Kenya, gamviya, Nijerya.
isviçre
Yunanistan
ABD
Finlandiya
Meksika.
(bkz: isviçre)
Akpsiz bir Türkiye.
nerede olduğun değil kiminle olduğun önemli.
Kuzey avrupa ülkeleri.
Avustralya. Sığır eti çok ucuzmuş bol bol yerdim.
Shire, ayrıkvadi, kuyutorman, lorien.

*gondor, rohan yada minas tirith değil.
Yaşamak istediğim ülkedeyim fakat şehrim yanlış.
dingiltere. evet.
Ben norveçte yaşamak istiyorum. Böyle soğuktan g.tüm donsun akşam eve gelince hatunun ellerinden bir bardak sıcak çay içeyim hem içim hem yüreğim ısınsın. Var bi hayalimiz...
almanya berlin ve borussia dortmund dışında hiç ilgimi çekmiyor..

çok sevdiğim 3 avrupa ülkesi var..

bunlardan birisi ingiltere, başkent londra, manchester united ve liverpool gibi dünyaca ünlü takımları var.. basketbol adına pek birşeyden söz edemeyiz,ama wimbledon tenis turnuvası var.. ingiltere de londra dışında çok sıkılır bence insan, başka çok önemli bir şehri yok bence, manchester da hiçbişey yokmuş zaten.. wimbledon'ın olması bence artı bir durum.. tabi eğitim durumunu da göz önüne alırsak oxford ve cambridge gibi üniversiteleri de göz önünde bulundurmak lazım.. yine sanat vs. gibi konuları da katarsak british museum, victoria ve albert müzesi gibi müzeleri de konunun içine katarak düşünmeliyiz.. işin içine edebiyatı da koyarsak william shakespeare'den tutun, virginia woolf, charles dickens'a kadar.. yani insanın etkisinde kalmamaı mümkün değil..

sevdiğim diğer ülke italya, bizim gibi akdeniz ülkesi, milano gibi floransa gibi venedik gibi verona gibi çok önemli, çok güzel şehirleri var.. bence real madrid'den sonra dünyanın en iyi ikinci takımı ac milan bir italyan temsilcisi.. onun dışında basketbol var..italya, tam bir sanat, kültür ve turizm ülkesi bence.. rönesans'ın merkezi olması, sanat tarihi açısından çok önemli ressamlar yetiştirmesi, sıcak iklimi, demin üstte de belirttiğim üzere; milano, floransa, venedik, roma vs. gibi çok güzel şehirlerinin olması..

sevdiğim diğer ülke ise tabii ki ispanya.. madrid gibi çok güzel bir başkentleri var, aynı şekilde real madrid gibi futbol tarihinin gelmiş geçmiş ve gelecekteki en başarılı takımına sahip bir ülke..
yine bu takımın basketbol takımı var, o da avrupa'nın en başarılı en iyi basketbol takımı.. prado müzesi var.. bunların dışında endülüs bölgesini sevilla, granada, malaga, cordoba gibi çok güzel şehirleri var..

böyle düşününce çok kararsız kalıyor insan * uzun uzadıya değerlendirme yapılabilir *

ama şöyle uzun süre yaşamak istediğim bu ülkelerden 2-3 şehir sayayım ben;

1. floransa,

2. madrid,

3. londra..

avrupa dışında bir kaç şey söylemek gerekirse; abd'nin new york ve los angeles şehirleri, soğuk olmasına rağmen kanada'nın toronto, quebec gibi şehirleri vs. derken liste uzatılabilir.. *

görüş ve düşüncelerimizden önce herşey biraz da maddiyata, yani paraya bakıyor.. ne insanlar var çevremizde, sizin de vardır muhakkak, adamlar fransa'da, ne bi louvre görmüş ne bişey yapmış, ne stendhal'dan haberi var, ne jules verne'den.. bi de bu çevremizdeki insanlar fransa doğumlu, ana dilleri fransızca, ben orda yetişşem, jules verne'nin stendhal'in eserlerini orijinal dilinden okuyacağım diye keyfimden duramam *

neyse, hayat işte.. boşverin..

ama herşey bir yana, 3-4 yıl sonra da olsa; londra, madrid, floransa, kahire, semerkant, brugge gibi şehirleri görüp, karış karış dolaşmak istiyorum..

sporu, edebiyatı, kültür-sanatı, tarihi seven biri olarak bu şehirleri görmek istiyorum..
meksika ya da kolombiya'da yaşamak isterdim.
kanada veya iskoçya.
(bkz: Kanada)
Sözlük yazarlarının yaşamak, hayatı keşfetmek istedikleri ülkelerdir. Şahsen skam dizisini izleyişimden beri Norveç’tir.
Hayat şartları ne kadar zor olsa da Türkiye den baska bir ülkede yapamam ben.En basit örnek kokoreç yok kardeşim özlerim ben.
(bkz: Amarika)
izlanda.
Yozgat.
Yeni zelanda.
hollanda.
Polonya ya da Çekya iyidir olmadı Kanada ama bunların önünde tabiki,Türkiye.
kesinlkle abd. evler çok hoşuma gidiyor tek katkı ve bahçeli.
Suriyedir, dert yok tasa yok, nargile suri esad bum bum.