bugün

Kişileri din olarak baz alıp soğursan, tipik bir malsın anacım
Dini, üşenmeyip kitabından öğrenerek, tercih yaparsan da akıllısın karşim
Bu orospu çocuklarıyla aynı dine inanıyor olamam diyerek, islam dinini araştırmaya başlayıp, dinin içindeki çelişkileri gördükten sonra dinden çıkan çok insan tanıdım. Direkt olmasa da dolaylı yönden yobazlar deizme, ateizme hizmet ediyorlar.
"dinden soğumak için" bahane arayanların söylemidir.Bir solcu hırsızlık yaptı diye Sola küsenini hiç görmedim. Hem bu din kimseye mal edilemeyecek kadar büyüktür. Bu kişilerin şu tarz cümleler de kurduğunu görürsünüz
" Bunlar gibi kapanacağına hiç kapanmam daha iyi"
" Böyle oruç tutacağıma hiç tutmam"
"Hem benim gönlüm temiz" vs.
O halde siz daha iyisini yapın da insanlara örnek olun. Bunlar içi boş bahaneler. Sadece kendinizi kandırırsınız bu şekilde.
aslında bahanedir. kusursuz olan islamdır. sen 2 3 tane çapulcuya bakıp kanaat getiriyosan zaten bu bahanedir.
Din evrenseldir siyaset gelip geçici. Pireye kızıp yorgan yakmaya benzer bu bence. Din hiçbir kulun tekelinde değildir onun için kişilere inat dinden dönmek -inanılıyorsa- saçmadır. Şayet dini kullananlar fanidir din ise baki.
Ulan bir kerede şerefsiz zenginler yüzünden paradan soğuyun da.
dinci (bkz: emevi dinciliği),din bezirganları,simsarları yüzünden dinden soğuyan insan var da...zengin,kodoman,para hırsı ile makyevel kimliğe bürünmüş insanları görüp de aman ya paraya küstüm diyen var mı?

her alanda, makamda ve cenahta şerefli,haysiyetli kısaca iyi insanlar olabileceği gibi kötü (bkz: aşağıların aşağısı) da vardır.insan bireysel mükafatlandırılır veya cezalandırılır;ancak koşulların zorluğu da bunları muhakkak etkiler ki bu dönemde şartlar zorlayıcı. bu yüzden eksen kayması yaşayan milyonlar var.

en basitinden şu soruyu sormak gerekir?aldığım riske değer mi?ve de atomdan,milyonlarca türe ve sonunu ölcemediğin evrene her yerde imzası olana "kafa tutmak"daha sen en yakın yıldıza gitme hayalin bile yok neyin "karşı çıkışı"bu,sorgula ama sonun da kuralları sen koymadığından "o nefsini dizginle"bilimsel bilim yolunda insanlık yolunda devam et ama inkar veya şirk yoluna girme...

(bkz: tin suresi 5 ayet)
sonra onu, (küfre varınca) aşağıların aşağısına çevirdik, (cehennemlik yaptık).

(bkz: secde suresi 13)

eğer dileseydik herkesi doğru yola ulaştırırdık, ancak herkesin zorlamayla değil kendi istekleriyle inanmalarını istedik ama tarafımdan şu söz de kesinlik kazandı: “cehennemi mutlaka insanlarla ve cinlerle dolduracağım.”
tipik su müslümanı sözü. inanıyorum ama yobaz değilim!!

yobaz müslüman: yabancı bir erkekle ile kız aynı evde kalamaz.

modern müslüman: sizin zihniyetinizi!!! niyetiniz kötü zaten sizin. bal gibi de kalınır.

gerçek islam: kadınla erkek lüzum olmadıkça konuşamaz.. flört edemez, bir yerlerde takılamaz. el ele tutuşamaz.

bunu bir ateist veya agnostik biri söylese dinden de çıkış sebebini buna bağlasa anlarım da ulan hem kendine müslümanım de hemde işine geldiği gibi kıvır.. sizi cahiller...

not: ateistim.
Yobazlar yüzünden dinden soğuyacağına git kendin öğren, sonra da yobaza öğret denilen husustur.

Kardeşim! Burda herkes okuma yazma biliyor. Birde ateistler hep sorguluyor deniliyor. Neyi sorgular bu ahmak zihniyet anlaşılır gibi değildir? Bir pire yüzünden yorganı ateşe veriyor. Kuru kuruya atasından okuldaki hacasından duyduğu dini sorgulayarak dinden soğuyan filozof kılıflı özentiler bizim milletimizden çıkıyor nedense. Elde ne varki neyi sorguladında ateist oldun be adam.
Lokman hekime sormuşlar
Devasini bulamadığın hastalık varmı
Cevap vermiş
Bahane hastalığı.

