bugün

(bkz: üzdünüz beni yıllar)
Kendisini kutlarken geçen yıla haksızlık ettiğimiz, 365 bilemedin 366 günlük süre..
yeni yıl yoktur, eski telaş vardır. yarın sabah kalkınca hepimiz hatırlayacağız.
bizlere kutlu olsun dedirten.
sevgilisiz girildiği takdirde acıların çocuğu olunur. hüzün silsilesi olur. en vurucu noktasi da gece saat 00:00 oldumu, öpüsen ciftlere mal gibi bakip elini kolunu nereye koyacagini sasirmaktir. insanlar cifter cifter uzerinize gelmeye baslar..basiniz döner...
etyopya'da 11 eylülde kutlanır.
(bkz: Enkutatash)
yeni yıl; kutlanması anlamsız olmasına rağmen kutlanmaması anlamsızmış gibi gösterilen olgu-olay tarih akışı her ne skimse...

yeni yıldan bir şeyler bekler her zaman insan... tarih değişince, yapraklardan 365 sayfa eksilince, resetleniyor mu lan hayat! sanki her şeye yeniden başlayacakmış sanrısı kör ediyor insanları, gözleri açılmasın diye de alkole vuruyorlar ki; iyice karışsın kana o yalan duygu!
ne olacak lan yeni yılda söylesene ne olacak?
kutlu olsunmuş, mutlu olsunmuş!
yemezler hafız *, yemezler...

şimdi; dönmeyeceğini bile bile, okulumun uzayacağı gerçeğini değiştiremeyeceğimi bile bile, yarınımın bugünden daha iyi olmayacağını bile bile... ne yılı lan?
timsah gözyaşı diyorlar hafız bizim oralarda buna...

dilek tutmadan kaydı lan bütün yıldızlar işte, ne de güzel söylemiş sıla ablam...
ha var aslında bi dileğim; işini tamamlamayanlardan uzak tutsun allah beni... adam gibi öldüremeyenlerden sakınsın *... yok kan kaybından yine öleceğim bu yaralı halimle * sorun değil ama sancılı bir ölüm oluyor bu... insanım lan en nihayetinde, nereye kadar...

yeni yıl...
hepinize kutlu(!) olsun... yerse...
kaybolan inançlar evimin yeni sakini. hem de tüm bavullarını doldurup da gelmiş. bi tanesinden bana hediye çıkardı ama zaten yeni yıl'ın suratı asıktı ki, "mıtlı yıllır.." deyip de vermeye çalıştı bana hediyemi: tırt resim çerçevesi içinde tırt kitap. sonra yanaklarımızı birbirine değdirdik, bu gitti televizyonu açtı koltuğa kuruldu sanki kendisininmiş gibi. Victoria's secret. yeryüzündeki zevkler ile dürüstlük yatmaya gitmişti, ne yaparlar artık bilemem orada tek başlarına da ben de yeni yıl'a kötü bir bakış attım. oralı olmadı. balkona, tanrı'yla sigara içmeye çıktım. o da işlerin kötülüğünden bahsetti, hayallerini gerçekleştiremediğinden bir türlü... aşk da bizi mutlu edeceği tutmuş kahve pişirmiş bize balkona getirdi. seviyorum galiba onu, kayıp mayıp ama.. sabaha kadar lafladık, dört boyutlu hallerimizin üç boyutlu yansımaları olarak.. ay çıktı, ay indi..
yeni yıl televizyon başında uyuyakalmış, uyandığında ekonomi haberleri. "kalk da bavullarını yerleştir bari!" diyorum, sonra yaparım diyor. yeni yıl çok kötü geldi. tanrı'yla aşk kahvaltı hazırlamış, dürüstlük çay karıştırma sesine uyanmış, mutfakta esniyor, bize günaydın diyor. e biz birbirimizden memnunuz, kimseye rahatsızlık da vermiyoruz. yeni yıl gibi bir inancı da kaybettim ama ona da alışacağız evde. kovamazsın ki, bulamazsın ki tekrar kayıp inançlarını.
yoktur.

