Değişik progressiv rock elementlerinin kullanıldığı önemli bir şarkı.

Ne köy olur benden ne kasaba...acayiptir. hava ayaz mı ayaz ın altında çalınan "sürekli bas" bir bas linier'ıdır, ve türk müzik tarihinde bir benzeri yoktur!!

"Elveda" kısmında uygulanan müzikal elementler, yani, türkiye 'de müzik gelişmemiş, resmen gerilemiştir, dedirtir.

Sözlerine hiç girmiyorum...

En sondaki bas gitar gamları, üstüne çalınmış "vibratolu org akorları"...ve her seferinde üstüne bir şey koyar.

Enfes bir şarkıdır....

https://youtu.be/9mOZQUDK2CU?si=7HJDsZVpSX0hhZY9
aleykümselam yeni gün.
Aslen şarkıların şarkısıdır, türk "mal" milleti bu şarkının bir "roman şarkı- chanson de nouvelle" olduğunu anlayamamıştır...4 şarkıdan oluşan "tek" şarkıdır!!

Türk "bilinen" müziğinde, fotoroman gibi, müzik-roman olan başka tek bir şarkı yoktur!!

Bu şarkı tektir!!

Konusu da çocukluk- gençlik- olgunluk- ve yaşlılıktır...ve aslen tek şarkıdır, çocukluk teması sözleri zıtlaştırılarak, benzer bi şekilde "ölüm" kısmında geçer. Bu da insanın hayatında öyle çok da aman aman bi gelişme kaydetmedigini sembolize eder...

Bu kadar türk müzik tarihinde bu kadar merkezi olması gereken bir şarkıyı yeni nesillerin hiç tanımaması, üzüntü vericidir...
Günaydın arkadaşlar ve can dostlarım çomarlar.
Günaydın arkadaşlar...

can dostum çomar sana da günaydın.
sözleri doğum yaşam ve ölümü anlatan çok güzel şarkı.
Günaydın arkadaşlar...
Neşeli olduğum sabahlar dinlediğim şarkı. Melodisi enerjik, ben mutluyum daha ne?
"tatlı komşu ayşe teyze
emekli salih öğretmen
yeni bir gün doğdu, merhaba..."

Tabii bu neşeli ruh halim her sabah için geçerli değil. Bazı sabahlar da öyle agresif, sinirli, öfkeli, bezgin uyanıyorum ki; Ahmet kaya'nın "bugün de ölmedim anne" şarkısını dinleme ihtiyacı duyuyorum.
"Günaydın anneciğim, günaydın babacığım
Yine sabah oluyor..."
Dardayım be mommy.

Bıktım yengeç burcu olmaktan. Ben değil, müdahale edemediğim ruh halim beni yönlendirip etkisi altına alıyor. Astrologlar acil dm. Gerçi sanırım tek ihtiyacım olan alanının uzmanı olan bir psikiyatr.
Hepinize ... hepinize merhaba...
Emekli salih öğretmen, merhaba..
Günaydınlar, bizimde kalbimizi kırdılar ama kalktık dükkanı açtık.
dostlar Merhaba.
Hayat dongusunun anlatildigi harika bir dortlemenin ilk sarkisidir.

merhaba: dogus ve cocukluk donemi
anliyorsun degil mi? : genclik caglari
ne koy olur benden ne de kasaba: hayatin gercekleriyle yuzlesildigi, evlilik sonrasi donem.
elveda: Merhaba parcasi ile ayni melodiyi paylasir, fakat sozleri merhabayla zittir. yaslilik ve hayatin son donemlerini anlatir.

albumun birinde bu dort parca ard arda siralanmistir. ve herbiri hayatin bir ceyregini anlatan bu parclarin dordu bir butundur.

Hem yuregi hem karakteri cok buyuk bir adamdin Baris abi, allah gani gani rahmet eylesin. Nur icinde yatasin!
barış manço'nun anadolu çomarlarına selam söylediği şarkı.
her gün yeni bir karanlık güne uyanıyoruz barış abi. ama genede günaydınlar olsun dediğimiz barış manço şarkısı.
barış abimizin en sevdiğim şarkısıdır. ama aynı zamanda bana veganın bu sabhaların bir anlamı olmalı şarkısını hatırlatır ve ikisini genelde arka arkaya dinlerim.
Hayko cepkinin de seslendirdiği şarkıdır. Fena söylememiştir.
barış manço'nun sarı çizmeli mehmet ağa albümünde seslendirdiği, kendisine ait olan şarkısıdır.

"gözlerim, kurşun gibi
ağır ağır açıldı bu sabah
merhaba dünya…

penceremdeki güvercin
tahta masam, boş şişeler
can dostum çomar, merhaba…

tatlı komşu ayşe teyze
emekli salih öğretmen
yeni bir gün doğdu, merhaba
dostlar merhaba
yeni bir gün doğdu, merhaba…

gözlerim, kurşun gibi
ağır ağır açıldı bu sabah
merhaba dünya."
Her yeni güne seni bana getirmesi ümidiyle başlıyorum. Gel artık Ramazan Bayramı gel.
Merhaba yeni bir gün.
--spoiler--
Can dostum çomar merhaba
Tatlı komşu Ayşe teyze emekli Salih öğretmen yeni bir gün doğdu merhaba
--spoiler--

gibi sıcak ve samimi ifadelerin yer aldığı bir barış manço eseri.
seyyar motto kardeşim sayesinde dinlediğim, eşsiz güzellikteki, ulan bu şarkı burda bitmemeliydi dedirten, insanı alıp farklı yerlere götüren hatta adamın amına koyan şarkıların başını çekmiştir. *
--spoiler--
güzel bir gün ve ben yaşıyorum... *
--spoiler--
ayşe teyze ve emekli salih öğretmen ve diğerleri gibi çok sıcak bir şarkı.. barış manço'yu özlemle anıyoruz..