.
nüfus olarak lider ülke. işçiliğin ucuz olması da bundan kaynaklanıyor. diğer değişkenler ceteris paribus iken arz artarsa fiyat düşer haliyle.
(bkz: iktisat son sınıf terk)
garip bir ülke.

http://dunya.milliyet.com....2011/1383515/default.htm
son 10 yılda nüfusu 70 milyon civarında artmış, kasım 2010 verilerine göre 1.39 milyar nüfusu olan ülke.
zaytung gibi bir ülke. türkiye ile benzer yani.

http://dunya.milliyet.com....2011/1388434/default.htm
sene olmuş 2011 çinliler hala kısa, bir tek bunu çözemediler .
dünya üzerinde ekonomik dengeleri belirleyen bir ülke.
Böcük yiyen insanların yaşadığı ülke. Şaraplara da yılan, akrep türü sürüngen ve böcük türü ekleyip ayrıca bunu içen insanımsı özellik taşıyanlar mevcuttur bölgede.
apple store'den sonra şimdi de sahte ikea mağazası açan ülkedir.

http://www.haberaktuel.co...e-ikea-haberi-460338.html
10 yıl sonra dünyanın .mına koyacak ülkedir, amerika için koltuk sallanmaya başladı.
insanların denize girmekten hiçbir şey anlayamadığı ülke.
en kalabalık ve en çok komşuya sahip olan ülke.
Google da hakkında araştırma yaparken ''3 harfliler'' hakkında sonucların daha fazla oldugunu gorebildiginiz ulke ismi. Alcak gonullu halkının ve türk misafirperligine yakın davranıs sekilleri mevcuttur. ulkeye ilk girdiginizde burnunuza ''bu koku ne ya '' diyeceginiz bir koku hakim olur fakat ilerleyen günlerde birbirinize '' o koku yok oldu farkındamısın '' tarzı sorular sorabilme ihtimalinizin oldugu ülke. Kimileri tarafından 50 liraya lop top alınabilicegi zannedilip Çinde yaşayan ve bavulunda yer olan ''contact'' arama cabaları olabilir fakat laptop fiyatları hemen hemen ulkemizle aynıdır.
Yılda ortalama 287.000 kişinin intihar ettiği bir ülke. intihar, Çin'de ölüm nedenleri arasında 5. sırada, 15-34 yaş arasında ise 1. sırada.
Böyle ülke mi olur anasını satayım.
akıl hastası bir kişi 6 kişiyi baltayla öldürmüştür.