bugün

hız sıralamasına göre ikinci sırada gelen saat hedesi.
(bkz: akrep)
deniz üzerinde uzun uçuşlar yapabilen bir kuş türü.
yayın hayatına yeni başlayan bir edebiyat dergisi.

bünyesinde günümüz edebiyatının mühim şahsiyetlerini barındıran çiçeği burnunda bir edebiyat dergisi olan yelkovan; edebiyat ortamına dair derin tartışmalar ve eleştiriler yaratma maksadıyla kurulmuş izlenimi bırakıyor ilk sayısının ardından.
lakin günümüz türk edebiyatının ve edebiyat dergiciliğinin ihtiyaç duyduğu şey bu türden bir polemik dergisi midir orası da tartışılır bir konu doğrusu!

meraklıları için ilk sayının dosya konusu "edebiyat ne ölçüde güncel olmalıdır?"
bunun yanı sıra ülkemizde birçok tartışmaya neden olan elif şafak' ın "baba ve piç" adlı romanı da masaya yatırılıyor.
fiyatıyla kalınlığı doğru orantılı, içeriği güzel iki ayda bir yayımlanan yeni bir edebiyat dergisi..
bir refik durbaş şiiri.

gece ile gündüz arasında
kalmış bir saatin
ne akrebi olabildim
ne yelkovanı.

nerede öyleyse benim ömrümün
günahı..
senin ömrünün sevabı..

bu sevda hangimizin serabı?
zaman değirmeninde yaklaşık 300 yıllık bir tarihi vardır.
aynı yerde dönüp duruyorsun ya... bazen ikimiz için söylüyorum şarkıları; sen de benim gibisin diye.
hep aynı sevgiliden cayıp, usulca bir terkedişin var ya... ama yine ve yine ona dönüyorsun hiç senin olmayana, senden olmayana
çok yalancısın yelkovan çok! benim gibi değilmişsin. benden neler neler çaldın, sense hala değişmemişsin.
küçükken arada bir gözüm takıldığında hareket ettiği anı görmeye çalıştığım, hiç beceremediğim, bir süre sonra sıkılıp bakmaktan vazgeçtiğim saat öğesi.
Adıyaman ilinin Kahta ilçesine bağlı bir köy.

ilçenin tüm köyleri için:

(bkz: Kahta)
hareket edildiği asla gözlemlenemeyen*, ama bir şekilde hareket ettiğine inanılan akrep'in kadim dostu.
yeni bir blues grubu.
güzel bir tuğçe kandemir şarkısı.

https://www.youtube.com/watch?v=ws04ZBG0h0I
akrep ile yelkovan . Saatin parçaları .