bugün

kaynak diye caps paylaşıyorlar. sonra biz suçlu oluyoruz.

resmi bir sipariş birimi yok.
Sipariş alanların parasını almak lazım. O zaman kim show yapıyor kim yapmıyor anlaşılır.
" adamakla mal tükenmez " atasözüünü hatırlatır.
arkadaşlar resmi önsiparişler başladı.

(bkz: toggbank)
bi tanesinide dunya lideri siparis etmisti.
görsel
Facebookta amcaların takip ettiği troll sayfalardan alınmış görseller. Ahahahs. yarıldım.
(bkz: güzel)

ucuz olsun orayı yıkarlar.
30 bin Türkiye gerçekleriyle bağdaşmayan bir sayı, emniyet, jandarma, belediye, bakanlıklar gibi kamu hizmetlerine tahsis edilenlerle beraber bu sayı en az 2-3 katını bulabilir.
devlet kurumları vermiştir büyük ihtimalle. ayak arabası yapılacak bir model ile transit tarzı kasalı bir model de çıkarırlarsa en az 100bin daha sipariş gelecektir.
5 yil önce şunlardan sipariş vermiştik. Henüz yok.

görsel
Fiyat açıklayın da biz de sipariş verelim. Yoksa bizim veremeyeceğimiz kadar pahalı mı?
Hehehe bence ön ödeme alsınlar.

Proje çöker ise birilerinide götürmeli ama demi.
he he biz de yedik.
Bu iş öyle sipariş vermekle olmaz. Vatandaş icraatı bizzat görmek ister. Eğer Örnek olmak isteniyorsa sayın cb bizzat togg a binecek efendim. Makam aracı olacak. Ardından bakanı vekili bürokratı amini memuru tüm devlet kademesi de. Öyle hem kendin mercedese bin hem yerliden dem vur ne anladım ben o işten?? Togg un Yoksa makam aracı zırhlı, onu da yapsınlar binsinler efendim. Binsinler ki görelim samimiyeti. Ardından sanayiciler işadamları elitler hepsi de binmeli ki inandırıcı olsun. Hatta kanun bile çıkmalı mecburiyet olmalı. En azından ortada örnek olmalı ki teşvik olsun. Halk da desin ki bak işte milli arabamız bu. Biz de alalım biz de binelim. Fiyatlar da uygun olmalı. 200-300 bin vatandaş için çok. 100-150 ideal. Hem yerli hem pahalı olmazzz. Hesaplı modelleri olmadıktan sonra bir anlamı kalmazzz. Madem otomobilin yerlisi var o zaman bizde ona binelim.
bana da 12.500 adet lütfen dermişim. istemek beleş nasıl olsa !
Yeni yapılan köprüden ve tünelden de milyonlarca araç geçecekti........ geçmedi..
Umarım ön siparişler fabrika kuruluşuna ve üretimin başlamasına yeter.
E: Bursa/Gemlik bekliyor.
Projenin başında jet fadıl var galiba.
O siparişler hiç kendi cebinden para vermeyecek kişilerce veriliyor, ufak bir anekdot.
şayet siparişler herhangi bir devlet kurumunun güvencesi altındaysa ben de vermek isterim.

1 tane bana,1 tane hanıma,1 tane oğlana, 1 tane de kızıma. tam 4 tane sipariş vereyim.
peşinatlarını hemen yatırayım, sonra da aydan aya ufak ufak öderim. ama 2023'te 4 tane cilli gibi arabayı kapımda isterim.

evet, sözlükteki ak partili arkadaşlarım yardımcı olabilirlerse ben de 4 tane sipariş vermek istiyorum. nereye müracaat edeceğim yardımcı olursanız çok makbule geçer.

bu 30 bin siparişi verenler nereye? hangi kuruma sipariş vermişler?
Ulan fiatına geçtim, daha adı bile belli olmayan aracın sipariş belgesine aracın modeli, fiyatı bölümüne ne yazıyorlar?
Devlet güvencesi altındaysa bu kampanyaya katılırım vallahi.

Taksit taksit öder 2 sene sonra da arabamı alırım "sedan, kırmızı" isterim.
Fiyatını duyunca iptal ederler bu çomarlar.

