bugün

Allah'ım imdat!
görsel
maaşlara gelen zam ile aynı oranda güncellenmiştir. önemli olan yoğurt fiyatları değil, maaşınla ne kadar yoğurt alabiliyordun şimdi ne kadar alabiliyorsun sorusuna verdiğin cevaptır.
4 yıldır yoğurdumu kendim mayaladığımdan mütevellit para vermiyordum ama fiyata şaşırmadım. Herşeyin fiyatı kat kat katlandı malum.
Bir süredir. Kendi yoğurdumu kendim yapıyorum. Artık hazır yoğurt yiyemem. Süt fiyatları da uçuk ama ben ev yapımı yoğurdu sevdiğim için yapıyorum daha çok. Çok da ucuz olmuyor. En son 5 kg süte 160 tl vermiştim.
Çıldırtan gerçeklik.. üzgünüz ama elden bişey gelmiyor..
Tertemiz inek sütü bulsam bende mayalarım :/ sütçü öyle temiz süt bulursan bana da ver dedi ,:/
--spoiler--
bir süredir. kendi yoğurdumu kendim yapıyorum. artık hazır yoğurt yiyemem. süt fiyatları da uçuk ama ben ev yapımı yoğurdu sevdiğim için yapıyorum daha çok. çok da ucuz olmuyor. en son 5 kg süte 160 tl vermiştim.
--spoiler--

Ben para vermiyorum ama süt aldığımız sütçü halime abla 5 litrelik su şişesinde 100 liraya satıyor.

Ayrıca inekleri sağmadan önce memelerini bol su ile güzelce yıkıyor ve verdiğimiz temiz şişelere dolduruyor.
Allah herkesi böyle iyi ve temiz sütçülerle karşılaştırsın, amin.
(bkz: beyaz altın) *
Hep diyolar ya, sayıların yükselmesi önemli diildir, aldığın parayı mala çevirdiğinde aldığın mal azalıyo mu artıyo mu, ona bakacaksın.

Azalıyosa , sayının, para tutarının önemi yoktur.

Hep aynı örneği veririm, büyük depresyon zamanında 1929 buhranında bir el arabası dolusu parayla alışverişe giden bi alman kadını alman hırsızlar soyup, kadının el arabasını çalmışlar...
--spoiler--
maaşlara gelen zam ile aynı oranda güncellenmiştir.
--spoiler--
e o zaman enflasyon nasıl asgari ücretten daha az oluyor onu anlamış değilim. 20 lira maaşla atıyorum 10 tl'ye yoğurt alınıyor diyelim, 40 lira maaşla da 20 tl'lik yoğurt alınsa aynı hesap oluyor.
Ben yoğurda,yağa,peynire,süte para vermiyorum. Kendi ineğin var. Fazlasını satıyorum. 5 kilosu 150 lira. Hem içinde gram su yok.
--spoiler--
ben yoğurda,yağa,peynire,süte para vermiyorum. kendi ineğin var. fazlasını satıyorum. 5 kilosu 150 lira. hem içinde gram su yok.
--spoiler--

Dede işini biliyor arkadaşlar.
ineği de otlatıyordur, yem parası da harcamıyordur.
herkes doğada yaşamıyor dede, yoğurt mayalıyor peynir yapıyor olabilirsinde ''benden sonrası tufan'' ne alaka amk...
Kotu gunleri geride biraktik. Simdi daha kotu gunler bizleri bekliyor sanirim.
Yoğurda gelene kadar... Bana göre ucuzdur, fiyatı daha da artırılsın. Açım, diyene bir tepik de ben atarım. Beter olalım!
ağlamayın...
daha zamlar yapılmadı, hem umurumda mı? tabi ki hayır! bu ülkede yaşananlara yaklaşımım malumunuz; elimde çekirdek komedi filmi izler gibiyim.
zamlanmasın bence çünkü ben yoğurda bayılırım.
Son dönemlerde çok zamlandı; neyse ki evde yoğurt, ayran seven yok. Ama gene de kola, fanta gibi yapay içeceklerle kıyaslandığında ayranın fiyatı makul hem de doğal... Aslında meşrubat yerine bolca tüketmek lazım.
ayran fiyatlarıyla paraleldir açık ve net.
ezanların susmasından iyidir...
Cok yakin bir arkadasimin mandirasi var. Duzenli araliklarla gidip taze sut aliyorum. Bir erkek olarak yogurt yapmayi ve mayalamayi ogrendim. Her gidisimde ortalama 10 litre sut aliyorum ve yaptigim yogurt bana uzun sure gidiyor. Icinde en ufak bir katki maddesi bile yok.
Her şeyde olduğu gibi fiyatları artmıştır.