eski telaş vardır. sabah uyanınca anlarsın.
elde edeceğinize inandıklarınızın aslında şu an başucunuzda olanlardan daha önemli ,daha değerli,daha kıymetli olmadığını bir kez daha anlayacağımız yeni günler.
23:30 acilis
23:30 - 23:45 jingle bells dansi
23:45 - 23:59 noel babanin huzurunda toplanma
23:59 - 00:00 yeni yil icin 10'dan geriye sayim
00:00 - 00:30 etraftaki balon ve dudukleri kurcalama
00:30 - 00:31 noel babanin geyikleri adina 1 dakika saygi durusu
00:31 - 01:00 sms yoluyla uzaktakilerin yeni yilini kutlama
01:00 - 01:15 jingle bells dansi
01:20 kapanis
01:20 - ?? alkol

seklinde hazirlanan bir yeni yil toreniyle kutlanir.
Bize hangi sürprizleri getiriyorsun? söyle yeni yıl nasıl geliyorsun yine?
Bize bir yaş daha yaşlandığımızı hatırlatmak için gelme, üzüntülerimize üzüntü eklemek için gelme... içimizdeki sevgileri öldürmeye de gelme....düşlerimizi çalmak için gelme.... gözlerimize yaş eklemek için de gelme. umutlarımızı öldürme yeni yıl. geleceksen yüreğimize güneşini, ışıklarını al da gel... sevgilere sevgiler ekle de gel... ölümlerden haber verme yeni yıl, sağlıklardan haber bekliyoruz senden bu sene... ihanetlerden, yalan dolandan, hayal kırıklarından haber verme... Sevgilerden, neşelerden, mutluluklardan haber ver. Onursuzluklardan, yokluklardan, kalp kırıklıkları, kaçamaklardan haber verme...

Yeni yıl, tüm yanlışları giden yıla bırakıp doğruları al da gel....

Tüm güzel sürprizlerin olduğu, sağlık, huzur,barış, başarı... umut ve mutluluklar dolu 2009 diliyorum.
unlu olmak isteyen bayanlar'ın taksim meydanına gitmesi ile sonuclanan yeni yıl eglenceleri.
(bkz: kacırılmaması gereken fırsatlar)
(bkz: sen bana yeni yılsın her dakika)
yalnızca yeni bir sayı. geri kalansa muhtemelen daha çok eskir, daha da kötüye gider.
(bkz: 27 aralik 2008 israil in gazze ye hava saldırısı)
"yeni" bir yıl..

yeni olan her şey insanda iyi dilekler dileme hissi uyandırıyor.

bazen dilekler dilenirken; insan diler, sadece diler... olma ihtimalini düşünmek istemeden "iyi" dileyerek, "iyi" hissiyatın ve olumlu düşünme gücünün etkilerini görme umuduyla...

filhakika lafı dolaştırmamın sebebi * iyi dilekler hissiyatında oluşumu sizlerle paylaşma çabasıdır. bu duygular ile temennilerimi iletiyor ve gerçekleşmesini diliyorum.

uludağsözlük yazar ve okurlarına; sağlık, huzur içinde, iyi haberler getirecek, "iyi bir seneydi" dedirtecek, sevdiklerimiz ve sevenlerimizle yakın olacağımız, başarı duygusunu sık yaşayacağımız, para engeli ile asla karşılaşmayacağımız, çok gönül kazanacağımız, yürekli işlere imza atacağımız, kendimizi daha bir genç - dinç hissedeceğimiz, ayağımızın altındaki toprağın kıymetini bilip başımızın üzerindeki gökyüzüne hoş sadalar yollayacağımız, bol müjdeli, gönlümüzce bir sene olsun diliyorum...
sevgi, sağlık ve tebessümle kalın.

notumsu: iyi düşün, iyi hisset, iyi gör, iyi ol ki; iyilik kalsın arkanda...
ilkokulda eski yılı sakallı dede yeni yılı mini mini bebiş* olarak resmettiğimiz hede.