Ucuz olcak sanıyolar heralde ahahahaha.
Belediyeler meclis cumhurbaşkanlığı bakanlıklar bu yerli (!) Otomobilden yana kullandığı kiraladığı araçları tercih etse inanın olmayan yerli otomobil fabrikası üretime yetişemez.
Sıradan vatandaş bu araçtan almak için 2 sene sıra bekler.
Vatandaşa kura ile çekiliş ile araç satarlar ve bu bir gerçek.

Henüz arabanın fiyatı, performansı, yedek parça, servis maliyeti, güvenlik, kalite, masraf, ek maliyet, garanti süreci-kapsamı, vergiler euro ncap vb gibi değerleri kimse bilmiyor.
Oysa bunlar çoktan basın insanlar ile paylaşılmalıydı.
Paylaşılmadığına göre (paylaşılmış ise duymadım, özür dilerim) prototipi hazır olan bir aracın kaç liraya çıktığını kaç liraya satılması gerektiğini bilecek kimse yok demektir.

Sizin gibi süper zekâlı (!) insanları anlayacağı şekilde anlatalım:

Bu arabayı kim-kimler yapmış ise amele hesabı yapıp arabanın tekeri bu, kaportası bu, motoru bataryası döşemesi tamponu aydınlatması elektrik elektronik aksamı donanımı yazılımı bu, garanti sürecinde araç şu servisi alır bunun maliyeti de bu.

Bayilik payı bu.

Vergiler şu.

Reklam promosyonlar showroom bayi satış noktaları vb giderleri bu tutar.

Fabrika kuracağım üretim teknolojisi için şu kadar veya kurulu bir fabrika da üreteceğim benim modelim için imalat montaj hattını düzenleyeceğimiz için şu kadar para ayırmam lazım.

Mühendislik işçilik ücretleri tutarı ile benim gibi amelleri işe alıp arabaların tozunu alması karşılığında verilecek ücretler bu tutar.

Bu üretilen modelin, ileride başka modellerin ar-ge yatırımları sermaye için de şu lazım.

Ülkemiz için değil ama bazen otomobil (araç üreticileri) gibi basit olarak tanımladığımız motor üreticileri bir ülkede pazar payı ile üretilen markanın donanımını kalitesini o ülkede verdiği rüşvetler belirler. Bunun için bazı ülkelerde sıradan bir donanım bazı ülkelerde ek ücret olarak fiyatlara yansır ve maliyet içine verilen rüşvet paraları da eklenir.
Vs.
Vs.
Vs.
Vs.

Bize özel bazı durumlar var, devlet desteği sübvanse ne olacak ve ne kadar maliyet vatandaşın vergileri ile karşılanacak?
Bu da hesaplanmış olması lazım.
Üretilen segmentteki diğer rakiplerin fiyatı müşterilerine sunduğu kolaylık teknoloji donanım kalite servis ne durumda ve onların pazar payı ve sizin alacağınız pazar payı hedefliyor olduğunuz satış oranları da göz önüne alınarak belirlediğiniz fiyat.

Tüm bunlar düşünülerek ve en önemlisi de arabanın hitap edeceği toplum devlet Halk ne derseniz insanların satınalma paritesi araba fiyatını belirler.
Arabanın prototipi ortada ise maliyeti biliniyor buna göre çoktan vb açıklanması lazımdı.

Bu yerli (!) Arabayı eleştirmek veya övmek gibi bir durumda olamayız ki bu tamamen ben çocuk yapmaya karar verdim diyerek henüz anne rahmine düşmemiş doğacak çocuğu kız (veya erkek) olacak diye ona giyeceği kıyafetleri almaya, hangi okula gideceğine karar verip okul masraflarını aidatını peşin ödemeye, nüfus cüzdanı çıkarmaya, isim koymaya benzer.

Şimdiye kadar yapılan tartışmalar açıklamalar bize şunu gösteriyor.
Bu projede kim yer alıyorsa (yabancılar hariç) fizibilite raporunu ya okumamış ya anlamamış.

Tartışmaları biraz kaliteli yapın, ideolojik siyasi tartışmalar sizi aptal gösterdiğinin farkında mısınız?
Sosyal medyada bu vb paylaşım platformlarında yazılanları okudukça sizlere kağnı arabası yapılsa önüne iki öküz bağlasalar yine aynı şekilde tepki verirsiniz.
Öküzler yerli değil.
Dünyanın en iyi öküzünü yaptık dersiniz.

Cahiller!
4 tane de biz sipariş ettik yemeksepetinden...

Pardon ya bizimki burger’mış, özür...