bugün

Öncelikle iyi eğitilememiştir. Sonra hep kendinden kötülere bakmıştır. Köylü bir toplum olmaktan çıkıp şehirleşme yerine, şehirliler köylüleştirilmeye çalışılmıştır.
yumurtadan çıkıp kabuğunu beğenmemek olabilir mi? evet.
önce adam olmayı öğrenememe sorunsalı.*
(bkz: kapitalizm)*
(bkz: eğitimsizlik)
yurdum insanı olmasıdır. "yurdum insanı"na gereken eğitim verilmediği sürece bu sebepten ötürü adam olamama zımbırtısını yaşamaya devam edecektir çoğu insan ne yazık ki.
adam olamamak tabiri yanlıştır. yurdum insanının eğitimsiz olması, adam olamaması anlamına gelmez.
devletin başına böyle adamları getirirse yurdum insanı daha da adam olamamaya devam eder.
adam olmak için aşındırmaları gereken kitap sayfalarına kıyamadıklarından, araştırmaları gereken makale gazete vs.leri piknik masasına örtü yaptıklarından ve evinsiz tv programlarına beyin suları burunlarından gelene kadar bakltıklarından olabilir.
(bkz: görsel ve işitsel yayın organları)
her türlü baskıdan kaynaklanan sorunlardan biri.eğitimsizlikte destekleyince ortaya yurdum insanı çıkıyor.aralara da yaş odunlarda karışıyor.üzülmemek gerek.
(bkz: içimizde var zaar)
kendi eksikliklerini görmeden çevresindekileri eleştiri yağmuruna tutmaktır. (ben de dahil)
tembellik.
adam olamamak değilde eğitimsizlik olabilir o. bunun nedeni ise eğitimin ve kültürün önüne geçen
(bkz: futbol)*
(bkz: magazin) gibi programlardır.
(bkz: televizyon)
bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak.
okumayı sevmemek, boş işlere harcanan zamanlar. burda yaptığımız gibi, laf üretip iş üretmemek.
medeniyetsizliği ve kabalığı iyi gösteren yayınların beyinlere sokulması ve maalesef insanların bu programları keyif almak için izlemek yerine taklit yoluna gitmesi...
klasik fatih altaylı serzenişi. (bkz: ne zaman adam oluruz)
sahtekar oluşudur. tamahkar ile sahtekar birbirlerini çok kolay bulurmuş. can kardeşimizi bile aldatabilecek kadar ahlaksız olduğumuz için adam olamıyoruz. akşama kadar sahtekarlık yapıp, akşam tv izlerken siyasilerin sahtekarlıklarına sövüyoruz. yapmayın efendiler. aranızdaki tek fark onları kameralar ve gazeteciler takip ediyor siz free sahtekarlarsınız.
kandırılmaya çok açık bir bünyeye sahip olduğundan devamlı sandıkda yanlış kararlar almalarıdır. buda zincirleme bir şekilde hatalar silsilesini getirir zaten.
abazanlık.
eğitimli olmak adam olabilmenin şartı değildir maalesef. bunun yanında adam olamamak ta eğitimli ilişkili olmayabilir. insan olabilmek adam olmanın ilk şartıdır. yurdum insanı aslında kökleri itibari ile adam gibi adamdır lakin sonradan bi haller olmuş memlekete.

peki ne olmuştur buna cevap aranmalıdır.
başkalarının ayakkabıları içinde yaşamak ve kendi ayakkabıları içerisinde yürüyemeden hayatını tamamlamak.