bugün

Hayatımda yediğim en güzel karidesin yapıldığı mutfak. Gerçi hayatımda bir kez karides yedim. O ayrı.
Nefes alan her canlının pişirilip hatta pişirilmeden bile sevis edilip tüketildiği mutfaktır.

Kımıl kımıl duran hamam böceklerini löp löp leblebi gibi yiyen adamların mutfağıdır bu mutfak.
Diyeceğim bu kadar!
Kültür devriminden önce de bu kadar pis şeyler yiyorlar mıydı acaba diye hep merak ettiğimdir.

Bu denli Kadim ve köklü bir medeniyete, böylesi hastalıklı bir mutfak yakıştıramıyor insan doğrusu.
Yurdumuz insanınca sokak satıcılarına bakarak yorum yapılan mutfak. Dayıya sorsan orada herkes böcek yiyor, herkesin sofrasında rakı yanında meze olarak yarasa bulunuyor. 2 tane de youtube'den böcek yiyen eleman videosu buldum mu çinlilerden iğrenci yok.

Efendiler böcek yemek halkın genel alışkanlığı değil. Belirli şehirlerde özel sokaklarda satılan şeyler bunlar. Bir çin restoranına ya da markete gittiğinizde böcek bulamazsınız, sorarsanız size mal mal bakarlar. Yarasa da öyle. Nüfusu en kalabalık şehir olan şangay'da bile durum farklı değil. Filhakika En renkli çeşnilere orada rastlamak lazım mantıken.

Peki çinliler ne yer? Lamian dedikleri noodle tarzı erişteler yerler. Etli-etsiz sebzeli-sebzesiz yığınla çeşidi mevcut. Et yerler. Dana, koyun, domuz, ördek, tavuk, balık... pek afları yoktur. Deniz ürünleri hakeza. Restoranlarında mutlaka midyeye karidese rastlarsınız. Köpek etini göremezsiniz. Turistik yerlerde ahtapot, kalamar mutlaka karşınıza çıkar. Jiaozi dedikleri bizdeki mantıya benzeyen hamur ürünlerini de tüketirler. Pirinci hiç saymıyorum bile. Yalnız çin'in pirinci yağsız ve tuzsuz. Tavsiye etmem.
Ve en önemlisi... çin'de ekmek yok.
Gurbette en çok eksikliğini hissettiğim buydu.

Fipo çin mutfağını sundu. Bon appetit.
https://twitter.com/UNNTV.../1241844185495470081?s=19
cok genistir oyle boyle degil havada ucan karada kacan her canli dahildir.
En iğrenç, en pis mutfaktır.
Mide bulandıran Hintliler bile bunlardan daha güzel şey yiyor!