bugün

abdülazizin kayınçosu.*
kendisini rahmetle anıyoruz.

efendim ikinci mahmut un oğlu sultan abdülazizin tahtan indirilmesine dayanamamış* ve bir mgk toplantısında abdülazizin öldürülmesine ismi karışmış, o zamanın genel kurmayı, bakanı, paşası maşası derken 10 kişi üzerinde adamı öldürmüştür.. bakın tek başına.

benim yedi sekiz tane kayınçom var. bir tanesi benim için böyle bir şey yaparmıydı diye salakça sorulara gark etmiştir beni. padişah olmak şart mı. nedir yani?
(bkz: çerkez ethem)
abdülaziz hanın tahttan indirilmesinde ve öldürülmesinde önemli rol oynayan hüseyin avni paşayı öldüren subay.
Abdülaziz han'ın kayınçosu.
abdülaziz'in darbeyle tahttan indirilip vefatının ardından ablası da vefat edince darbecilerin görüşmesini basıp 10 hain paşayı cehenneme göndermiş, ardından asılarak idam edilmiştir.
Yiğit, cesur adam, kalbimizdesin.
idam edilirken " uğruna öldüğümüz bu vatanın torunları elbet bizi anlayacaklardır,vatan sağolsun" dediği rivayet edilen büyüklerden.
görsel
Sultan II. Abdülhamid saltanata gelir gelmez asıldığı dut ağacını kestirdi ve kabrini yaptırdı. Üzerine de "Ümerâ ve guzât-ı çerâkiseden ismâil Bey'in oğlu olup, genç yaşında (26) velînîmeti uğrunda fedâ-yı cân eden Çerkez Hasan Bey'in kabridir" yazdırdı.