bugün

cok genistir oyle boyle degil havada ucan karada kacan her canli dahildir.
https://twitter.com/UNNTV.../1241844185495470081?s=19
Yurdumuz insanınca sokak satıcılarına bakarak yorum yapılan mutfak. Dayıya sorsan orada herkes böcek yiyor, herkesin sofrasında rakı yanında meze olarak yarasa bulunuyor. 2 tane de youtube'den böcek yiyen eleman videosu buldum mu çinlilerden iğrenci yok.

Efendiler böcek yemek halkın genel alışkanlığı değil. Belirli şehirlerde özel sokaklarda satılan şeyler bunlar. Bir çin restoranına ya da markete gittiğinizde böcek bulamazsınız, sorarsanız size mal mal bakarlar. Yarasa da öyle. Nüfusu en kalabalık şehir olan şangay'da bile durum farklı değil. Filhakika En renkli çeşnilere orada rastlamak lazım mantıken.

Peki çinliler ne yer? Lamian dedikleri noodle tarzı erişteler yerler. Etli-etsiz sebzeli-sebzesiz yığınla çeşidi mevcut. Et yerler. Dana, koyun, domuz, ördek, tavuk, balık... pek afları yoktur. Deniz ürünleri hakeza. Restoranlarında mutlaka midyeye karidese rastlarsınız. Köpek etini göremezsiniz. Turistik yerlerde ahtapot, kalamar mutlaka karşınıza çıkar. Jiaozi dedikleri bizdeki mantıya benzeyen hamur ürünlerini de tüketirler. Pirinci hiç saymıyorum bile. Yalnız çin'in pirinci yağsız ve tuzsuz. Tavsiye etmem.
Ve en önemlisi... çin'de ekmek yok.
Gurbette en çok eksikliğini hissettiğim buydu.

Fipo çin mutfağını sundu. Bon appetit.
Kültür devriminden önce de bu kadar pis şeyler yiyorlar mıydı acaba diye hep merak ettiğimdir.

Bu denli Kadim ve köklü bir medeniyete, böylesi hastalıklı bir mutfak yakıştıramıyor insan doğrusu.
Nefes alan her canlının pişirilip hatta pişirilmeden bile sevis edilip tüketildiği mutfaktır.

Kımıl kımıl duran hamam böceklerini löp löp leblebi gibi yiyen adamların mutfağıdır bu mutfak.
Diyeceğim bu kadar!
Hayatımda yediğim en güzel karidesin yapıldığı mutfak. Gerçi hayatımda bir kez karides yedim. O ayrı.
Mutfak değildir.
Corona soslu wuhan usulü yarasa haşlama ile beni benden alan nezih mutfak.
işte fazla nüfusun neler yaptırabileceğini gösteren mutfak.
Ülkede adam insan gibi tarım yokmuş, ya deniz ürünü ya da işte tavuk falan, e nufusa yetmeyip kıtlık da olunca allah ne verdiyse moduna girmişler eskiden. Gelgelelim şimdi geldik 21.yy' a insan biraz oynar şunlarla bi biz ne yiyoruz falan der.
Sarımsaklı yılan kuyruğu çorbası
Barbunyalı akrep ezmesi
Kırmızı biberli sülük ekşitmesi
Karabiber soslu kurutulmuş at poku
Şaka gibi ama gerçek. Yenilebilir herşey.
Mide bulandıran, kültürü pis mutfaktır.
Mutfağı böcek basmış.
siktir deli.
Bizden uzak olsun mutfağıdır. Her bulduğunu yiyor bunlar neydese.
ne bulsa yiyor herifler. evet.
iğenç mutfaktır. Şimdi bana tatava yapmayın çin'de böcek falan yenmiyor diye? Çin mutfağını yalnızca çin lokantalarında gördüyseniz hiç yapmayın. Çin'e giderseniz bunların gerçek olduğunu görürsünüz. Ancak malum sosyetik çevre daha havalı görünmek için Çin lokantalarına gidip ayyyh Çin mutfağı süper yhaa yaparlar. Çin mutfağı yediğini sanırlar.
böcük möcük dolu mutfak. evet.
Cogu kisinin kulaktan dolma laflarla yorum yaptigi mutfak. Dunyanin bir suru ulkesinde gittim cin restoranlarina, hicbirindede kopek veya surungen yermisiniz diyen olmadi. Son derece zaengin, son derece lezzetli yemekleri var. Ayrica bizim gibi bagirsak, kelle, paca gibi seyleri yiyen bir toplumun kopek yiyenlere iyyyyyy ne igrenc demeside ayri bir komedi....
midesiz mutfaktır.
Hayvanlarla yapılan tüm yemekler ne akıllarına geliyorsa içine koyuyorlar buna Çin Mutfağı denir.
bir kaç sene içinde gastrit, reflü, safra taşı ve hatta ülser gibi rahatsızlara sebebiyet verecek derecede yemeklerin piştiği mutfağa verilen isimdir.

- arkadaş giderken yanında yarım ekmek arası bir şeyler koymuş geldiğinde "bir hafta boyunca yediğim en iyi şey oydu" dedi ve herşeyin çiğ olduğundan bahsetti.
iğrenç ve çok düşüncesiz olan mutfak , yemek yaparken doğayı bile düşünmezler (bkz: canlı ahtapot kesen çinli) .

Ama şöylede bir gerçek var , aşırı besleyici ve sağlıklı olan mutfak türüdür .
Mutfak degil lagim cukuru.
(bkz: çin böreği) harikanın ötesinde.
güncel Önemli Başlıklar