bugün

trt gap'da yayınlanan 80-90 dönemi çocukların evde takıldıklarında izlemek zorunda kaldıkları programlardan biridir. içerik olarak anadolu insanından devşirdiği hem eğlenelim hem öğrenelim tarzı klasik trt yayınıydı. hatta jenerikte bir amca buğday savururdu ha! ondan sonra da reklam olarak suya sabuna dokunun reklamı girerdi*. piskopat neslin sesi olduk lan!
sabah okula gitmek üzere kalkılır, el yüz yıkanır daha sonra bu toprağın sesi programının jenerik müziği duyulurdu pek çok zaman. tarımla ilgili bilgiler, nerede ne üretildiği, teknolojinin tarıma etkileri ve benzeri konular halka sunulurdu, çiftçi bilinçlendirilirdi. güzeldi, yararlıydı, elinde büyüdük.
geçen yıl atv de yayımlanan bir türkü yarışmasının adı. (bkz: anadolu ateşi bu toprağın sesi)
tüm yapımcıları yöneticilik yapmıştır, yapmaktadır.
* türkülerdir. çok şey barındırır içinde. hepsinin bir hikayesi vardır. ' koyverdin gittin beni allah'ından bulasın. yüzünden silinmesin bıçağımın yarası.' derken gidip de dönmeyen sevgiliye bedduadır söylenen. özlemdir bazen asker olan evladı için bir annenin söylediği:' param yok ki bedel vereyim yemen yavrumu özledim' sevdiğini kaybetme korkusudur, aşktır, bir dilektir ona dair' zaten bende talih yok seni benden alırlar. salına da salına da gel. dön dolaş yine bana gel' bu toprağın acısı, aşkı, sevinci, feryadı, hikayesidir. bu toprağın asıl sesidir türküler.
80'li yılların sonu, 90'lı yılların başlarında trt'de yayınlanan eğitici programın adıdır. başka kanal olmadığından ve çizgi film kuşağından önce yayınlandığından izlerdim. meyve ağaçlarını aşılayabilecek yeteneğe sahip olmamı sağlamıştı, gencecik yaşımda.
trt de hala yayınlanmakta olan güzel program. akıcı ve etkili konuşmaya sahip birde sunucusu var.
(bkz: umut özdil)
başlık birleştirile.
(bkz: bu topragin sesi)
sabah okula gitmek için kalktığımda jenerik müziğiyle beni etkileyen program. o jenerik müziğini çok aradım bulamadım, bulan biri olursa ve de paylaşırsa çok iyi olur.
keçilerin ormana zararlı olmadığı anlatılıyor. an itibarı ile.
çocukluğumda izlediğim programdı.