bugün

annelerin "yangın çıktığında kurtarılacak şeyler" listesinin 2. maddesi olan kitap (ilk kurtarılacak şey eş ve çocuklardır).
içinde yemek tariflerinin olan, karnı aç bir insan için resimlerine bakmanın tam bir işkence olmasına sebep olan, bekarlar, öğrenciler, yeni evlenenler ve anneler için büyük bir önem arz eden kitaptır.
yemeği oluşturan malzemelerden; "..patateslerimiz, soğanlarımız, kabartma tozumuz.." şeklinde yenilecek herşeyi sahiplenen duygusal yemek yapıcı sapıtmış kadın edasıyla
bahseden, bahsettiği ölçülerin "hay allah bir türlü tutturamadım" gramında olduğu,
eski topraklara; "eskiden bunlar mı vardı beee bir tutam ondan iki serpme bundan afiyet olsun" dedirten, iştahı azdıran yalan resim dolu sayfalar bütünü.
kesinlikle işe yaramamaktadırlar;öyleki sew7 birgün annesi evde olmayacak diye yemek yapmaya kalkar.E ilk önce şansını tv yemek programlarında arar.Fakat aşçıyım şişkoyum program da yaparım usta tarifleri öel hızlı geçmektedir ki sew7 yumurta nerde yahu diyene kadar kek pişmiş hazır olmuş üstüne çay içmeketdirler.zaten biliyorum orda elbet hazır yapılmış kek bulunur...aç olan insan kişisi yılmaz ve apar topar giyinip yemek kitabı alır.amacı sadece pilav veya makarna yapabilmektir.şimdi aranızdan sen pilav yapmayı bilmiyorsan yemek yeme diyenler olabilir lakin insan o zamanlar bilmeyince bilmiyor.sayfalar karıştırılır.içinde pilav geçen her şeye bakılır:pilavlı pekin ördeği,et soteli pilav,perde pilavı,piliç içi pilav...bu tarifler uzar gider..ulan sadece pilav pilav dersiniz.lakin kitap bu cevap veremez.yemek kitabını kim alır yemek yapmayı bilmeyenler dimi?tabiki de evet fakat her pilavlı yemeğin başında da önceden hazırladığımız pilavın..mı yazarmış...saçmadır en güvenli yemek kitabı annedir...
Kitabevi adlı basım evinde basılan "Yemek kitabı" adlı eser, klasik yemek kitabı formatından çok farklı bir şekilde okuyuculara sunulmuştur. eser, yemek- kültür ilişkisini tarihçi, halkbilimci ve edebiyatçı gözüyle değerlendirerek ilginç ve bir o kadar da önemli noktalara parmak basar. Kitap için yapılan ayraçtaki tanıtım yazısı, ilginç bir cümleyle biter: yemek kitabı, yemeğe verdiğimiz önemin, her türlü olumsuz koşul altında bile onu korumaya kararlı oluşumuzun da bir belgesidir aslında. - Güler misin, ciddiye mi alırsın bilemiyorum.-
--spoiler--
Yeni bir yemek tarifi denerken, yemek kitabınızı şeffaf bir torbanın içerisine geçirirseniz, onu kirletmemiş olursunuz.
--spoiler--
güncel Önemli Başlıklar