Yemezler..
Kesinlikle katiliyorum. Dinde yobazlasmak yerine dini de ilmin isigi altinda yorumlamak inanmak daha mantikli olacaktir.
Bir kemalistler yüzünden atatürk ten soğumak değildir.
hatalı bir şeydir. bu din "yobaz" olarak adlandırılan kimselerin tekelinde değildir. o yüzden pire için yorgan yakılmamalıdır.
sol çerçevede dinle ilgili salak saçma yazıları gördükçe ehlibeyt bir insanın bile pes diyeceği durumdur.
bu argümanı ortaya atıp da allah ile arama kimseyi sokmam diyenleri de mevcuttur ki iş bu noktada argümanlarının çok ironik olduğunun farkında değiller.
(bkz: kürtcüler yüzünden kürtlerden soğumak)
bahaneden başka bir şey değildir. sevgiden yoksun, saldırgan, dogmatik olmaları dinle değil insanlar ile ilgili sorunlardır. bir düşünseye, inanca sahip bir kaç insanın bir takım özelliklerini genelleyen insanları da bu sınıfa koyabiliriz. atatürk ten soğutan kemalistler de vardır, vatandan soğutan milliyetciler de. hemen hemen her düşünce, inanç sistemi içinde olan o insanlar cesaretsiz insanların bahanesidir. bir dava sahibi olmak senin nazik kıçına ağır gelebilir.
soğuyacağı varsa soğur insan,
bahane aramaya gerek yok.
- 'ay bu yobazlar taharet alıyor, beni dinden soğuttular' diyenler de çıkabilir netekim.
dinde zorlama olmadigini bilmeyen kotu kalpli insanlarin sebep oldugu sorun.
pazarcılar nedeni ile oluşacak durumdur. dini, mal olarak gören zihniyetin büyük başarısıdır. iman'nın gönül ile allah arasında olduğunu kabul etmeyip, zorla çocuğunun başını kapatana, dayakla cuma namazına götürene, oruç tutmayanı yeren ahlaksıza, duyulan öfkedir. ve bunların inandıkları inançsa ben inançsızım düşüncesini zihne nakşetmektir.

yazarın notu: götünden hadis uyduran hocalar, durduk yerde olmadık fetva veren imamlar yok mu lan bunlar. sizin eseriniz değil mi?
gidip talibanlarının elini öpüp dizinin dibinde çömelip fotoğraflar çektirenlere karşı anladıkları dilden yapılanan kişilerdir.
doğrudur. her ne kadar kitap ya da peygamber olsa da, insan çevresinde olanlardan daha çok etkilenir. teoride değil, pratikte olan daha çok düşünmesine yol açar. o yüzden, peygamberler sadece kitaplara güvenip bir dini yaymadılar, kendi hayatlarını da olabildiğince düzgün bir şekile soktular. insanlara güzel ahlak öğrettiler, adaleti temsil ettiler yeri geldiğinde. günümüzde ise, dini kullanarak bir yerlere gelmeye başlayan tipler, işlerine gelince dine sığınan ama boş bırakıldığında gerçek yoluna dönen, her tipten, her kademedeki insanı görünce, "bu benim inandığım din olamaz" diyebiliyor insan. gene de, insanın inancı sağlamsa, kendi inançlarını temel alan düşünceler sağlamsa ve onlara güveniyorsa, istiyorsa yobazlarla dolu bir mahallede yaşasın, pek etkilenmez.

(bkz: kişi kendinden bilir işi)
hayatı boyunca her konuda başkalarının yaptıklarını örnek alan daha doğrusu taklit eden insancıklar din konusunda da abartı bir biçimde davranıyorlar.mantıklı davranışlara sahip olanlar öncelikle gönderilen kitabı okur daha sonra kendi yoluna bakar zaten...o zaten kendi bilmez densizin tekidir,allahım sen doğru yola sevket demekten başka bişey gelmez elden:P
dinden sogumak isteyen adamin öne sürdügü dinden soguma sebebi.

o adam "okudugu kitaptan" o kadarini anlamistir. daha fazlasini anlayamiyordur. bu, senin de o kadar anlayacagin anlamina mi gelir? hayir gelmez. onlarin allah´i senin allah´in diye bir kavram yoktur- onlarin yazari senin yazarin, diye bir kavram yoktur. ben bir kere "titanik" filmiyle ilgili 2 genc kizin konusmasiná kulak misafiri olmustum, kiz diyor ki, "iste bir gemi var....batiyor...." filmden kizcagizin anladigi bu. simdi ben de orada "onlarin titanigi benim titanigim" olamaz mi diyeyim?....

sonuc- yanlis bir sonuc cikarmadir bu. sen allah´a inanmak istiyorsan, sadece o yobazlar yok dünyada, muhammed kutub´lar var, mevlana´lar var, "hz. ömer adaleti" diye bir kavrami ortaya atmis bir adamcagiz var...

bunlar varken birisinin cikip "ben var ya bu yobazlar yüzünden dinden sogudum aga" demesi ne garip bir durum, öyle degil mi?
(bkz: deist olma nedenleri)
(bkz: deist)