kendi kafamı öperim. aklımı seveyim lan zaman makinesini bulmuşum.
-peygamber efendimizi görebilmek.
-istanbulun fethinde bulunmak.
-kurtuluş savaşında bulunmak.
-kanuni zamanında yaşamak.
-6 kasım 2002deki tarihi maça bilet bulmak.
atatürk ile tanışmak, ve onunla bir dans etmek. *
bir hafta önceye gidip daha küflenmemiş tencereyi temizlemek olabilirdi mesela.
zamanın başlangıcına gitmek.
fatih sultan mehmed in huzuruna çıkılır ve ak-47 tüfeğinin tüm planları ve yapımını anlatan kitapçılka birlikte bir adette örnek tüfek verilir ve seri üretime başlanılır.
bir de kendimize yarar bir şeyler yapalım 160 yıl önceye gidilir ve büyük büyük dedeye kolanın formülü verilir.hiç olmadı geçen yılların lotosu oynanır.
en başa gitmek. taa en başa, havva'nın elma çalmak için ağaç dalına elini uzattığı ana gitmek..
ve izlemek. adem'in, havvanın parmaklarından uzanan bir elmaya, yaratılan yerlerin en güzeline tercih ettiğini izlemek.

erkeğin kadına olan zaafını, belki de aşk'ı izlemek..
cocukluguma gitmek sonrada , mümkünse zaman durdurma makinasiniyla sürekli cocuk kalmak büyümemek. :(
planetarynin son sayısında olduğu gibi zaman makinasını çalıştırmayı ilk denediğiniz ana gidip kendi yüzünüzdeki şaşkınlık ve korku ifadesini izlemek.
yazılıda kopya çekerken yakalandığım yöntemin yerine başka yöntem denerdim.
michael j. fox a nanik yapmak.

( geleceğe dönüş filmlerinin baş rol oyuncusu)
Geçmişi biliyoruz, geleceğe gider insanoğlu gelecekte ne yapıyor diye bir bakınırdım.
okula ütülü yaka ile gitmek.

(bkz: ütüsüz yaka)
ilk okul bir hocamı çükerdim.****
doğduğum ana gider, oradan çıkmaya çalışırken içeri doğru tıkardım veleti.
şimdiki zamanı kökten değiştirecek işlerdir. geçmişteki en ufak bir kayma bile gelecekte devasa farklılıklar oluşturabilir. du durumu kartopuna benzetebilir ya da daha artistik bir şekilde kelebek etkisi diyebiliriz.

örneğin; geçmişe gidip pokemon'u izledikten sonra camdan atlayan çocuğu yere düşmeden tutmak.. böylece serinin sonunu görebilirdik.
rte nin ebesini cinsel yolları kullanmak suretiyle öldürmek. * * *
-atatükle tanışılır (trabulus'a gittiği zamanlarda falan) uzun uzun aga bak şöyle olcak böyle olcak böyle yapıcaksın bu şekilde kotarıcaksın bu işi sonra darbeler falan olucak, kapitalist ekonomiye dönücez, ırak iran savaşı olcak, amerika ıraka giricek sonra diye anlatılır. biri cidden bi zaman makinesi elde edeceği zaman ilk işi bu olacak sanırım zira adamın bazı sözleri öngörüşlülükle açıklanamayacak kadar metafiziksel.

-2. dünya savaşının sonuna hitler intihar etmeden hemen önceye gidilir hitlerle konuşulur. bi şekilde herşeyini tüm derdini, alıp veremediği* anlattırılır.

-hitlerin yaptırdığı deneylerin hepsine bilfiil katılınır.

-einstein'ın genel görelilik kuramını bulmuş ama henüz yayınlamamış haliyle ve bir de ölmeden hemen önceki haliyle konuşulur.

-deniz gezmiş asılmadan 2-3 gece önceye gidilip deniz gezmişle konuşulur.

-che guevara ile cuba devrimi izlenir*.

-vietnam gerillaları ile amerikanın yenilişi izlenir.

-sscb'nin ilk kuruldugu 1,2 yıl yaşanır.

-doğu berlin'in son 2-3 ayı yaşanır.

-iran'da 3-4 kritik günde humeyni'nin devrimi izlenir.

-geriye doğru 500'er yıllık aralıklarla dünya nüfüsü dağılımı izlenir. insanlığın başlangıcı, nuh tufanı gibi hikayelerin gerçekliği incelenir.

-insan olarak gitmek zorundaysam insan vucudunun kaldırabileceği bigbang'e en yakın ana gidilir.

-ileriye doğru 50 yıllık aralıklarla ülkelerin insan topluluklarının durumu izlenir.

-insanlığın yok oluşu izlenir.

-insanlığın yok oluşundan sonra dünyanın hali izlenir.

- dünyanın güneş sisteminin yok oluşu. güneşin sönüşü ve içe çöküşü.

-evrende varsa başka akıllı canlılar onların topluluklarının doğuşu büyük atılımları ve yok oluşları

-bilinen en büyü yıldızların içe çöküşleri ve etraflarındakileri yutuşları.

-...
milli mücadelenin fikir boyutunda olduğu günlere gidip ilk elden sürece tanık olmak isterdim.
osmanlı devletinin büyüklüğünü görmek için bir kaç yüz yıl geriye giderdim. şeriat hükümleriyle diğer dinlerden, ırklardan, kültürlerden olan insanların nasıl bir arada kardeşçe yaşadığına bizzat tanık olmak isterdim.
belki tekrar bu zamana gelip, ordan öğrendiklerimle de, laikliğin nasıl olması gerektiğine katkıda bulunurdum. *
fenerbahçenin türkiye kupasını alacağı ilk tarihe gidip geri döndüğünde fenerlilere müjdeyi vermek.
zamanda geriye gidip; zaman makinesinin çalışma prensibini iyice kavradıktan sonra makineyi icat edeni öldürmek. böylece parayı kırıyoruz hacı.
rönesansa gidip michelangelo veya da vinci'nin bi öğrencisi olabilmek için dötünü yırtmak.
Bir hafta ileri gidip sayısal loto sonuçlarını öğrenmek ve geri gelmek.
(bkz: düz adam)
en önemlisi;

(bkz: atatürk le tanışmak)