1. 1.
  isanın ona ihanet ettiği söylenen havarisi,siyahtı galiba.
  5 ... selmagezinir
 2. 2.
  bayaa kaba ve iri kıyım bir havaridir kendisi.
  ihanet etme eylemini sayısını tam olarak hatirlayamadığım birkaç horoz ötmeden biraz önce ve ötüşen horozların sayısı miktarınca yapmıştır.
  2 ... sıçtırtma lamasına
 3. 3.
  vicdan azabına dayanamayıp kendini asarak intihar ettiği soylenir.
  1 -1 ... vincentvega
 4. 4.
  işkariyot da denir. isa Peygamber'i ele veren havaridir. işkaryot katil anlamına gelen Latince kökenli bir sözcüktür (sicario). isa'yı ele verdiği için Yahuda iskaryot olarak anılır. Geleneksel Hristiyan görüşüne göre otuz gümüş dinara isa'yı ispiyonlamıştır. Sonradan vicdan azabı çektiği için kendini asarak intihar ettiği söylenir.

  Başka bir rivayete göre de Yehuda hariç diğer havarilerin hepsi bir marangoza peygamberlik gelmesini çekemezler ve bir komplo kurarak isa'yı ispiyonlarlar. Suçu da Yehuda'nın üstüne atarlar.

  2006 yılında da National Geographic Society tarafından yaklaşık 1800 yıl önce yazılmış yahuda nin mujdesi'ne ulaşılmıştır.

  http://tr.wikipedia.org/wiki/Yehuda_%28havari%29
  1 ... mulayim
 5. 5.
  son yemekten sonra isa ve havariler dua etmek üzere getsemani bahçesine gittiler... pilatus'un askerleri çevrelerini sarmıştı ve hiçbiri isa hangisi bilmiyordu... gökte ay belirsizdi... judas düşündü... gümüşler karşılığında isa'nın kim olduğunu belirlemek için bulduğu yolu askerlere söyledi (ihanet öpücüğü)... kimi öperse isa o olacaktı... cehennemin ta dibinde olduğu söylenen judas gelmiş geçmiş en yüce şeyi yaptı ve kendini öptürürek isanın yerine kendisini feda etti... crossta "eli eli lemma savaktini" diyen de judastı... ruhu, hak ettiği cennettedir... hiçbir şey, göründüğü gibi değildir...
  1 -1 ... demolay
 6. 6.
  eğer doğru yüzyılda ve doğru ülkede doğmuş olsaydı, şu anda muhtemelen washington wizards'ta filan asist yapıyor olacaktı. maalesef tarih ona, judas iscariot olma rolünü biçti.

  şüphesiz ki tarih en büyük bir öğretmendir.
  3 ... garulf
 7. 7.
  hz yakubun en buyuk oglu hz yusuvun da abisidir. yusuvun kuyuya atılmasına da on ayak olan ekiptedir kendisi.
  1 ... setu
 8. 8.
  (bkz: satici)
  (bkz: kansiz)
  1 ... butch coolidge
 9. 9.
  (bkz: judas iscariot)
  ... zarth vader
 10. 10.
  şuanki yahudilerin ataları.

  yahuda taht kavgaları yüzünden iki bölünen israil topraklarından biridir. isa'nın doğumundan yaklaşık 1000 yıl önce vardı. diğer topraklar daha sonra işgale uğradı ve insanları asimile oldu. ama yahuda ayakta kalmayı başardı ve şimdi biz yahudilere kadar soyu devam etti. tevrat'ta da ismi geçer. bu yüzden kutsallığı vardır bizler için.

  birde incil'de bahsedilen yahuda vardır. isa'nın yerine çarmıha gerildiği yazar. mesela bir ayyette "akşam yemeği sırasında iblis, simun oğlu yahuda iskariyot'un yüreğine isa'yı ele verme isteğini koymuştu bile." denmekte.
  isim benzerliği yani sadece.
  1 ... aaron moshe