Insan olma vasfları.
Her zaman adamına göre muamele yap, sevmeyenin çok olur ama böylelikle bir duruş karakter sahibi olursun, göt yalamazsın evladım.
öyle fikre mikre ihtiyaç yok bilmesi gereken tek şey sağcı akpartili ve de rte sevdalısı olmaktır.
Doğruyu, yanlışı iyiyi, güzeli anlatmak benim görevim. Ama hiç bir zaman kendi çizdiğim kalıbın içine göre yönlendirmeyeceğim. Önce insan olmanın ona neler kazandıracağını anlatacağım. Belki iki üç masalla belki kendi hayatımda yaşanmışlıklarla. Tek derdim Kalbini güzelleştirmek olur. Bir kediye su vererek, doğayı koruması gerektiğini anlatarak, yardımlaşmayı görmesini sağlayarak... kısacası önce insan olmak hatta iyi insan olabilmek...
(bkz: kitap)
ölene kadar kendini geliştirmeye devam et, kendi kararlarını kendin vermeyi öğren, düşünmekten ve sorgulamaktan korkma, başka insanların fikirlerine körü körüne bağlanıp onları takip etme, kimseye kul köle olma, kendine güven, kendine inan. *
Baban gibi vurdumduymaz olma, ayarını bil deyus.*
müzik yap, müzisyenden zarar gelmez.
haksızlıklar karşısında dilsiz şeytan gibi
susma.
hep adaletli ol.
dürüst ol. vs.

bunlar olabilirdi.
1. her işinde allah'ı hatırlaması ve o'nun rızasını gözetmesi.
2. ham maddesi olduğu, bastığı ve bir gün altına yatacağı o kıymetli toprağa tükürmemesi.
3. kendisinden kaynaklı; önce insanlara ve hayvanlara, sonra rabbin yaratmış olduğu canlı-cansız tüm mahlukata hiçbir şekilde zarar gelmemesi.
bir kitap oku, sonra gel tekrar bunu oku.

sonra bir kitap daha oku, sonra bunu tekrar oku.

bir kitap oku ve tekrar gelip bunu oku.

bunu hep oku.

görsel

bütün kitapları oku ama bu kitabı hep oku.

unutma, zeki olan iyidir, iyi olan zekidir.
çalış, başar, tekrar et.
Yine dene yine yenil , daha guzel yenil.
görsel

ya olduğun gibi görün, ya da göründüğün gibi ol.

için dışın bir olsun.
sözlük yazarlarinin gelecek nesili yetistirirken, cocuklarin (gelecegin) yasam felsefesi haline getirmesi icin yasamlari boyunca yapmalari gereken ve yapmamalari gereken bir cok seyin ögretisidir.

örnegin; öncelikle yasamayi, kendi ayaklari üzerinde durmasini. yasamdan ve en ufak seylerden zevk almayi, bununla birlikte yasamanin ne kadar güzel bir sey oldugu daha sonra da her türlü (din, irk, futbol takimi, parti, vs. vs.) radikalizmden uzak durmalari. dünya üzerindeki sinirlarin sacma oldugu. tek radikalizm yapacaklari konunun insanlik olmasi. düsünmeyi, sormayi, sorgulamayi ve analiz etmesini ögrenene kadar hic bir seye inanmamalari. inanmak yerine ögrenip, bilmeleri. cevresindeki insanlara saygili, hosgörülü ve güler yüzlü olmalari. bildikleri veya ögrendikleri her seyi baskalariyla paylasmalari. maddiyatin gelip gecici oldugunu ama maneviyatin devamliligini ögreterek dünyayi gelecekte daha yasanir hale getirilebilinir.
bir çocuğum olursa eğer
1-ll Din II
ben Müslümanım ama müslüman doğduğum için değil Müslümanlığı seçtiğim için bak oğlum belli bir dine mensup olabilirsin din inanç gönülden gelir zorla baskıyla olmaz inanırsan mutlu edersin beni yani ileride çok göreceksin herkes her dini elestirir kimi bu dini kimi o kimiyse dinsizligi bana bakarsan diyeceğim tek şey var herkesin dini kendine islamda açık bulabilirsim Hristiyanlıktada ama anlıyamadığın cevaplayamadigin seye yanlış deme yani dediğim gibi güven meselesi inanç meselesi her zaman umutlu ol ister müslüman ister hristiyan ol istersen hiç bir şeye inanma ama dürüst ol zamanında babamin dediği gibi solcun ickisi sagcinin yobazligindan iyidir ama bu her zaman böyle olacak değil yani demek istedim islamda dinin direği namaz değil ahlaktır karekterdir dürüstlüktür iyi bir insan ol ibadet ancak ve ancak devamidir takviyedir.