örnek flashlara kendi resminizi ekleyerek sevdiklerinize eletronik tebrik gönderebilrisiniz.

ahanda link size,
http://s4.dancingsantacard.com/default.aspx
(bkz: çok hızlısın azizim)
kaybedilemeye gebe yeni umutlar.
milli piyango idaresi dışında pek bir ipleyeni yoktur. çeyrek yarım tam kelimelerini sıkça duymaya sebeptir. diger yıllarda yeniydi diye de düşündürür.
derler ki Türkiyede yılbaşı neden kutlanır, aslında kutlanan yılbaşı değildir. kutlanan yılın sonudur. neden mi ?

-domuz gribi,kuş gribi, deli danadan ölmediyseniz..
-bir milli maç sonucu ertesi gün tabutta değilseniz..
-belediyenin açtığı çukura düşüp ölmediyseniz...
-trafik canavarı sizi esgeçmişse...
-herhangi bi magandanın kurşunu size denk gelmediyse..
-herşeye rağmen açlıktan ve sefaletten ölmediyseniz...
ve bunlara rağmen hala akıl sağlığınız yerindeyse bir yılı geride bırakmanın mutluluğunun yerini ne doldurabilir...

(bkz: Türkiye de Yeniyıl Neden Kutlanır)
bir sene daha yaşlanacagım yıl. insanların her zaman yeni umutlarla girdigi yıldır yeni yıl fakat nedense insanların bir türlü umdugu şeyleri bulamadıgı zamanlardır.genellikle güzel girdigim zamanlardır ama çogu zaman mutlu girdigimiz gibi aynı mutlulukla çıkamadıgımız yıldır yeni yıl.
Yeni bir insanla tanışmak gibi; Telaşlı bir bekleyiş Biraz mahcup biraz heyecanlı
Biraz yadırgar fakat kaynaşmak istersiniz. Yeni bir insanı sıfırdan hayatınıza buyur etmek gibi Kapılarınızı biraz çekingen aralamak gibi Ve bu insanın tüm hayatınızı değiştireceğini umut etmek; güzellikleri sunmak için hayatınıza geldiğine inanmak gibi. Avuçlarında size huzur sağlık aşk ve mutluluk getirdiğini düşlemek; Yeni bir dost eli gibi uzanır sanki Daha bir gün öncesinde sarmaş dolaş olunan eski yılınız da eski bir dost gibi veda eder sessizce, daha önceki yılların daha önceki dostların gibi. Yaşımız kadar dostlarımız oldu kimbilir... Eski dostlar gibi çok bir anlam yüklemeden karşılamak gerek sanki, Onun getirdikleri bir yıllık valizinde saklıydı ne de olsa...
Hayatıma 365 günde serpiştirip gidecekti vakti geldiğinde Ve ben de payıma düşeni kayıtsız şartsız kabul edip onu ağırlayacaktım bu süre zarfında...

Üzgünüm ama, seni kuru bir "HOŞGELDiN"le karşılayacağım bu sene... Diğerleri gibi janjanlı sözler söyleyip, beylik laflar edip, kırmızı halılar sermek gelmedi bu kez içimden nedense.

Belki en iyi dostum sen olacaksın; belki bana sevinçler, yeni umutlar getireceksin
Belki huzurun ne olduğunu bana asıl sen öğreteceksin, belki de hüznü bana unutturan olacaksın... Kimbilir vaktin dolup da gittiğinde belki sana "HOŞÇAKAL" demek bana en büyük acı olacak... Yine de bağışla n'olur ama seni kuru bir "HOŞGELDiN" le karşılamak geldi içimden... "Hoş geldinnnn yeni yıl... Gir hayatıma usul usul... Ve aç valizini yavaş yavaş..." 2010'un en güzel dostunuz olması dileğiyle...
Aldatmaca bir zamanda kendini avutmaktan başka bir şey değildir.
(bkz: yeni yıl yeni yıl sizlere kutlu olsun)* *