bugün

Bazen düşündürüyor, cahil insandan zarar gelmez çünkü o cahildir bir şey bilmez. Zarar yarı cahilden gelir çünkü yarı cahil az bilip çok konuşan, kendini öne atan, aristokrat gibi davranan ama tabi ki olamayan ve bunu kabullenemeyen insandır benim görüşümce. Günlük hayatta cahil dediğimiz çoğu insan yarı cahildir aslında.
cahil dostun olacağına akıllı düşmanın olsun atasözüne aykırı yaklaşımdır.
cahilimsi, cahilimtrak.
cahilliğin yarısı çeyreği filan mı var? sorusunu akıllara getiren başlık. (bkz: o ne lan).
Aslında bir paradokstur bu. Yarı cahil cahilden daha beterdir.
kara cahilden çok daha tehlikeli cahildir. cahil ve kara cahil kendi içinde tutarlıdır, ayırt edilebilir. ve fakat bu yarı cahiller bir topluma en fazla zarar veren bakterilerdir. sözlükte bunlardan binlercesini bulabilirsiniz. üniversiteler bunlarla doludur, kamu çalışanları, belediyeler hatta meclisimiz yarı cahillerle dolup taşmıştır.
hiç kimse 4 4 lük bilgiyle donanmış olamaz. kimse mükemmel değil, herkesin bir ölçüde cahillikleri vardır. ancak yarı cahillik te en azından cahil olmaktan çıkma çabasının bir göstergesidir. yarı cahil, tam bilgili olma yolunda cahilden bir adım öndedir. en azından bir çabanın emaresi vardır. daha çok bilerek ve daha sağduyulu düşünerek yarı cahillikten çıkabilir, oysaki cahil için böyle değildir, daha uzun bir süreç vardır. ancak cahilin ise kendi içinde sanal bir dünyası vardır. evet, tutarlıdır belki ama yarı cahil kadar çok şey bilmiyordur.

burada önemli olan bir diğer şey de kuşkusuz farkındalıktır. yarı cahilin farkındalık düzeyi daha yüksek olacağından en azından sağduyulu düşünmeyi becerirse zararlı bir şey yapmaz. fakat cahil, cahil olduğunun da farkına varamayacak kadar cahilse işte bu daha tehlikeli bir durumdur kanımca.
Cahillikten daha tehlikelidir çünkü cahiller bilmedikleri konuda konuşmaz yarı cahiller bilmedikleri konuda konuşur. Misal bu şehzade mustafa'nın idam sahnesini cahiller filmdeki gibi sanir, yari cahiller totolarindan hikayeler eklerler ya mustafa gercekten haindi derler yada kanuniye soverler.
ülkenin %70 i bu durumda. her şeyi bildiğini sanan, her şey için bir fikri olan, boş konuşan, gereksiz, mide bulandırıcı insanla dolu bu ülke.
ülkemizdeki en büyük sorun, yarı cahil bırakılmış kesim, cahil olsalar bir şekilde bilmiyoruz derler ama yarı cahillerde, bilmediği konulara karşı bir direniş söz konusu, bende biliyorum kafa yapısı var ve ülkenin başına bela bu tipler. sözlüğü mikro türkiye olarak düşünün ne dediğimi anlarsınız.

ilber hoca'ya gidelim:

"21. yüzyılda artan çok kesif bir yarı cehalettir. Yani maalesef çeşitli nedenler vardır. Herkese yüksek tahsile kadar eğitim verirsen olmaz. Yüzde yüz kimsenin eğitimini veremiyorsunuz, bu çok açık. Dolayısıyla bu uyduruk üniversit, uyduruk lise eğitimiyle yarı cahil bir nesil yetiştiriliyor. Bu sadece Türkiye'de değil, kademe kademe her yerde var. Ama bizdeki en uyduruklarından. Bu insanlara eğitim vermiyor, kandırıyor. Kötü bir lise eğitimi, iyi bir ortaokul, ilkokul eğitiminin arkasında. Bunu artık her yerde delilleriyle görüyoruz"
baş edilemezdir. aslında başedilebilir fakat onun anladığı dilden konuşursanız, daha doğrusu hareket ederseniz bunu başarabilirsiniz. yanınızda bazen ıslak odun olmayabiliyor ama. o an hiçbir şey demeden ortamı terk etmek en doğru seçenektir. ayrıca baş etme gibi bir probleminiz yoksa bile size dolaylı yollardan da olsa bir şekilde etkileri oluyor.

yarı cahillere özellikle youtube'de tanrı, uzay ya da felsefi yönü olan belgesellerin yorumlar kısmında rastlıyorum mesela. adam kendinden emin bir şekilde öyle bir şey söylüyor ki, "oo hayır, olamaz, yoo..." diyorsun. o an tüm cahilliğin, okuduğun tüm kitaplar ve bildiğin her şey gözünün önünden geçiyor, ardından "bu gezegende daha fazla yaşamak istemiyorum" diyerek yere yüz üstü uzanıp sadece ölmeyi bekliyorsun. adamın doğruya fazlasıyla uzak olması bir kenara, en başta "acaba dalga mı geçiyor" diye düşünüp bir yerden sonra aslında söylediklerinde ciddi olduğunu anladığım an bambaşka dünyalara gidiyorum. ayrıca karşıdaki kişinin böylesine aşina olmadığım bir düşünce şekli içerisinde olması bende o kişi adına bir utanma hissine sebebiyet veriyor. birkaç saniyeliğine onun yerine kendimi koyarak bildiğini düşündüğü şeylerden aynı şekilde emin olduğumu ve yorum yaptığımı düşünüp utanıyorum.
çok tehlikeliler çok. bildiğini sandığı şey için tam cahilden daha feci sarılır ve onun için gerekirse kan döker. yarı cahil elindeki bilginin aksinin olmadığını düşünür.

mesela wikici uludağ çomarları, yarısı atatürkçü yarısı tayyipçi bu tipler sayesinde sözlük yarı cahil diye tabir ettiğimiz yobaz çomarlarla dolmuş vaziyette.

her şeyden az buçuk bilgi sahibi olup hiç bir şey bilmeyen tipler, siktirin gidin sözlükten.