2- II Irk-Vatan-Halk II

Evladım bak beni burda iyi dinle Ilk en temizi safı ve güzeli olan vatanla başlıyorum vatan uğruna nice benlerin senlerin can vereceği candan canandan değerli yardır vatan özgürlüktür hürriyettir bağımsızlıktır hersey vatanini sevmekle başlar Vatanini canin pahasina koru ve faydalı ol asla ihanet etme vatan herseydir ikinci olarak en kötüsü ve pis olanı ırkla bahsedeyim oğlum senin de benimde veya bizden binlerce km uzakta doğanın insanında ırk dedigimiz o rezil kuffeti secme şansı yok zira ırk hatali ulusculuk doğru olandır insan soyunu sopunu kanını sevebilir ama asla sırf kendi soyundan değil diye düşük görmek zulüm etmek bize yakışmaz biz hiç bir zaman ırkımizla değil kendi basardiklarimiz bireysel amaclarimiz ve vatan sevdamizla one cikmaliyiz asla Türküm Türklük yücedir demiyeceksin ama türkü seveceksin kardeşine sahip çıkacaksin ama bu sizi diğerlerinden üstün kalmaz kibire sakin kapilma bilmez miyiz o ovundugumuz atalarimiz birer birer topraga düştü şan elde edenin sancak dikenindir bunu unutma gel gelelim 3. olan halka halk bu vatan üzerinde yaşayan senle aynı havayı soluyan aynı kültürü paylaşıp aynı ekmeği yediğin aynı suyu içtiğin insanlardır halk herseydir halka kötülük etmiyesin bilesin ki zalim zulm ile abad olmaz halkini türkünü kurdunu cerkezini cecenini azerisini alevisini hristiyanini müslümanini sevesin koruyasin halk irktan önde gelir bunu atma yaşat ki yaşayasın sevki sevilesin biz böyle gördük böyle bildik.
dürüstlük. peki ben gerçekten dürüst müyüm?
(bkz: hayatta en hakiki mürşit ilimdir fendir)
Carpe diem.
ölüm var bu dünya gelip geçici. kimseyi kırma; incinme incitme evlat !
ama bundan önce şunu öğretmek isterim:
hayat var bu dünya gelip geçici; ezme ama ezilme de. hemen yarın ölecekmiş gibi öteki dünya için çalış ama hiç ölmeyecekmiş gibi de bu dünya için çalış.
bi de eğer bi kişiden ya da gruptan dayak yiyeceğini anladığın ann.. kaç lan kaç efelik yapma dayaa yin valla ( acı ama gerçek) .
allah korkusu olsun,
vatanına milletine sadık yararlı bir birey olsun,
sorgulasın empati yapmayı öğrensin. zaten gerisi gelecektir.
çok iyi bir eğitim al öyleki sana güzel kapılar açılsın ayrıca kendini sev bizler çoğu Zaman senin gerçek duygularına hitap edemeyeceğiz belki bu yüzden kendi kararını ver.
vatanını sev, kul hakkı yeme.
-Sorgulamadığın şeye inanma.
-Aklını kullan.
-Ahlaklı ve merhametli ol.
-Onurunla yaşa,insanlara zararın dokunmasın
-Güvenilir ol.
-Adaletten sapma.
-Kapına alacaklı getirme.
-Herkese güvenme.
-Eşini ve arkadaşlarını çok iyi seç.
-Temel gaye'n allah rızası olsun.
-Babanı unutma.
Öncelikle oturup beraber kitap okumaya başlamak lazım. Eğer beraber masal okuyarak ona tarihe bir nevi giriş yaparsanız ileride hem okumaya hem de tarihe ilgi duyma ihtimali artar. Bu neden bana göre önemli onu da izah edeyim. Ben anne babasını tekrar eden bir çocuk yetiştirmek istemem. Ben ona yol gösterme adına fikir asilamaktansa hayata dair kendi yolunu kendi bulması için yardımcı olmaya çalışmak isterim. Bana göre hayatta doğru yol yok herkesin benimsediği bir yol var. Okuma alışkanlığı olan meraklı biri olursa analiz yeteneği gelişirse zaten kendine uygun bir yolda ilerleyecektir.

Bir de adamın biri demiş ki bir babanın çocuklarına yapabileceği en büyük iyilik onların annelerini sevmektir. Sevgi ve saygı ortamında büyüyen bir çocuğun ileride psikopat olma ihtimali çok daha düşük olmalı.