bugün

karadeniz türkülerini en yalın haliyle okuyan güzel sanatçı.
anadolu ateşi türkü yarışmasından kendisini tanıdığımız şu sıralar ordu tv de canlı olarak yayınlanan yayla şenliklerinde sıkça izlediğimiz karadenizli sanatçı.
yayla havaları okurken insanı kendinden geçiren sanatçı.
Vay beni ağlarmiydum türküsüyle beni benden alan bülbül sesli sanatçı.

vay olsun gözlerime
kimi durur beklerum
hep boşina gideyi
verduğum emeklerim

vay beni
ağlarmiydum
oooy ooy oyyy
derdum olmayayidi

vermezdum sana meyil
oyyy oyy oyy
gönlüm olmayayidi
oooy oy oy
final gecesi kısacık etek giymeseydi, birinci olacak olandı, olması gerekendi...
(bkz: zeynep başkan fenerbahçe şampiyon)
2004-2005 yılında yayınlanan bu toprağın sesi adlı türkü yarışması programında ikinci olan kişi.
babam görmesin kişisi.. avrupa yakası falan dinlemez direk trt 4'e geçer vallahi..
kıymeti biline sanatçı.
http://www.youtube.com/watch?v=nzYkskc3xHM&NR=1
karadeniz türkülerinin temsilcisi ve eniyi yorumlayanı olma yolunda hızla ilerlemektedir. an itibarıyla trt türk tedir.
üşüyoruz zeynep başkan.
hakettiği değeri göremeyen sanatçılarımızdandır. zor bulunur meziyetlere sahip.
çok güzel bir sesi olan karadenizli hatun kişi.
Çok daha iyi yerlerde olmayı hak eden güzel bir karadeniz sanatçısı.
karadeniz ezgileri konusundaki en yetenekli yorumculardan, mükemmel bir sanatçı..
(bkz: kadınmış lan)
karadenizli* olduğu için yöresel türkülere hakim olan ve temiz sesiyle de başarıyla söyleyen sanatçı.

(bkz: ah tonya)
dikkatli bakınca sanki hale caneroğlu'na biraz benziyor. di mi?
biraz önce hakkında yaptığım google taramasından sonra ilginç bilgilere ulaştım. birlikte bakalım:

"1984 yılında trabzon’un tonya ilçesinde doğdu. cifçilikle geçimini sağlayan 23 kişilik bir ailenin 22. çocuğudur. ilk ve orta öğrenimini doğduğu ilçede tamamladı. beşikdüzü atatürk lisesini bitirdi. müziğe olan ilgisi daha küçük yaşlarda başladı. lise yıllarında, okuldaki öğretmenlerinin desteğiyle trabzon’da yapılan çeşitli yarışmalarda birçok birincilikler aldı. aynı zamanda yöresinde yapılan çeşitli etkinliklerde görev aldı.

2004 yılında atv’de arif sağ’ın hazırladığı anadolu ateşi bu toprağın sesi adlı yarışma elemelerine başvurdu. elemeleri kazandıktan sonra on altı hafta yarıştı. yarışmayı ikinci olarak bitirdi. yarışmada okuduğu eserlerden seçilmiş ilk albümü çıktı. bu yarışmanın ilk üçe kalanlarıyla ortak bir albüm çıkardı. yarışma bittikten bir yıl sonra da zifin çiçeği adlı ikinci solo albümünü ve 2009 yılında da azize adlı albümünü müzikseverlerin beğenisine sundu. 2008 yılında trt’nin kendi bünyesindeki sanatçılarla beraber hazırladığı türkülerle süper gece adlı programla bir yıl boyunca sizlerle beraber oldu. boş zamanını kitap okuyarak, masa tenisi ve voleybol oynayarak değerlendiriyor."
arif sağ'ın müzik piyasasına kazandırdığı karadeniz türkülerini güzel seslendiren bir ses sanatçısı.
2 gün önceye kadar tanımıyordum bu hatunu.çok sevdiğim bir rizeli arkadaşım paylaşmış ömer maçka'ya adlı şarkısını. dinle dinle doyamıyorum nasıl bir şeydir yahu.
http://www.youtube.com/watch?v=qDbE2rWAiYM kurban olurum kurban olurum. bi tuluma bak hele. kendisinin sesinin de tulum sesinden bir farkı yoktur özellikle bu parçanın müzikleri olağan üstüdür. on numara yorumlamıştır.

tanım lazımsa gözünün yağına mısır ekmeği banıp yeduğumdur. *
sesindeki belirgin kırılganlık öyle ince bir nüansla ayarlı ki hafif nefes verse ses cırtlayacak, namenin bütünlüğünden kopacak sanki, o ayarı kaçırsa hıçkıra hıçkıra ağlayacakmış gibi sese sahip olan meşhur olmadan evvel sık sık trtde gördüğüm müdavimlerinin takip ettiği halk müziği yorumcusu.
ömer maçkaya adlı şarkısında sesinin düz olmadığı, her türlü kullanabildiği anlaşılabilir.
şirinevler' de her an rastlayabileceğiniz, ünlü olduktan sonra bi tarafları kalkmış şarkıcılar kervanından kadın kişisi. hanfendideki havaları görsen madonna falan zannedersin o derece şımarık.

şirinevler' de bir lokantacıyla arasında şöyle bir muhabbet geçmiş ve beni yarım yarım yarmıştır;
z ( zeynep başkan)
l:( lokantacı )

z: merhaba ben bu çantayı size bıraksam akşama alsam olur mu?
l: olmaz bacım. emanet almıyoruz biz.
z: aa beni tanımadınız mı?
l: yoo tanımadım. sen beni tanıyo musun?
z: e şarkıcıyım ben. zeynep başkan
l: ben de lokantacıyım bacım. hadi eyvallah.